apulia włochy

Nie mogę uwierzyć, że od moich krótkich, włoskich wakacji minęło już pół roku! Apulia była totalnie przypadkowym wyborem. Jak zwykle, w moim przypadku, miałam daty i szukałam kierunku. Czegoś taniego i w miarę słonecznego w okresie wiosennym. Włochy nigdy mnie nie pociągały, ale stwierdziłam, że dam im drugą szansę!

Pierwszy raz we Włoszech też był przypadkowy. Miałam przestój w pracy i stwierdziłam, ze wykorzystam ten czas na kolejną podroż. Wpisałam daty, sprawdziłam destynacje i ceny. I wybrałam. Mediolan (ze względu na śmiesznie tanie bilety, jak na środek sezonu wakacyjnego). I bardzo się rozczarowałam. sytuacji nie poprawiła zatłoczona i potwornie droga Wenecja, do której uciekłam. I podróże w kierunku Włoch zawiesiłam (jak wtedy myślałam na zawsze).

Ale los bywa przewrotny, i stało się inaczej 🙂

Apulia Włochy – Informacje o regionie

włochy apulia

Apulia (po włosku Puglia) to region w południowo-wschodnich Włoszech, znany z pięknych krajobrazów, wyjątkowej kultury i pysznej kuchni. Najpopularniejszą destynacją (a za razem stolicą regionu) jest Bari. Ale tym razem, postanowiłam się skupić na mniejszych (i bardziej urokliwych w moim odczuciu miasteczkach).

Processed with VSCO with dog3 preset

Apulia Włochy – Brindisi

apulia włochy

Malutkie miasteczko portowe, a za razem moja baza wypadowa (z powodu bliskiej lokalizacji lotniska). Pierwsze, co zauważyłam, to spokój. na lotnisku, na drodze, w mieście. Tranquillo pełną gębą. Nikt nie biegnie, nikt nie goni. w czasie sjesty miasto zamiera. I wtedy można zwiedzać jeszcze lepiej., bo ulice są niemal puste. Życie wraca dopiero wieczorem, wtedy starówka i nadmorski ożywają. Główne atrakcje miasteczka można spacerem obejść w kilka godzin(pozostawiając sobie zapas czasu na zachwyt nad piękną architekturą.

brindisi katedra

Romańska katedra z XII wieku San Giovanni al Sepolcro jest znana ze swojej unikalnej architektury, która łączy elementy bizantyjskie i arabskie. Miejsce to jest repliką Grobu Chrystusa w Jerozolimie i umożliwiało pielgrzymom, którzy nie mogli podróżować do Ziemi Świętej podczas wypraw krzyżowych, modlitwę na miejscu.

Wskazówka: Katedra jest ukryta w plątaninie uliczek, i co utrudnia jej odnalezienie, ale naprawdę warto!

włochy apulia

Spacer uliczkami Brindisi to s[pora dawka historycznej wiedzy. W różnych punktach miasta znajdziemy pozostałosci wielu starożytnych budowli, takich jak Vashe Lime, czyli starożytny zbiornik wodny (z I w. n.e.), czy rozsiane po całym mieście fragmenty murów

włochy apulia

Wieża piekła (wł. Torrione dell’Inferno) jest połączone z oddalonym o kilka metrów zamkiem Szwabskim (wł. Castello Svevo), zbudowanym w 1484 roku. Dawniej wieża i zamek wybudowany przez Fryderyka II Szwabskiego pełniły rolę obronną. Dziś budynek pełni jest ośrodkiem kultury, z wystawami i wydarzeniami.

brindisi port

Brindisi „od zawsze” było strategicznym punktem na mapie Włoch. Ze względu na położenie na końcu Via Appia, antycznej drogi, która prowadziła do Rzymu. port był punktem wyjścia dla wielu podróżujących do Rzymu, zarówno drogą lądową, jak i morską. Port służył także jako punkt zaopatrzeniowy dla flot rzymskich i było bazą wypadową w kierunku Grecji i Azji Mniejszej. W średniowieczu służyło przesiadkowy na szlakach handlowych i kulturowych między Wschodem a Zachodem. Obecnie port jest ważnym węzłem komunikacyjnym dla pasażerów i towarów, oraz stanowi punkt wypadowy dla promów na Grecję oraz bazę marynarki wojennej.

Processed with VSCO with dog3 preset

Apulia Włochy – Lecce

Processed with VSCO with dog3 preset

Do Lecce z Brindisi dostaniecie się pociągiem (bilety za około 3 € do kupienia w automacie na dworcu). Miasto często ze względu na swoją architekturę nazywane jest „Florencją południa”. I to właśnie w mieście robić najlepiej – spacerować i podziwiać piękne kościoły, place i pałace, takie jak Bazylika Świętego Krzyża (wł. Santa Croce) – bogato zdobiony barokowy kościół z końcówki XVII wieku.

apulia włochy

Sercem miasta jest plac – Piazza del Duomo: Plac jest otoczony wieloma imponującymi budynkami. Znajduje się tam katedra, Campanile (wieża dzwonnica), pałac biskupi i wiele innych zabytków.

Processed with VSCO with dog3 preset

Amfiteatr to chyba najpopularniejsza budowla kojarzona ze starożytnym Rzymem. Ten w Lecce jest wspaniale zachowany, a w czasach świetności pomieścić około 25 000 osób. W okolicy znajduja się takżę plac św. Orzona (wł. Piazza Sant’Oronzo) i dedykowana świętemu kolumna.

villa comunale

Chwilę wytchnienia złapiecie w parku Villa Comunale. Nie wiem, jak Wy, ale ja po prostu muszę chwilę pobyć wśród zieleni 🙂

Kuchnia regionalna

włoskie śniadanie

Nie byłabym sobą, gdybym odmówiła sobie filiżanki espresso i Pasticciotto Leccese. I wieczornej pizzy (Brunda Pizzeria – ponoć najlepsza w Brindisi). Apulia to raj dla fanów owoców morza, makaronów i dużej ilości warzyw. Proste potrawy, zwane piatto povero (wł. biedne danie) są przygotowywane ze świeżych i łatwo dostępnych składników. Najpopularniejszą potrawą w regionie jest tzw. tiedda barese (lub riso, patae e cozze). To danie jednogarnkowe, podobne do hiszpańskiej paelli, składa się z ziemniaków, ryżu i owoców morza.

focaccia

Kolejnym daniem jest foccacia barese, czyli najpopularniejszy włoski fast-food. Foccacie koniecznie z pomidorkami, oregano i czarnymi oliwkami są wypiekane przez cały dzień, nie tylko ze względu na to, aby były świeże i ciepłe, ale także, dla tego, że rozchodzą się… jak świeże bułeczki.

Jak Włochy, to makaron! W Apulii tradycyjnie przygotowywany z nacią rzepy włoskiej, najpopularniejszego regionalnego warzywa. Orrechiete con le cime di rapa to kluski w kształcie uszek podawane z liśćmi powyżej wspomnianej rzepy, która nadaje daniu dość gorzkawy posmak.

Moje krótkie włoskie wakacje trwały tylko cztery dni. Idealnie, żeby posmakować, i się nie znudzić I mieć chęć wrócić znowu. Bo Apulia to mój strzał w dziesiątkę!

Jeżeli masz ochotę, dołącz do mnie na Instagramie, tam dzieje się dużo więcej!