Strasburg zwiedzanie

Położony nad brzegami rzeki Ren we wschodniej Francji, Strasburg to miasto, które łączy urok swojej bogatej przeszłości ze współczesnością. Z jego bogatą historią, zachwycającą architekturą i unikalnym połączeniem wpływów francuskich i niemieckich. Z brukowanymi uliczkami i nowoczesną architekturą. Ten cały mix jest po prostu idealny!

Strasburg zwiedzanie

Strasburg to idealne miasto na okołoweekendowy wypad. Poniższy plan pozwoli Ci zaplanować dwudniową wycieczkę do Alzacji i zobaczyć najważniejsze atrakcje Strasburga.

La Petite France

la petite france Strasburg zwiedzanie

Tutaj zaczęłam swoją przygodę w Strasburgu. Dlaczego? Po pierwsze – to jedyne miejsce (poza Parlamentem) które pamiętałam ze swojej poprzedniej wizyty, po drugie – ta okolica to idealne miejsce na podziwianie wschodu (TAK, WSCHODU), słońca.

la petite france

Mała Francja” ze swoimi kolorowymi elewacjami, kanałami, mostami i brukowanymi uliczkami jest uroczym miejscem, przyciągającym do miasta wielu turystów. Ale nie zawsze było tak pięknie… W średniowieczu ta okolica była zamieszkała przez ludzi biednych, wykonujących prace fizyczne. Wraz z rozwojem technologii i pojawieniem się w La petite France zakładów produkcyjnych dzielnica stała się centrum przemysłowym regionu. Obecnie po młynach nie ma już śladu, a w kolorowych budynkach mieszczą się restauracji, butiki i galerie sztuki.

Wskazówka: Wschód (albo zachód) słońca najlepiej podziwiać w okolicy barażu Vanuban 💕

Katedra w Strasburgu (Cathédrale Notre-Dame de Strasbourg)

Katedra w Strasburgu jest jedną z najpiękniejszych katedr w Europie (zapewne koło paryskiej Notre Dame, Sagrady Familii i katedry w Kolonii). Budynek jest typowym przykładem architektury gotyckiej z bogatymi zdobieniami, wysokim sklepieniem i pięknymi witrażami. Warto wspiąć się na katedralną wieżę – to wspaniały punkt widokowy, z którego roztacza się piękna panorama miasta. Uprzedzam – wspinaczka będzie długa, ponieważ ta katedra, mierząca 142 metry, była kiedyś najwyższym budynkiem na świecie!

Info: Wejście do katedry jest bezpłatne, wejście na wieżę – 4€ (i trochę wysiłku).

Panorama miasta. Widok z katedry.

Pałac Rohan

Pałac to dawna rezydencja książąt-biskupów i kardynałów z rodu Rohan – starożytnej francuskiej rodziny szlacheckiej pochodzącej z Bretanii. Obecnie znajdują się w nim trzy muzea:

Muzeum Archeologiczne (podziemia) to jeden z najbogatszych tego typu obiektów w dziedzinie francuskich „zabytków narodowych”. Poznasz tutaj informacje o Alzacji od czasów prehistorycznych do średniowiecza.
Muzeum Sztuki Dekoracyjnej (parter)
W tym muzeum możesz przechadzać się po wystawnych apartamentach używanych przez kardynałów z rodu Rohan i podziwiać pięknie zdobione przedmioty codziennego użytku. Zbiory z okresu od 1681 roku do połowy XIX wieku. Muzeum Sztuk Pięknych (I piętro), czyli europejskie malarstwo Europie, m. in. : włoska oraz flamandzka sztuka prymitywna, twórczość z okresu renesansu i manieryzmu, baroku, naturalizmu i klasycyzmu (od XVII do XIX wieku).

pałac rohan Strasburg

Strasburg zwiedzanie – jeszcze więcej muzeów

Poza Pałacem Rohan, Strasburg może poszczycić się mnóstwem muzeów, które zaspokoją różnorodne zainteresowania. Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej (MAMCS) dla tych, co lubią „nowe„, a Muzeum Alzackie, które zagłębia się w dziedzictwo kulturowe regionu, dla fanów historii.

Spis Muzeów w Strasburgu

Park Oranżerii (Parc de l’Orangerie) i inne tereny zielone

Parc de l'Orangerie
Parc de l’Orangerie

O tym, że lubię, jak otacza mnie zieleń, mogliście się nie raz przekonać oglądając moje instastory (a jeżeli nie, to kliknij tutaj). W Strasburgu znajdziesz wiele mniejszych lub większych zielonych terenów, ale najpiękniej jest w Parku Oranżerii. Jest tam wszystko, czego potrzeba do odpoczynku – cisza, ławki i woda szumiąca w tle. Parc de l’Orangerie to największy (26 hektarów) i najstarszy (istnieje od 1740 roku) park w mieście.

Strasburg park
Parc de l’Orangerie

Innym „zielonym płucem” miasta jest ogród botaniczny. Otwarty w 1884 roku, za czasów Cesarstwa Niemieckiego. Teren o powierzchni 4 hektarów jest domem dla 500 drzew, 1500 krzewów i 6000 gatunków roślin z całego świata. Sercem ogrodu jest szklarnia (o wdzięcznej nazwie „Bary”), w której zobaczysz m. in. gigantyczne lilie wodne z Amazonii.
Wskazówka: Wejście do ogrodu jest bezpłatne, ale należy je zarezerwować!

Strasburg zwiedzanie
Wejście do ogrodu botanicznego w Strasburgu

Parlament Europejski

Poprzednim razem to był mój główny punkt wycieczki (wyjazd z Uczelni), teraz Parlament zobaczyłam tylko z zewnątrz. Jeżeli chcesz odwiedzić budynek, będący sercem europejskiej demokracji, możesz to zrobić! Wejście do budynku jest darmowe i bez rezerwacji (dla zwiedzających indywidualnie, dla grup zalecana jest rezerwacja).

parlament europejski w Strasburgu

Więcej szczegółów tutaj. Na stronie parlamentu dostępny jest multimedialny przewodnik (w 24 językach, także po polsku).

Cave des Hospices

winiarnia strasburg

Alzacja jest francuskim regionem słynącym m. in. z wina. W Strasburgu piwnice, w których gromadzony jest alkohol, stanowią integralną część kultury i historii miasta. Podczas zwiedzania można dowiedzieć się dużo o historii (zarówno regionu jak i wina samego w sobie) i próbować najlepszych win produkowanych we Francji. Najpopularniejszą winiarnią jest „Cave des Hospices,” („Piwnica szpitalna”) z roku 1395. Obiekt powstał jako charytatywna działalność pozyskująca środki finansowe na utrzymanie szpitala.
Ciekawostka: W piwnicy przechowywane jest najstarsze beczkowane białe wino (z 1472 roku!)

Bonus – Strasburg na rowerze

strasburg zwiedzanie na rowerze
Rower wypożyczyłam z One City Bike.

To miasto jest wręcz idealne do jazdy rowerem. Dlaczego? Dlatego, że w obrębie aglomeracji ścieżki rowerowe mają łączną długość 600 km! Jeżeli nie ;lubisz spacerować (albo chcesz zobaczyć więcej w krótkim czasie) – wsiądź na rower. Ten sposób transportu to okazja, aby zejść z utartych szlaków i odkryć mniej popularne miejscówki Eurometropolii.

Możesz, tak, jak ja wsiąść na rower i pojechać do Kehl (na zakupy do Niemiec, a jakże!)

Wypożyczalnia rowerów: One City Bike, 5 petite rue du Vieux Marché aux Vins 67000 Strasbourg

Strasburg zwiedzanie – podsumowanie

janus fountain strasburg

Strasburg nie kryje swojego uroku tylko w pięknej architekturze i bogatej historii, ale także w unikalnym połączeniu kultur. To miasto oferuje fascynującą mieszankę „starego” i „nowego’, co czyni je miejscem, które przyciąga różnorodnych podróżników. Niezależnie, czy planujesz zwiedzać historyczne dzielnice, podziwiać architekturę czy widzisz miasto jako „Centrum UE”, Strasburg z pewnością zostawi w Tobie trwałe wspomnienia (na mnie „La petite France” wywarła takie wrażenie, że wróciłam po 11 latach!).

Podobało Ci się w Strasburgu? Lille też jest fajne!

Artykuł powstał we współpracy z Office de Tourisme de Strasbourg i One City Tours