Wrocław, położony na malowniczym Szlaku Piastowskim, to miasto o fascynującej historii, urokliwej architekturze i niepowtarzalnej atmosferze. Szczególnie warto zanurzyć się w jego bogactwo podczas zwiedzania, a jednym z najciekawszych sposobów na poznanie miasta jest podążanie śladami krasnali, które znajdziecie w różnych miejscach Wrocławia.

Nie bez powodu Wrocław nazywany jest „Wroclove”. Tego miasta nie da się nie kochać! Poniżej znajdziecie listę miejsc, które mogą u Was obudzić miłość do tego miasta!

Wrocław atrakcje turystyczne

wrocław
Wrocław, źródło: pixabay.com

Ostrów Tumski: dusza Wrocławia

ostrów Tumski Wrocław
Ostrów Tumski źródło: pixabay.com

Ta dzielnica najstarsza część Wrocławia. Pełna jest gotyckich kościołów, klimatycznych brukowanych uliczek i wspaniałych zabytków, pokazujących nam historię miasta. Zbaczając z głównego traktu traficie na Jatki – historyczne zaułki, gdzie kiedyś mieściły się rzeźnie miejskie. Po ubojniach nie ma już śladu, a ich miejsce zajęły kawiarnie i restauracje, w których jeszcze trochę czuć atmosferę minionych wieków. W bliskiej odległości od Ostrowa Tumskiego znajduje się Ogród Botaniczny, który choć nie należy bezpośrednio do samego Ostrowa, to warto uwzględnić go w planach podróżniczych. To idealne miejsce na odpoczynek od zgiełku miasta, bo przecież wśród zieleni człowiek się uspokaja i odpoczywa jak nigdzie indziej!

Rynek: serce miasta

wrocław stare miasto Wrocław atrakcje turystyczne
Stare miasto we Wrocławiu źródło:pixabay.com

Czy wiecie, że wrocławski rynek jest jednym z najpiękniejszych w Europie? Otoczony kolorowymi kamienicami, to miejsce pełne gwaru i ulicznych grajków i pięknych zabytków. W samym sercu Rynku znajduje się XVI-wieczna Fontanna Jana. To jedna z ikonicznych zabytków, a jej liczne rzeźby i uspokajający szum wody zwracają uwagę każdego odwiedzającego.

We wschodniej części Rynku znajduje się Ratusz- perła gotyckiej architektury. Zegar astronomiczny na fasadzie budynku jest jednym z najbardziej znanych w Polsce. Czasomierz został zaprojektowany i wykonany przez J. G. Klose w 1801 roku. W każdą niedzielę o 12:00 z wieży zegarowej roznosi się hejnał, który składa się z czterech pierwszych taktów starej pieśni ludowej z Dolnego Śląska „We Wrocławiu na rynecku”.

Wrocławskie krasnale: niecodzienni przewodnicy

Wrocław atrakcje turystyczne krasnal

Zwiedzanie Wrocławia szlakiem krasnali to niezwykła podróż po zakamarkach miasta. Te małe, sympatyczne figurki, których jest już ponad 300, pojawiły się na ulicach wrocławskiego Starego Miasta w latach 2005-2008. Skrzaty pojawiły się w mieście już w latach 80. ubiegłego stulecia. Wtedy funkcjonował we Wrocławiu antykomunistyczny ruch o nazwie Pomarańczowa Alternatywa. Kiedy władze PRL wydały nakaz usunięcia z elewacji wrocławskich budynków antykomunistycznych haseł. Na plamach farby maskujących antyrządowe slogany pojawiać się zaczęły pomarańczowe krasnale.

krasnale wrocław
Wrocławskie krasnale źródło:pixabay.com

Każdy miejskich skrzatów ma swoją własną historię i charakterystyczne cechy. Spotkacie tu m.in. Krasnoluda Działkowca, Krasnala Nudziarza czy Krasnala Rowerzystę. Przechadzając się po różnych dzielnicach, jeżeli będziemy spostrzegawczy, możemy spotkać krasnale na murach, chodnikach, a nawet dachach budynków.! Szukanie ich staje się prawdziwą przygodą, jednocześnie stanowiąc oryginalny sposób na zwiedzanie miasta. Krasnale są przewodnikami przez historię, kulturę i życie codzienne Wrocławian. Jest to idealny sposób na pokazanie najmłodszym historii miasta. Więcej informacji znajdziesz klikając w wrocmania.pl

Muzea i galerie: kultura na wyciągnięcie ręki

Wrocław to miasto, w którym fani szerokorozumianej kultury nie będą się nudzić! Muzeum Narodowe to miejsce dla fanów sztuki. W zbiorach znajdują się rzeźby, obrazy i ceramika od czasów średniowiecznych do współczesności. Dla miłośników nowoczesnego spojrzenia na sztukę odpowiednie będą galerie sztuki wczesnej, takie jak Awangarda BWA czy MWW>.Osoby, które interesują się otaczającym nas światem powinny odwiedzić Hydropolis – interaktywne muzeum poświęcone wodzie. Podczas zwiedzania dowiecie się wielu ciekawych rzeczy i zobaczycie jak z bliska wygląda burza śnieżna. Ciekawym konceptem jest Muzeum Iluzji – tutaj sztuka spotyka się z wynalazkami naukowymi.

Hala Stulecia: perełka modernizmu

hala stulecia Wrocław atrakcje turystyczne
Hala stulecia źródło: pixabay.com

Jeżeli ktoś mówi, że był we Wrocławiu, a nie widział Hali Stulecia – to nie był we Wrocławiu. Ten modernistyczny budynek to atrakcja, której nie można przegapić będąc w stolicy Dolnego Śląska. Zbudowana w 1913 roku, Hala Stulecia przyciąga nie tylko swoją monumentalną kopułą, ale także różnorodnymi wydarzeniami kulturalnymi, takimi jak kabarety, koncerty czy widowiska artystyczne. To miejsce, w którym historia spotyka się z nowoczesnością, tworząc atmosferę niezapomnianych doświadczeń!

Wrocław atrakcje turystyczne wrocławski krasnal
Wrocławski krasnal, źródło: pixabay.com

Wrocław został uznany przez brytyjski dziennik „The Guardian” jako jedno z najlepszych miast w Europie na krótki (weekendowy) wypad. Nic dziwnego, bo unikalna atmosfera, mnogość atrakcji i piękna architektura zjednują sobie serca podróżników!

Artykuł powstał na zlecenie wrocmania.pl