Wrocław, położony na malowniczym Szlaku Piastowskim, to miasto o fascynującej historii, urokliwej architekturze i niepowtarzalnej atmosferze. Szczególnie warto zanurzyć się w jego bogactwo podczas zwiedzania, a jednym z najciekawszych sposobów na poznanie miasta jest podążanie śladami krasnali, które znajdziecie w różnych miejscach Wrocławia.
Nie bez powodu Wrocław nazywany jest „Wroclove”. Tego miasta nie da się nie kochać! Poniżej znajdziecie listę miejsc, które mogą u Was obudzić miłość do tego miasta!
Table of Contents
Wrocław atrakcje turystyczne
Ostrów Tumski: dusza Wrocławia
Ta dzielnica najstarsza część Wrocławia. Pełna jest gotyckich kościołów, klimatycznych brukowanych uliczek i wspaniałych zabytków, pokazujących nam historię miasta. Zbaczając z głównego traktu traficie na Jatki – historyczne zaułki, gdzie kiedyś mieściły się rzeźnie miejskie. Po ubojniach nie ma już śladu, a ich miejsce zajęły kawiarnie i restauracje, w których jeszcze trochę czuć atmosferę minionych wieków. W bliskiej odległości od Ostrowa Tumskiego znajduje się Ogród Botaniczny, który choć nie należy bezpośrednio do samego Ostrowa, to warto uwzględnić go w planach podróżniczych. To idealne miejsce na odpoczynek od zgiełku miasta, bo przecież wśród zieleni człowiek się uspokaja i odpoczywa jak nigdzie indziej!
Rynek: serce miasta
Czy wiecie, że wrocławski rynek jest jednym z najpiękniejszych w Europie? Otoczony kolorowymi kamienicami, to miejsce pełne gwaru i ulicznych grajków i pięknych zabytków. W samym sercu Rynku znajduje się XVI-wieczna Fontanna Jana. To jedna z ikonicznych zabytków, a jej liczne rzeźby i uspokajający szum wody zwracają uwagę każdego odwiedzającego.
We wschodniej części Rynku znajduje się Ratusz- perła gotyckiej architektury. Zegar astronomiczny na fasadzie budynku jest jednym z najbardziej znanych w Polsce. Czasomierz został zaprojektowany i wykonany przez J. G. Klose w 1801 roku. W każdą niedzielę o 12:00 z wieży zegarowej roznosi się hejnał, który składa się z czterech pierwszych taktów starej pieśni ludowej z Dolnego Śląska „We Wrocławiu na rynecku”.
Wrocławskie krasnale: niecodzienni przewodnicy
Zwiedzanie Wrocławia szlakiem krasnali to niezwykła podróż po zakamarkach miasta. Te małe, sympatyczne figurki, których jest już ponad 300, pojawiły się na ulicach wrocławskiego Starego Miasta w latach 2005-2008. Skrzaty pojawiły się w mieście już w latach 80. ubiegłego stulecia. Wtedy funkcjonował we Wrocławiu antykomunistyczny ruch o nazwie Pomarańczowa Alternatywa. Kiedy władze PRL wydały nakaz usunięcia z elewacji wrocławskich budynków antykomunistycznych haseł. Na plamach farby maskujących antyrządowe slogany pojawiać się zaczęły pomarańczowe krasnale.
Każdy miejskich skrzatów ma swoją własną historię i charakterystyczne cechy. Spotkacie tu m.in. Krasnoluda Działkowca, Krasnala Nudziarza czy Krasnala Rowerzystę. Przechadzając się po różnych dzielnicach, jeżeli będziemy spostrzegawczy, możemy spotkać krasnale na murach, chodnikach, a nawet dachach budynków.! Szukanie ich staje się prawdziwą przygodą, jednocześnie stanowiąc oryginalny sposób na zwiedzanie miasta. Krasnale są przewodnikami przez historię, kulturę i życie codzienne Wrocławian. Jest to idealny sposób na pokazanie najmłodszym historii miasta. Więcej informacji znajdziesz klikając w wrocmania.pl
Muzea i galerie: kultura na wyciągnięcie ręki
Wrocław to miasto, w którym fani szerokorozumianej kultury nie będą się nudzić! Muzeum Narodowe to miejsce dla fanów sztuki. W zbiorach znajdują się rzeźby, obrazy i ceramika od czasów średniowiecznych do współczesności. Dla miłośników nowoczesnego spojrzenia na sztukę odpowiednie będą galerie sztuki wczesnej, takie jak Awangarda BWA czy MWW>.Osoby, które interesują się otaczającym nas światem powinny odwiedzić Hydropolis – interaktywne muzeum poświęcone wodzie. Podczas zwiedzania dowiecie się wielu ciekawych rzeczy i zobaczycie jak z bliska wygląda burza śnieżna. Ciekawym konceptem jest Muzeum Iluzji – tutaj sztuka spotyka się z wynalazkami naukowymi.
Hala Stulecia: perełka modernizmu
Jeżeli ktoś mówi, że był we Wrocławiu, a nie widział Hali Stulecia – to nie był we Wrocławiu. Ten modernistyczny budynek to atrakcja, której nie można przegapić będąc w stolicy Dolnego Śląska. Zbudowana w 1913 roku, Hala Stulecia przyciąga nie tylko swoją monumentalną kopułą, ale także różnorodnymi wydarzeniami kulturalnymi, takimi jak kabarety, koncerty czy widowiska artystyczne. To miejsce, w którym historia spotyka się z nowoczesnością, tworząc atmosferę niezapomnianych doświadczeń!
Wrocław został uznany przez brytyjski dziennik „The Guardian” jako jedno z najlepszych miast w Europie na krótki (weekendowy) wypad. Nic dziwnego, bo unikalna atmosfera, mnogość atrakcji i piękna architektura zjednują sobie serca podróżników!
Artykuł powstał na zlecenie wrocmania.pl