pałac bahia

Pałac Bahia – jego nazwa oznacza ‘wspaniały’ i taki właśnie jest. Przestronny, z wieloma komnatami, pomieszczeniami, pięknym dziedzińcem oraz ogrodami. I mimo, że z zewnątrz nie sprawia przyjemnego wrażenia, to zaraz po przekroczeniu bram uderza nas feeria kolorów. Ze ścian, sufitów i podłóg bombardują nas kolorowe mozaiki, a echo kroków w korytarzach zachęca do eksploracji miejsca.

Pałac Bahia – historia

pałac bahia

Pierwotnie zbudowany dla osobistego użytku Si Moussa, Wielkiego Wezyra Sultana, byłego niewolnika, który wszedł w szeregi wojska. Po śmierci Si Moussy, w 1894 roku, dom przejął jego syn Bou Ahmeda w 1894 roku, który zajmował budynek do swojej śmierci w roku 1900. To podczas rządów Bou Ahmeda pałac został rozbudowany i upiększony dodatkowymi bujnymi ogrodami, małym riadem otaczającym prywatne ogrody (przez które dziś goście przechodzą natychmiast po wejściu do pałacu).
W pałacu mieszkał nie tylko Bou Ahmed ale również jego cztery żony i kilka konkubin.

pałac bahia

Pałac Bahia – przykład sztuki i architektury marokańskiej

pałac bahia

Rzeźbione sztukaterie i cedrowe drewno to podstawa dekoracji każdego z pokoi. Ponadto, w pałacu znajdują się pomieszczenia komunalne z imponującymi kominkami, piękną mozaikową podłogą i bogato zdobionymi sufitami. Na zewnątrz znajduje się duży riad otoczony drzewami cytrusowymi oraz Plac Honorowy, który zbudowano podczas władzy Si Moussy.

pałac bahia
Pałac Bahia
pałac bahia

Najbardziej przykuwające wzrok są jednak ozdobne mozaiki – zellidż.
To małe płytki terakoty, pomalowane i pokryte szkliwem. Ułożone w geometryczne wzory, które następnie umieszcza się w gipsie lub tynku.
Wykorzystywanie w islamskim wzornictwie jedynie wzorów geometrycznych wynika bezpośrednio z jednego z praw zamieszczonych w Koranie, zgodnie z którym ludziom nie wolno przedstawiać obrazów Boga, samych siebie, ani nawet zwierząt, ponieważ stawialiby się wówczas na równi ze Stwórcą, co jest niedopuszczalne.

mozaika

Pałac Bahia – ogrody

pałac bahia

W pałacu istnieje jeden ogród wewnętrzny. Ponadto są też dwa zewnętrzne.

ogrody

Wewnętrzny ogród otoczony jest pomieszczeniami, które dawniej służyły jako harem.

pałac bahia

Pałac Bahia – informacje praktyczne

mozaika

Adres:
Avenue Imam El Ghazali, Marrakech 40000, Maroko

Godziny otwarcia: Pn – nd -9:00-17:00

Ceny biletów : 70 DHM (ok 7 € )

bilety

Oficjalna strona internetowa obiektu

LUBISZ PODRÓŻE? WPADAJ NA MOJEGO INSTAGRAMA 🙂

Podobało się? Więcej o Maroko i Marrakeszu znajdziecie pod tym linkiem