Na początku był Chaos… A nie, to nie ta bajka…. Na początku była bliżej nieokreślona materia, która gęstniejąc uformowała się w planetę. Później były oceany, kontynenty, morza, jeziora, lodowce, aż w końcu na Ziemi pojawiło się życie. O tym, jak to wszystko po kolei wyglądało, dowiecie się odwiedzając Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie.

Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie – Historia

 muzeum historii naturalnej w berlinie

Muzeum Historii Naturalnej (Museum für Naturkunde), które znajduje się od 1889 r. w budynku przy Invalidenstraße, założono razem z Uniwersytetem Humboldtów w 1810 r. Muzeum posiada ponad 25 mln obiektów, co stanowi, że są to największe niemieckie zbiory z dziedziny zoologii, paleontologii i mineralogii. Berlińskie muzeum to jedna z największych tego typu instytucji na świecie – w jego zbiorach znajduje się ponad 30 milionów eksponatów zoologicznych, botanicznych, paleontologicznych oraz z dziedzin pokrewnych.

 

Ekspozycje stałe

Przeszłość

muzeum historii naturalnej w berlinie

Główną atrakcją muzeum jest największy na świecie zrekonstruowany szkielet branchiozaura. Okaz ma ponad 11 metrów wysokości,  22 metry długości i robi olbrzymie wrażenie. Obok branchiozaura stoją zrekonstruowane szkielety innych mniejszych dinozaurów. Eksponaty w głównej sali można także oglądać przez wirtualne lornetki nazywane juraskopami. Spoglądając w nie widzimy ożywające w wirtualnej rzeczywistości dinozaury – obok szkieletów pojawiają się mięśnie i skóra. Dla dzieci (dla nas też!) to niezapominane przeżycie.

Berlin: muzeum historii naturalnej

dinozaur

W muzeum znajdziecie także inne skamieniałości (m.in. amonity, trylobity, brachiopody….). Ponadto jednym z eksponatów jest najlepiej zachowany szkielet przodka ptaków Archaeopteryksa.

archeopteryks

Na dzieciach oprócz dinozaurów duże wrażenie robią powiększone modele owadów, przedstawione w skali od 20:1 do 100:1 oraz modele zwierząt naturalnej wielkości, przedstawione w swoim naturalnym środowisku.

Treraźniejszość

stonki

ślimaki

muł

Ciekawostką może być również fakt, że jest to najstarsze państwowe muzeum na świecie, które zostało założone 1810 roku. Muzeum jest ciągle rozbudowywane i modernizowane.  Zawiera wiele ekspozycji przedstawiających różne gatunki ryb, ssaków, gadów płazów i innych stworzeń.

Berlin: muzeum historii naturalnej

Ciekawostką jest wystawa poświęcona sztuce taksydermii, czyli preparowaniu zwierząt. Podczas zwiedzania sali poświęconej tej tematyce zapoznać się, z przebiegiem skomplikowanego procesu przygotowywania  zwierząt, ale także zobaczyć eksponaty, z którymi coś poszło nie tak 🙂Berlin: muzeum historii naturalnej

Muzeum (z racji swojego wieku) jest ciągle modernizowane. W 2007 r. otwarto ekspozycje stałe o kosmosie i układzie słonecznym,  o powstaniu Ziemi oraz o mechanizmach ewolucji.

Berlin: muzeum historii naturalnej

Przy „Ścianie bioróżnorodności“, skupiającej ok. 3000 spreparowanych gatunków zwierząt, staje się jasne, jak powstają nowe gatunki. Ponadto zwierzęta rodzime można zobaczyć w wielkich dioramach.

Berlin: muzeum historii naturalnej

Geologia

W największej w Niemczech kolekcji minerałów znajduje się około 200 000 okazów, stanowiących 65% wszystkich znanych minerałów. W podstawą kolekcji były minerały i skały z kolekcji minerałów pruskich z 1781 roku. Ponadto, niektóre elementy sprowadzono ze słynnych wystaw, takich jak kamienie szlachetne Alexandra von Humboldta przywieziony z Rosji.

W oryginalnie zachowanej sali z XIX w. wystawiono 1077 rodzajów minerałów.

Berlin: muzeum historii naturalnej

Berlin: muzeum historii naturalnej

Eksponaty

W 2010 roku we wschodnim skrzydle budynku zwiedzającym udostępniono najnowocześniejszy na świecie zbiór preparatów zakonserwowanych w alkoholu. Wystawa obejmuje niemal milion obiektów. Oprócz ryb, stawonogów, gadów i płazów znajdziemy tu również ssaki.

Berlin: muzeum historii naturalnej

Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie – Wystawy czasowe

Oprócz stałych ekspozycji w Muzeum historii Naturalnej Berlin, można odwiedzać wystawy czasowe. 

(grudzień 2017)

Pierwsza poświęcona jest Tristanowi  (Tyrannosaurus Rex). Oprócz wielu ciekawostek na temat tego gada, można zobaczyć jeden z najlepiej zachowanych szkieletów tego gatunku (170 na 300 kości).

Berlin: muzeum historii naturalnej

Berlin: muzeum historii naturalnej

Ponadto, w drugiej sali znajduje się ekspozycja, które zapoznaje nas z papugą arą.

Berlin: muzeum historii naturalnej

Berlin: muzeum historii naturalnej

 

Berlin: Muzeum Historii Naturalnej – informacje praktyczne

Berlin: muzeum historii naturalnej

ADRES:

Museum für Naturkunde Berlin
Invalidenstraße 43
10115 Berlin

DOJAZD:

  • U-Bahn: U6 Naturkundemuseum
  • S-Bahn: Hauptbahnhof, Nordbahnhof + 10 minutowy spacer
  • Tramwaj: M6, M8, 12

GODZINY OTWARCIA:

  • poniedzialek – nieczynne
  • wtorek – piatek 9:30 -18:00
  • sobota – niedziela: 10:00-18:00

CENY BILETÓW:

  • normalny: 8 €
  • ulgowy: 5 €

oficjalna strona internetowa

Za pomoc w organizacji wycieczki dziękujemy visitberlin.de

 

Więcej ciekawych muzeów znajdziecie w zakładce ’TROCHĘ KULTURY!