
Centrum miasta otoczone jest murem, w którym znajduje się dziewięć bram. Świat poza murami znacznie różni się od tego, który istnieje w medynie. A przejście przez bramę to wkroczenie w zupełnie inny, dla nas Europejczyków, świat.
Table of Contents
Marrakesz atrakcje – Dżama al-Fna

Czyli samo serce miasta, bijące tak samo intensywnie w nocy, jak i w dzień. Kiedyś był targiem, na którym handlowano niewolnikami, placem, na którym dokonywano egzekucji przestępców, miejscem do którego pielgrzymowali hipisi… Teraz , jako główny punkt miasta, Dżama jest zbiorowiskiem handlarzy i artystów. Można tu spotkać zaklinaczy węży, tancerzy, kobiety, które malują henną, a także napić się świeżego soku, zjeść owoce, albo spróbować specjałów tutejszej kuchni w jednej z wielu otaczających plac restauracji. Wieczorem na placu zbiera się dużo ludzi, którzy zajmują cały plac. Tańczą, jedzą, rozmawiają, bawią się (do późnych godzin nocnych), a właściciele pojawiających się stoisk z jedzeniem naganiają turystów do skosztowania kolejnych pysznych potraw.

Marrakesz atrakcje – Jedzenie

Jedzenie marokańskie jest tak aromatyczne, że przechodząc obok restauracji, nie da się nie przystanąć i nasycić aromatem ziół, przypraw i tajine. Tradycyjna kuchnia marokańska staje się teraz mieszanką zawierającą w sobie wpływy francuskie, hiszpańskie i bliskowschodnie. Poza tradycyjnymi potrawami, takimi jak kefta, tadżin i haira (o których więcej w tym wpisie), na stołach Marokańczyków lądują naleśniki, croissanty, frytki, oliwki, no i oczywiście zielona herbata.

Marrakesz atrakcje – Mury

Spacer wzdłuż murów obronnych Marrakeszu pozwala na zapoznanie się z nieco innym obliczem tego pięknego miasta. Mury pozwalają na spojrzenie w ukrytą twarz Marrakeszu, być może jednak dopiero miasto widziane wzdłuż nich jest tym naprawdę autentycznym. W okolicach muru można natrafić nie tylko na piękne budowle przypominające o kolejnych wiekach świetności miasta, ale i na uboższe dzielnice, które uświadomią nam, że nie wszyscy mieszkańcy Marrakeszu żyją w dostatku.

Marrakesz atrakcje – Ogrody

Marrakesz jest głośnym i tłocznym miastem. Nic dziwnego, że po kilku godzinach zwiedzania, człowiek chce uciec od tego zgiełku. Najlepszą drogą ucieczki są ogrody. W samym mieście znajduje się kilka państwowych (Majorelle) lub prywatnych ogrodów (Secret Garden).
Tradycyjne riady w medynie często zawierały pięknie wypielęgnowane ogrody i fontanny w ich centrum. Tradycję tą kultywuje się do dziś.

Marrakesz atrakcje – Souki

Marrakesz to nie tylko raj kulinarny, ale także zakupowy. W wielu uliczkach medyny (starego miasta), poukrywane są souki, czyli bazary. Souki są podzielone na części, w których każda specjalizuje się w czymś innym. Są więc stragany z jedzeniem (przyprawami, przekąskami, słodyczami), kosmetykami i medycyną naturalną, pamiątkami, dodatkami (obuwiem, szalami, torebkami…) i ubraniami. Można się tu zaopatrzyć w lokalne produkty oraz całe mnóstwo podróbek najsławniejszych projektantów mody. Niezalezienie, co wybierzecie, pamiętajcie – trzeba się targować!

Marrakesz atrakcje – Ludzie

Marrakesz żyje turystyką. To pod odwiedzających miasto powstała baza hotelarsko-turystyczna, to dla nich na głównym placu pojawiają się zaklinacze węży, tancerze i uliczni artyści. Na każdym kroku zaczepiają, żeby wyciągnąć od turysty jak najwięcej pieniędzy. Nachalnie kładą małpy na ramionach przechodniów i namawiają do zrobienia zdjęcia, za które każą sobie zapłacić. Oferują pokazanie drogi do hotelu (oczywiście nie za darmo). Młodzież, a nawet małe dzieci są od najmłodszych lat uczone, ze turysta to chodzący bankomat. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale większość Marokańczyków to dobrzy biznesmeni, nastawieni na zarobek.

Marrakesz atrakcje – Architektura

Najbardziej charakterystyczna dla Maroka jest architektura islamska. Widoczne jest to w starówkach miast, której sercem jest najstarszy w mieście meczet, będący jednocześnie głównym domem modlitw miasta. Przy meczecie często mieści się medresa – szkoła koraniczna. Jest ona zwykle zbudowana na planie kwadratu. Jej dziedziniec otaczają krużganki Dają one cień uczącym się, gdyż w tym klimacie zajęcia często odbywały się na wolnym powietrzu. Nad krużgankami znajdują się okna cel studentów i profesorów. Medresa ma zazwyczaj także własną salę modlitw. W kolorystyce elewacji przeważa kolor czerwony i piaskowy, a budynki mają proste kształty i mało zdobień.

Marrakesz atrakcje – Sztuka

Wyroby artystyczne to ważny element narodowego dziedzictwa Maroka. Tutejsze dzieła sztuki, z których na plan pierwszy wysuwa się ceramika, należą do najbardziej zróżnicowanych i kolorowych w całym regionie północno-zachodniej . Afryki. Z ceramiką wiążą się też mozaiki, które ozdabiają budynki (na zewnątrz i wewnątrz).
Tego typu zdobienia określa się w Maroku mianem zellidż. Są to małe płytki terakoty, pomalowane i pokryte szkliwem, które układa się w geometryczne wzory, a następnie umieszcza w gipsie lub tynku.
Wykorzystywanie w islamskim wzornictwie jedynie wzorów geometrycznych wynika bezpośrednio z jednego z praw zamieszczonych w Koranie, zgodnie z którym ludziom nie wolno przedstawiać obrazów Boga, samych siebie, ani nawet zwierząt, gdyż stawialiby się wówczas na równi ze Stwórcą, co jest niedopuszczalne.

Marrakesz atrakcje – Alkohol

Muzułmanie nie spożywają alkoholu (za to raczą się haszyszem). Teoretycznie alkohol jest w kraju niedostępny. Nie ma go w restauracjach, jadłodajniach oraz hotelach (poza tymi All inclusive). Miejsca takie jak bar czy pub nie istnieją na mapie. Jednak… W pewnym francuskim hipermarkecie natknęliśmy się na cały dział, który wielkością dorównywał tym, które są obecne w naszym kraju.
