IMG_9175

Na obszarze 2,5 akra rozciąga się teren, w którym zieleń przenika się z kolorami indygo i żółci. Ogrody Majorelle to jedna z atrakcji Marrakeszu, której nie można pominąć. Nie tylko cieszy zmysły kolorami i zapachem,.a el daje wytchnienie i możliwość obcowania ze sztuką.

Historia

Ogrody Majorelle
Ogrody Majorelle

Ogród zaprojektował francuski artysta i orientalista, Jacques Majorelle, na początku lat 20. XX wieku. Majorelle miał reputację sławnego malarza orientalistów. Chociaż jego obrazy są dziś w dużej mierze zapomniane, ogrody stanowią żywy dowód twórczości artysty.

Ogrody Majorelle
Ogrody Majorelle

Malarz, zainspirowany marokańska architekturą, zaprojektował willę w podobnym stylu. Budynek wybudowano na terenie ogrodów 2 1931, a następnie kilkukrotnie modernizowano. Specjalny odcień śmiałego niebieskiego indygo, zainspirowany kolorowymi kaflami, które Majorelle widział w okolicach Marrakeszu i w spalarniach berberyjskich, stanowi bazę kolorystyczną ogrodowej architektury. Na cześć malarza odcieniowi nadano nazwę bleu Majorelle (a sam twórca opatentował nazwę).

Ogrody Majorelle
indygo

Muzea i inne atrakcje

rośliny egzotyczne

Budynki i otaczające je ogrody tworzą ciekawy kompleks, ponieważ każda część poświęcona jest czemuś innemu. Ogrody stanowią zbiór kaktusów pochodzących z różnych rejonów świata. W willi znajduje się Muzeum Berberyjskie oraz kolekcja obrazów Majorelle. Oprócz tego, Dawna pracownia malarska stała się siedzibą Muzeum Sztuki Islamskiej, w którym znajduje się zbiór tkanin Afryki Północnej z osobistej kolekcji Saint-Laurenta oraz ceramiki i biżuterii.

ogród

Inni artyści

YSL
Ogrody Majorelle

W latach 1980-2008 ogród był własnością Yves Saint-Laurenta i Pierra Bergé. W związku z tym, po śmierci Saint Laurenta w 2008 prochy projektanta rozsypano na terenie ogrodu, ponadto październiku 2017 roku otwarto muzeum Yves Saint Laurent.

Miejsce to jest główną atrakcją turystyczną w Marrakeszu, przyciągającą ponad 700 000 turystów rocznie.

palma

Ogrody Majorelle – Informacje praktyczne

Adres:
Rue Yves St Laurent By A-Maps، Marrakesh 40000, Maroko

Godziny otwarcia: Pn- nd: 8.00-17.30

Ceny biletów: 70 DH (ok 7 euro)

Oficjalna strona internetowa obiektu

Więcej na tema Marrakeszu przeczytacie zakładce Marrakesz.

Jeżeli interesujecie się kulturą, zajrzyjcie do zakładki Trochę kultury!