Trylogia „Millennium” początkowo była serią książek. Później pojawiły się ekranizacje. Sukces, jaki odniosły książki i ich adaptacje, sprawia, ze tysiące fanów udają się do Sztokholmu, aby zobaczyć miejsca, w których rozgrywa się akcja. Stieg Larsson przedstawił światu inną stronę Sztokholmu ukazując bardziej dostępne, współczesne, różnorodne oblicze miasta, po którym oprowadzają dwie ciekawe postacie – – dziennikarz Mikael Blomkvist i hakerka Lisbeth Salander.

Książki i ich ekranizacje

Ponad 80 milionów osób przeczytało pierwsze trzy tomy Millennium Stiega Larssona (kolejne dwa napisał David Lagercrantz) . Pierwsze trzy tomy doczekały się ekranizacji w kooperacji szwedzko-duńsko-niemiecko-norweskiej (2009 rok). Hollywood wyprodukował amerykańską wersję pierwszych dwóch książek,, przybierając inną w stosunku do oryginalnych adaptacji filmowych, perspektywę. (oraz zmieniając oryginalne tytuły).

Sztokholm śladami „Millennium”

Główni bohaterowie mieszkają i pracują na centralnej wyspie Sztokholmu – Södermalm.

Bellmansgatan 1

Bellmansgatan 1 Sztokholm

Główny bohater – Carl Mikael Blomkvist mieszka w w apartamencie na ostatbim piętrze tego budynku. Według powieści ​​Blomkvist był w stanie niedrogo kupić mieszkanie o powierzchni 70 metrów kwadratowych ze względu na fakt, że jego poprzedni właściciel wyjechał z kraju. Nie jest jasne, dlaczego Stieg Larsson zdecydował się zlokalizowąć dom dziennikarza w tym konkretnym miejscu.

Wiadomo, ze pod tym adresem, mieszkała dawniej rodzina o nazwisku Blomkvist, jednak autor nie znał ich osobiście.

Powodem mogła być też nazwa samej ulicy, która została nazwana na cześć szwedzkiego poety Carla Michaela Bellmana – którego inicjały i imiona są takie same jak nazwa Blomkvista.

Kvarnen, Tjärhovsgatan 4

Kvaernen Sztokholm

Tradycyjny bar i restauracja Kvarnen („Młyn”) kilka razy zostaje wspomniana na kartach książki, jak miejsce spotkań bohaterów. W rzeczywistości Kvarnen jest doskonałym miejscem, aby cieszyć się tradycyjnym szwedzkim jedzeniem w przyjemnej lokalizacji. W 100-letnim barze piwnym Lisbeth Salander spotyka się we wtorkowe wieczory z przyjaciółmi z zespołu rockowego Evil Fingers, aby porozmawiać o feminizmie, muzyce, ludziach i polityce oraz o piciu. Blomkvist również często odwiedza bar ze swoimi kolegami z Millennium.

Slussen

slussen sztokholm

Milton Security, najbardziej zaufana firma ochroniarska w Szwecji i miejsce pracy Lisbeth Salander, znajduje się obok Slussen. . Dokładny budynek nie jest określony, nie ma zbyt wielu szklanych budynków do wyboru. W budynku Lisbeth ma własne biuro – maleńki pokój, którą odwiedza tylko kilka razy w roku (przez większość czasu pracuje zdalnie). Pod budynkiem znajduje się garaż na samochody służbowe, które Salander pożycza od czasu do czasu.

Fiskargatan 9

Sztokholm śladami "Millennium"

Okazały budynek jest miejscem, w którym Salander kupuje gigantyczne mieszkanie po wydarzeniach z pierwszej książki. Apartament ma 21 pokoi, z których Lisbeth wykorzystuje tylko trzy. Na drzwiach widnieje napis „V. Kulla, (nawiązanie do mieszkania Villa Villekulla, w której mieszkała Pippi Longstocking). Nawiązanie do powieści dla dzieci nie jest przypadkowe – Autor w książce nie raz opisywał Lisbeth jako dorosła wersję rudej dziewczynki z warkoczami 🙂

Ze szczytu budynku roztacza się widok na Stare Miasto w Sztokholmie i wyspę Djurgården.

Götgatan 17, róg Hökensgatan

Sztokholm śladami "Millennium"

Pod tym adresem mieści się biuro fikcyjnego miesięcznika Millennium; Götgatan jest jedną z najbardziej ruchliwych ulic handlowych w Södermalm. Stwierdzono, że czynsz za to miejsce jest nieco zbyt wysoki, ale pracownicy magazynu zdecydowali się na utrzymanie tego miejsca. Wnętrze, a zwłaszcza pomieszczenie Eriki Berger, kochanki Blomkvista, jest opisywane jako surowy pokój o spartańskim wystroju, umeblowany wyłącznie meblami Ikei. Redkacja znajduje się na trzecim piętrze, nad biurami Greenpeace.

Siedziba organizacji znajdowała się tam w czasie powstawania książki. oOecnie mieści się tam biuro architektoniczne oraz siedziba marki modowej.

7-Eleven, Götgatan 25

Sztokholm śladami "Millennium"
Źródło: Pinterest

Niemal naprzeciwko redakcji Millennium mieści się sklep sieci 7-Eleven. Te miejsce upodobała sobie Lisbeth jako idealne do zaopatrywania się w jedzenie (głównie fastfoody). Nie dość, że było tanio (Lisbeth nie lubiła wydawać pieniędzy na jedzenie), to w dobrej lokalizacji!

Kaffebar, Hornsgatan 78 / Bysistorget 6

Sztokholm śladami "Millennium"

Mellqvists Kaffebar jest lokalizacją często odwiedzana przez Blomkvista. Kaffebar był również zwykłą kawiarnią w której Stieg Larsson (podobno) napisał niektóre fragmenty powieści. Biuro fundacji antyrasistowskiej i magazynu Expo, współzależnego przez Larssona, znajdowało się wcześniej w lokalu nad tą kawiarnią.

Lundagatan

Sztokholm śladami "Millennium"
Sztokholm śladami „Millennium”

Zanim Lisbeth Salander przeniosła się do Fiskargatan, mieszka w jednym z eleganckich budynków na Lundagatan. Według książki, bohaterka płaci za lokum około 2000 koron (222 USD) miesięcznie – co jest szokująco mniskieałe dla Sztokholmu. Po wyprowadzce Lisbeth, jej przyjaciółka, Miriam Wu wprowadza się do swojego starego mieszkania.

Sztokholm śladami „Millennium”


Taka wycieczka zajmuje około półtora godziny. Spacer daje nie tylko możliwość zobaczenia miejsc związanych z powieścią, ale także pozwala dość dobrze zwiedzić dzielnicę Sodermalm.

Z racji, ze przeczytałam całą serię książek kilka razy (i nie raz oglądałam ekranizacje), taki spacer był dla mnie jednym z najważniejszych aspektów zwiedzania Sztokholmu.

A Wy czytaliście 'Millenium’? Odwiedziliście Sztokholm? Lubicie zwiedzane miast szlakami bohaterów książek i filmów?

Jeżeli nie chcecie sami zwiedzać miasta, skorzystajcie z opcji wycieczki z przewodnikiem. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie Stadsmusee.