IMG_4707

Gdzie zjeść we Lwowie_Zwiedzając Kowno miej oczy szeroko otwarte – architektura miasta opowiada historię przeszłości Kowna, od jej średniowiecznych początków aż po erę rządów carskich, okupację hitlerowską i sowieckie przejęcie po II wojnie światowej.

Kowno atrakcje: Zamek 

kowno zamek

Kowneńska warownia to duma miasta. Odrestaurowany średniowieczny zamek położony jest w pobliżu zbiegu Niemna i Wilii. Znajduje się w nim muzeum pełne  średniowiecznych artefaktów, od piwnicy, aż po szczyt okrągłej wieży, z której można podziwić piękną panoramę miasta.

Zamek  powstał w XIV wieku, by bronić się przed naporem krzyżowców. Jest to nie tylko jeden z pierwszych zamków na Litwie, ale także jedyny, który ma dwa rzędy murów obronnych. Osada, która wyrosła na obecne miasto, powstała wokół gotyckich fortyfikacji. Zamek w Kownie po raz pierwszy pojawił się w źródłach pisanych w 1361 roku. Według legendy, oddziały Królowej Bony Sforzy zniknęły tajemniczo w tunelach znajdującymi się pod budowlą. Zamek został kilkakrotnie zdobyty i stracił na znaczeniu w 1408 r., kiedy Kowno otrzymało prawa magdeburskie, a życie całego miasta przeniosło się na główny plac miasta, czyli rynek. W XVI wieku zamek przemianowano na więzienie. Obecnie zamek jest oddziałem muzeum miejskiego w Kownie, a w jego pobliżu odbywają się coroczne wydarzenia kulturalne.

kowno atrakcje zamek

 

 

Kowno atrakcje: Park Miejski

kowno atrakcje

Park Santaka, który znajduje się niedaleko zamku, nazywany jest sercem Kowna. Tutaj można zobaczyć zbiegi rzek Niemna i Wilii oraz wiele interesujących miejsc: ołtarz, w którym odbywały się pogańskie rytuały, a także statuę papieża Jana Pawła II, Kościół Jerzego Męczennika i klasztor Bernardynów.

Kowno atrakcje

 

Kowno atrakcje: Stare Miasto

kowno stare miasto

Starówka jest typowa dla średniowiecznych miast, gdzie centralny punkt stanowi rynek oraz otaczające go budowle. Największą z nich jest ratusz, określany jako „Biały Łabędź”. Ta wspaniała budowla reprezentuje mieszankę stylów: barokowego, klasycznego i gotyckiego, a główna fasada ma wysoką, wieżę przypominającą szyję łabędzia :). Bardzo blisko Placu Ratuszowego znajduje się Bazylika Apostołów Piotra i Pawła, która jest  największym gotyckim budynkiem sakralny na Litwie. Po lewej stronie Ratusza znajduje się kościół św. Franciszka, a jeżeli pójdziemy trochę dalej, natrafimy na Dom Perkuna.

kowno atrakcje kościół

kowno stare miasto

 

 

Kowno na weekend:Dom Perkuna

IMG_4416

Dom Perkuna a to jedna z najbardziej oryginalnych i gotyckich budowli świeckich, położona na Starym Mieście. Budynek  zbudowany przez hanzeatyckich kupców służył jako biuro w latach 1440 – 1532. Następnie budynek sprzedano Jezuitom,  którzy  przemianowali go na kaplicę w 1643. Zniszczony dom przebudowano w XIX wieku – od tej pory służył jako szkoła i teatr, gdzie często pojawiał się Adam Mickiewicz. Skąd więc wzięła się obecna nazwa budynku?  Perkun był naczelnym bóstwem panteonu bałtyjskiego, przedstawianym jako gromowładca, bóg niebios, ognia i płodności. Postać Perkuna znaleziono na jednej ze ścian wnętrza domu, i postanowiono nadać budynkowi jego imię.. Dom wrócił w ręce jezuitów, a w jego murach mieści się obecnie muzeum Adama Mickiewicza.

 

 

Kowno na weekend: Muzea

Muzeum Diabła

IMG_4518

Każdy, kto nas czyta, wie, ze lubimy takie miejsca. Im bardziej niekonwencjonalne muzeum, tym lepiej, prawda? Muzeum Diabła wpisuje się nie tylko w słowo 'niekonwencjonalne’ ale też świetnie pokazuje przekrój wierzeń ludowych w różnych kulturach. 

IMG_4531

 

Bunkier KGB

IMG_4141

Bunkier atomowy to wyjątkowa atrakcja w Kownie.  Ta prywatna kolekcja jest jedyną tego rodzaju na świecie. Ma ponad 1200 nietypowych funkcjonujących eksponatów. Wśród największej gamy masek gazowych dla dorosłych można zobaczyć także maski dla dzieci i koni. Więcej na temat Bunkra znajdziecie w naszym artykule.

IMG_4178

 

 Forty obronne

IMG_4217

Te budowle to pozostałości kompleksu fortecznego w Kownie na Litwie, zbudowanego w latachch 1882-1915 w celu ochrony zachodnich granic Imperium Rosyjskiego. Na początku  swojego istnienia  (1887 r) kompleks został uznany za najlepszą twierdzę. W czasie I wojny światowej był to największy obiekt obronny w całym państwie, zajmujący 65 kilometrów kwadratowych. Możliwości obronne twierdzy sprawdzono w walce w 1915 roku, kiedy Niemcy zaatakowały Imperium Rosyjskie. Żołnierze rosyjscy zamknięci w twierdzy przetrwali  jedenaście dni oblężenia. Po I wojnie światowej znaczenie militarne twierdzy uległo zmniejszeniu, ponieważ postępy w broni sprawiły, że stała się ona przestarzała. Budynki były używane przez różne instytucje cywilne (więzienie) oraz  wojskowe  (garnizon).

IMG_4360

Podczas II wojny światowej części kompleksu fortecznego były wykorzystywane przez nazistów do przetrzymywania, przesłuchiwania i egzekucji. Zycie straciło tam około 50 000 osób, w tym ponad 30 000 ofiar Holokaustu. Niektóre sekcje pierścienia fortecznego odtworzono – Dziewiąty Fort mieści muzeum i pomnik poświęcony ofiarom wojennych masowych egzekucji. Kompleks jest najbardziej kompletnym pozostałym przykładem twierdzy Imperium Rosyjskiego.

fort iX twierdzy kowno

WIĘCEJ O FORCIE PRZECZYTASZ KLIKAJĄC W OBRAZEK

 

Kowno  atrakcje: taras widokowy

Kowno taras widokowy

Kowno z góry wygląda przepięknie. Przekonać się o tym można korzystając z punktu widokowego Aleksotas. Poza pięknymi widokami, atrakcją samą w sobie jest wjazd na górę zabytkową kolejką. My niestety mieliśmy pecha i trafiliśmy na remont tarasu, ale widoki i tak były zachwycające.

 

 

Kowno na weekend: Street art

kowno streetart

Patrząc powyżej, można stwierdzić że Kowno ma bardzo dużą ilość pomników historii. Aby przełamać ten nurt, w mieście pojawił się street art. Malunki zdobią w całości fasady budynków, przejścia podziemne i oczywiście, mury. Oprócz tego istnieje kilka innych, bardziej zaawansowanych projektów.

konwno street art

 

Całą galerię znajdziecie tutaj

 

Mimo, że Kowno było spontanicznym wyjazdem (takim naprawdę spontanicznym, kompletnie bez planu), to okazało się, że  miasto skrywa wiele ciekawostek i jest warte odwiedzenia. Więc jeżeli szukacie miejsca na krótki (ale intensywny) wypad, który nie zrujnuje Waszego budżetu, pakujcie plecaki i jedźcie do Kowna.

 

A dla tych, którzy maja więcej czasu polecamy odwiedzić Troki i Wilno.