
Gdzie zjeść we Lwowie_Zwiedzając Kowno miej oczy szeroko otwarte – architektura miasta opowiada historię przeszłości Kowna, od jej średniowiecznych początków aż po erę rządów carskich, okupację hitlerowską i sowieckie przejęcie po II wojnie światowej.
Table of Contents
Kowno atrakcje: Zamek
Kowneńska warownia to duma miasta. Odrestaurowany średniowieczny zamek położony jest w pobliżu zbiegu Niemna i Wilii. Znajduje się w nim muzeum pełne średniowiecznych artefaktów, od piwnicy, aż po szczyt okrągłej wieży, z której można podziwić piękną panoramę miasta.
Zamek powstał w XIV wieku, by bronić się przed naporem krzyżowców. Jest to nie tylko jeden z pierwszych zamków na Litwie, ale także jedyny, który ma dwa rzędy murów obronnych. Osada, która wyrosła na obecne miasto, powstała wokół gotyckich fortyfikacji. Zamek w Kownie po raz pierwszy pojawił się w źródłach pisanych w 1361 roku. Według legendy, oddziały Królowej Bony Sforzy zniknęły tajemniczo w tunelach znajdującymi się pod budowlą. Zamek został kilkakrotnie zdobyty i stracił na znaczeniu w 1408 r., kiedy Kowno otrzymało prawa magdeburskie, a życie całego miasta przeniosło się na główny plac miasta, czyli rynek. W XVI wieku zamek przemianowano na więzienie. Obecnie zamek jest oddziałem muzeum miejskiego w Kownie, a w jego pobliżu odbywają się coroczne wydarzenia kulturalne.
Kowno atrakcje: Park Miejski
Park Santaka, który znajduje się niedaleko zamku, nazywany jest sercem Kowna. Tutaj można zobaczyć zbiegi rzek Niemna i Wilii oraz wiele interesujących miejsc: ołtarz, w którym odbywały się pogańskie rytuały, a także statuę papieża Jana Pawła II, Kościół Jerzego Męczennika i klasztor Bernardynów.
Kowno atrakcje: Stare Miasto
Starówka jest typowa dla średniowiecznych miast, gdzie centralny punkt stanowi rynek oraz otaczające go budowle. Największą z nich jest ratusz, określany jako „Biały Łabędź”. Ta wspaniała budowla reprezentuje mieszankę stylów: barokowego, klasycznego i gotyckiego, a główna fasada ma wysoką, wieżę przypominającą szyję łabędzia :). Bardzo blisko Placu Ratuszowego znajduje się Bazylika Apostołów Piotra i Pawła, która jest największym gotyckim budynkiem sakralny na Litwie. Po lewej stronie Ratusza znajduje się kościół św. Franciszka, a jeżeli pójdziemy trochę dalej, natrafimy na Dom Perkuna.
Kowno na weekend:Dom Perkuna
Dom Perkuna a to jedna z najbardziej oryginalnych i gotyckich budowli świeckich, położona na Starym Mieście. Budynek zbudowany przez hanzeatyckich kupców służył jako biuro w latach 1440 – 1532. Następnie budynek sprzedano Jezuitom, którzy przemianowali go na kaplicę w 1643. Zniszczony dom przebudowano w XIX wieku – od tej pory służył jako szkoła i teatr, gdzie często pojawiał się Adam Mickiewicz. Skąd więc wzięła się obecna nazwa budynku? Perkun był naczelnym bóstwem panteonu bałtyjskiego, przedstawianym jako gromowładca, bóg niebios, ognia i płodności. Postać Perkuna znaleziono na jednej ze ścian wnętrza domu, i postanowiono nadać budynkowi jego imię.. Dom wrócił w ręce jezuitów, a w jego murach mieści się obecnie muzeum Adama Mickiewicza.
Kowno na weekend: Muzea
Muzeum Diabła
Każdy, kto nas czyta, wie, ze lubimy takie miejsca. Im bardziej niekonwencjonalne muzeum, tym lepiej, prawda? Muzeum Diabła wpisuje się nie tylko w słowo 'niekonwencjonalne’ ale też świetnie pokazuje przekrój wierzeń ludowych w różnych kulturach.
Bunkier KGB
Bunkier atomowy to wyjątkowa atrakcja w Kownie. Ta prywatna kolekcja jest jedyną tego rodzaju na świecie. Ma ponad 1200 nietypowych funkcjonujących eksponatów. Wśród największej gamy masek gazowych dla dorosłych można zobaczyć także maski dla dzieci i koni. Więcej na temat Bunkra znajdziecie w naszym artykule.
Forty obronne
Te budowle to pozostałości kompleksu fortecznego w Kownie na Litwie, zbudowanego w latachch 1882-1915 w celu ochrony zachodnich granic Imperium Rosyjskiego. Na początku swojego istnienia (1887 r) kompleks został uznany za najlepszą twierdzę. W czasie I wojny światowej był to największy obiekt obronny w całym państwie, zajmujący 65 kilometrów kwadratowych. Możliwości obronne twierdzy sprawdzono w walce w 1915 roku, kiedy Niemcy zaatakowały Imperium Rosyjskie. Żołnierze rosyjscy zamknięci w twierdzy przetrwali jedenaście dni oblężenia. Po I wojnie światowej znaczenie militarne twierdzy uległo zmniejszeniu, ponieważ postępy w broni sprawiły, że stała się ona przestarzała. Budynki były używane przez różne instytucje cywilne (więzienie) oraz wojskowe (garnizon).
Podczas II wojny światowej części kompleksu fortecznego były wykorzystywane przez nazistów do przetrzymywania, przesłuchiwania i egzekucji. Zycie straciło tam około 50 000 osób, w tym ponad 30 000 ofiar Holokaustu. Niektóre sekcje pierścienia fortecznego odtworzono – Dziewiąty Fort mieści muzeum i pomnik poświęcony ofiarom wojennych masowych egzekucji. Kompleks jest najbardziej kompletnym pozostałym przykładem twierdzy Imperium Rosyjskiego.
WIĘCEJ O FORCIE PRZECZYTASZ KLIKAJĄC W OBRAZEK
Kowno atrakcje: taras widokowy
Kowno z góry wygląda przepięknie. Przekonać się o tym można korzystając z punktu widokowego Aleksotas. Poza pięknymi widokami, atrakcją samą w sobie jest wjazd na górę zabytkową kolejką. My niestety mieliśmy pecha i trafiliśmy na remont tarasu, ale widoki i tak były zachwycające.
Kowno na weekend: Street art
Patrząc powyżej, można stwierdzić że Kowno ma bardzo dużą ilość pomników historii. Aby przełamać ten nurt, w mieście pojawił się street art. Malunki zdobią w całości fasady budynków, przejścia podziemne i oczywiście, mury. Oprócz tego istnieje kilka innych, bardziej zaawansowanych projektów.
Całą galerię znajdziecie tutaj
Mimo, że Kowno było spontanicznym wyjazdem (takim naprawdę spontanicznym, kompletnie bez planu), to okazało się, że miasto skrywa wiele ciekawostek i jest warte odwiedzenia. Więc jeżeli szukacie miejsca na krótki (ale intensywny) wypad, który nie zrujnuje Waszego budżetu, pakujcie plecaki i jedźcie do Kowna.
A dla tych, którzy maja więcej czasu polecamy odwiedzić Troki i Wilno.