Budapeszt Wzgórze Zamkowe

Wzgórze Zamkowe to najstarsza część Budapesztu, która stara się  zachować swój pierwotny charakter. Modernizacja jest nieunikniona, jednak spacerując uliczkami tej części miasta mamy wrażenie, ze cofnęliśmy się w czasie o kilkaset lat.

Stare miasto

Znajdująca się na wzgórzu zamkowym Dzielnica Zamkowa jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obszar ten wyróżnia od reszty miasta barokowa i średniowieczna architektura. Klimatyczne uliczki, knajpy i kawiarnie przyciągają na Wzgórze zamkowe wielu turystów z całego świata.

Budapeszt Góra Zamkowa

 

Zamek

Pierwszą rezydencję w tym miejscu zbudowano prawdopodobnie w XIII wieku. Wraz z upływem czasu kompleks kilkukrotnie niszczono (m.in.w trakcie wojen z Turkami) i przebudowywano. W 1578 roku na terenie zamku (który w tamtym czasie pełnił rolę arsenału przez siły tureckie) miał miejsce wybuch niemal doszczętnie niszczący zamek w starej postaci. Finalne zniszczenia miały miejsce w 1686 roku, gdy zamek został odbity z rąk tureckich przez wojska Habsburgów.

Budapeszt Góra Zamkowa

W XVIII wieku rozpoczęto budowę nowego barokowego kompleksu pałacowego, który jednak został po raz kolejny zniszczony w trakcie walk o niepodległość w latach 1848-1849. Po odzyskaniu niepodległości rozpoczęła się rekonstrukcja i odbudowa zamku. Niestety, po raz kolejny kompleks został bardzo poważnie zniszczony podczas II Wojny Światowej i doprowadzony niemal do ruiny.

Budapeszt Góra Zamkowa

W środku nie zachowały się apartamenty królewskie ani inne sale wykorzystywane przez rodzinę królewską. Zamek po wojnie odbudowano jednocześnie zmieniając jego wcześniejszy wygląd. Obecnie w środku mieszczą się dwa muzea: Muzeum Historii Budapesztu oraz Węgierska Galeria Narodowa.

Dzisiaj możemy spacerować po dziedzińcu zamkowym, który stanowi świetny punkt widokowy. Najlepszym  miejscem obserwacyjnym na miasto są mury, po których możemy swobodnie spacerować. Wchodzimy na nie schodami, możemy jednak skorzystać również z windy.

 

Baszta Rybacka

Budapeszt Góra Zamkowa

Odwiedzając wzgórze zamkowe nie można pominąć Baszty Rybackiej, znajdującym się na Placu Świętej Trójcy. Pomimo swojego romańskiego wyglądu wiek konstrukcji nie jest zbyt duży -budynek powstał w latach 1895-1902. Niższe piętra budynku można odwiedzić za darmo, płatne jest tylko wejście na najwyższy poziom. Na Baszcie Rybackiej mieszczą się małe knajpki z rozpościerającym się świetnym widokiem na miasto.

 

Kościół Macieja

 

Budapeszt Góra Zamkowa

Obok Baszty Rybackiej znajduje się Mátyás templom (Kościół Macieja). Jest to jedna z najokazalszych budowli Budapesztu, której historia sięga XIII wieku. Dawniej odbywały się w nim królewskie koronacje, między innymi króla Macieja, od którego nosi nazwę. W środku znajduje się muzeum, a z wieży można podziwiać panoramę miasta. Dla osób wchodzących w celach modlitewnych wstęp jest darmowy.

 

Wieża Marii Magdaleny

Jeśli od kościoła Macieja pójdziemy dalej uliczkami na północ naszym oczom ukaże się samotna wieża. Tylko tyle zostało po XIII-wiecznym kościele, ponieważ podczas II Wojny Światowe bombardowania zniszczyły niemal całą budowlę. Zakazano rekonstrukcji kościoła, dlatego obecnie znajdują się tam jedynie pozostałości fundamentów, kawałek ściany z oknem oraz Wieża Marii Magdaleny.

Na wieżę można wejść, skąd można podziwiać przepiękny widok na miasto.

 

Brama Wiedeńska

Budapeszt Góra Zamkowa

Znajdująca się w północnej części dzielnicy Brama Wiedeńska, jest jedyną zachowaną spośród bram miejskich, stanowi także kolejny punkt widokowy, z którego możemy podziwiać okolicę.  Obok bramy znajduje się masywny budynek , gdzie mieści się tu Archiwum Narodowe.

 

Jaskinie

hospital in the rock

Pod całym Budapesztem ciągnie się kompleks jaskiń. W jednej z nich, usytuowanej tuż pod wzgórzem, znajdowała się stacja  alarmowa, która później, podczas wojny i rewolucji w 1956, funkcjonowała jako szpital. Więcej o Szpitalu w Skale przeczytacie pod tym linkiem.

Budapeszt Wzgórze Zamkowe

 

więcej informacji na stronie:

https://www.budapestinfo.hu/