belgrad co zobaczyć

I znowu jakoś tak wyszło. I znowu spakowałam plecak na podroż w czasie. Bo Bałkany, niezależnie od miejsca, to dla mnie transfer do lat 90. XX wieku, do czasów mojego dzieciństwa. Do bazarów, gdzie mierzyło się spodnie na kartonie, do powiewu zachodu w postaci fast-foodowej sieciówki, do spacerów po parku albo pomiędzy kamienicami, a przede wszystkim do spokoju i relacji międzyludzkich spoza ery on-line.

Belgrad stare miasto
Główny deptak w Belgradzie

Bałkany są specyficzne. Każde państwo post-jugosławiańskie ma swój 'stan umysłu’, który jest niepowtarzalny. Tam życie toczy się trochę innym rytmem, powoli. Autobus jak będzie, to będzie, nikt się nie spieszy. Ludzie spędzają czas na rozmowach i piciu kawy (kultura kawiarniana jest bardzo widoczna) i czuć wszędzie taki spokój.

Po Macedonii, Kosowie i Albanii przyszedł czas na kolejne państwo – Serbię (a raczej jego stolicę i to co wokół niej, ale na pewno wrócę po więcej)!

Belgrad jest jednym z najstarszych miast na kontynencie. jego historia sięga 7000 lat wstecz! Dzięki burzliwej historii to miasto pełne kontrastów, które łączą to, co było, z tym co jest.

Odkrywanie dzielnic Belgradu

dzielnice belgradu
Dzielnice Belgradu, źródło: Wikipedia

Belgrad kontrastami stoi i każda dzielnica to trochę inny świat. Skaradija to najpiękniejsza (i najpopularniejsza) dzielnica. da się to wyczuć klimat bohemy, a kawiarnie i galerie sztuki podkreślają charakter tego miejsca..

Tu, gdzie mieści się dzielnica Zemun, wcześniej istniała osada rzymska. Część miasta położona nad Dunajem to miejsce odpoczynku, ze względu na rzekę i tereny zielone a także i nieodłączne kawiarnie, bo tych w Belgradzie nie brakuje!

Novi Belograd – to – jak sama nazwa wskazuje – nowa (nowoczesna) część stolicy Serbii. Pełno tu nowoczesnych 'szklanych domów’ (ach, te kontrasty), galerii handlowych, biurowców. Tutaj także znajdziecie belgradzkie muzeum sztuki współczesnej.

Stari Grad – serce miasta. Tutaj znajdziesz wszystkie 'must-see’, wymienione poniżej 🙂

Belgrad co zobaczyć – Kalemegdan

Swoją wizytę w mieście zaczęłam od parku, w którym mieści się Kalemegdan – słynna belgradzka twierdza. Nazwa „Kalemegdan” powstała z dwóch tureckich słów: „kale” (twierdza) i „megdan” (pole bitwy). Przez wieki forteca była pod kontrolą różnych cywilizacji, w tym Rzymian, Bizantyjczyków, Osmanów i Austro-Węgier. Była świadkiem licznych bitew i przeszła wiele rekonstrukcji i remontów. Obecnie jest popularną atrakcją turystyczną i symbolem bogatego dziedzictwa historycznego i kulturowego miasta. W obrębie kompleksu poza twierdzą możecie zobaczyć Sahat Kula (Wieża Zegarowa), Kościół Ruzica i Muzeum Wojskowe.

Warownia otoczona jest pięknym parkiem, gdzie można odpocząć po całodziennym zwiedzaniu (albo podróży, jak to zrobiłam ja), podziwiając np. zachód słońca.

Inne atrakcje przyrodnicze w Belgradzie

Ada Ciganlija

Mimo, że Belgrad jest dużym miastem, jest tutaj sporo zieleni. Poza parkiem wokół Kalemnagdanu, zielono i spokojnie jest też na wyspie Ada Ciganlija. To idealne miejsce na relaks, aktywny wypoczynek (sporty wodne) albo łapanie słońca na plaży. Wieczorem, siedząc w jednym z barów można poznać poznać miasto z trochę innej strony 🙂

Z dwóch powyższych miejsc są piękne widoki na rzeki przepływające przez miasto – Dunaj i Sawę. Spacer wzdłuż nabrzeża jest kolejnym to kolejny sposób na poznanie tej bardziej 'zielonej’ strony Belgradu.

Belgrad co zobaczyć – lekcja historii

Knez Mihailova to najpopularniejsza ulica serbskiej stolicy. Znajdziesz tam kawiarnie, bary, restauracje i sklepy. A pomiędzy tym wszystkim zniszczony budynek. ”Blizny” po bombardowaniach NATO są pamiątką konfliktu, który miał miejsce na Bałkanach pod koniec lat 90. XX wieku. Belgrad, będący wówczas stolicą Jugosławii, doświadczył znacznych zniszczeń podczas nalotów. Bombardowania skierowane były przeciwko różnym obiektom strategicznym i militarnym, ale infrastruktura cywilna też ucierpiała . Mosty, budynki rządowe i inne kluczowe struktury były wśród celów ataków.

Perełki brutalizmu

Dla mnie architektura to coś, co definiuje dane miejsce (podobnie jak kuchnia). Béton brut, masywne formy i geometria to dla mnie kwintesencja architektury byłych Yugo. Lubię te szare, monolityczne budynki. Lubię podziwiać ich ogrom i w Belgradzie mogłam się tego naoglądać!

Belgrad co zobaczyć – cerkiew św. Sawy

belgrad co zobaczyć cerkiew św Sawy

Druga co do wielkości świątynia prawosławna na świecie jest w dużej mierze niekompletna w środku. Świątynia św. Sawy w Belgradzie, z historią dorównującą historii słynnej nieukończonej Sagrada Família w Barcelonie, jest dziełem w toku, które istnieje na różnych etapach tworzenia od ponad 100 lat. Świątynia powstawała etapami, a ostatni z nich rozpoczął się w roku 2000 i trwa do teraz. Wnętrze budynku wypełnia kolorowe połączenie mozaik, malowideł ściennych i kamiennych płaskorzeźb. Wnętrze kościoła zdobią wspaniałe freski i mozaiki, stworzone przez najbardziej znanych serbskich artystów. Freski zajmują powierzchnię ponad 3500 metrów kwadratowych, co stanowi jedną z największych kolekcji fresków na świecie. Mozaiki na kopule kościoła przedstawiają różne sceny z Biblii i historii Serbii. Do tego dużo ozdób, trochę przepychu i domieszka historii (na niektórych obrazach znajdują się sceny z historii kraju).

 cerkiew św. Sawy

Belgrad co zobaczyć – Avala Tower

Belgrad jest wielowymiarowy i punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Inaczej miasto wygląda na głównym deptaku, inaczej na Skaradiji a jeszcze inaczej z punktu widokowego (w tym przypadku – wieży telewizyjnej). Pierwsza wieża powstała w 1965, ale została zniszczona podczas bombardowań NATO. Z obecnej Avala Tower podziwiać miasto od 2010 roku.

belgrad co zobaczyć

Wieża jest poza miastem. Dojazd autobusem linii 401.

Godziny otwarcia: od 9:00 do 16:00 w okresie zimowym (1 listopada do 31 marca) i od 9:00 do 20:00 w sezonie wysokim (1 kwietnia do 31 października).

Bilet wstępu: 300 din (ok 14 PLN)

Belgrad co zobaczyć – muzea

belgrad muzeum nikola Tesli

Belgrad jest miastem, w którym kultura kwitnie. Istnieje wiele muzeów, teatrów i galerii sztuki, które warto odwiedzić. Muzeum Narodowe posiada bogatą kolekcję sztuki serbskiej i tej, pochodzącej z innych krajów. Kolejnym, pokazującym życie czasach komunizmu, jest Muzeum Jugosławii.

Must see” jest Muzeum Nikoli Tesli, poświęcone słynnemu serbskiemu wynalazcy. Zobaczysz tam nie tylko życie i prace naukowca, ale też eksponaty związane z nauką i technologią.

Jeżeli chcesz jeszcze bardziej poczuć vibe lat 90, wybierz się do Labirynth Museum90. To pilotażowa wystawa będącego częścia projektu o schyłku XX wieku nie tylko w krajach bałkańskich. Celem wystawy jest zachęcenie do świeżego spojrzenia na dekadę, która odmieniła życie milionów ludzi w tym regionie (i na całym świecie) i której skutki odczuwamy dzisiaj, być może bardziej niż kiedykolwiek. Jest to wynik dwóch lat badań, współpracy i wspólnej pracy osób, ekspertów, aktywistów i organizacji partnerskich z całego regionu byłej Jugosławii.

Warto wiedzieć

  • Serbia nie leży w UE, więc jeżeli potrzebujesz Internetu zaopatrz się w kartę SIM u lokalnego operatora
  • Walutą Serbii jest Dinar (1 Dinar = 0,037 PLN, 12.12.23)
  • Język serbski jest podobny do polskiego - w przypadku braku znajomości angielskiego i tak da się dogadać.
  • Transport publiczny w Belgradzie jest dobrze rozwinięty i obejmuje autobusy (także minibusy np. na lotnisko), tramwaje oraz metro. Więcej informacji na temat środków transportu znajdziecie na stronie www.beograd.rs

Podsumowanie

Belgrad to miasto pełne historii, kultury i fascynujących atrakcji. Od zabytkowych twierdz po pulsujące ulice, to miasto daje wiele możliwości do odkrywania jego piękna. Bez względu na to, czy interesuje Cię historia, sztuka, przyroda czy nocne życie, Belgrad ma coś dla Ciebie!

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną na Instagramie 🙂