Białoruś jest różnorodnym i niezwykłym krajem. Jego wyjątkowa kultura znajduje odzwierciedlenie nie tylko w lokalnych zabytkach i mentalności Białorusinów, ale także w pamiątkach, które każdy turysta może znaleźć w każdym, nawet najmniejszym miasteczku w kraju. W poniższym wpisie odpowiemy na pytanie „Co można przywieźć z Białorusi ?”.

Co można przywieźć z Białorusi – produkty z lnu

co można przywieźć z Białorusi

Len jest jednym z najstarszych symboli Białorusi i nie jest na darmo przedstawiony na herbie. Przez długi czas Białorusini używali lnu do różnych celów: szyli ubrania, tworzyli przedmioty codziennego użytku, robili zabawki i piekli chleb z nasion oraz gotowali przepyszny kisiel. To naprawdę niesamowity materiał: tkanina może być gęsta i szorstka, może być miękka i delikatna, a jednocześnie całkowicie ekologiczna, a nawet przydatna dla zdrowia. Zwróć uwagę na białoruskie pamiątki z fabryki lnu Orsza. Ich oferta obejmuje odzież lnianą, pościel, obrusy z haftem i wykwintnym wystrojem, serwetki, ręczniki i wiele innych.

Najlepiej, jeżeli będą ozdobione tradycyjnymi białoruskimi wyszywankami 😉

Co można przywieźć z Białorusi – ceramika

porcelana Brześć

We wszystkich zakątkach Białorusi od wieków utalentowani rzemieślnicy tworzyli unikalne wyroby ceramiczne. Każdy mistrz miał własną technikę modelowania i malowania, dlatego wszystkie produkty różniły się od siebie i były niepowtarzalne.

co można przywieźć z Białorusi

Białoruscy mistrzowie nadal podążają za tradycjami swoich przodków, ale robią to na skalę przemysłową. Jedną z najbardziej znanych fabryk do ręcznej produkcji ceramiki jest Belkhudozhkeramika. Dziesiątki mistrzów tworzą, formują i malują produkty wykonane z gliny, tworząc prawdziwe dzieła sztuki. Jako pamiątki można kupić nie tylko naczynia, ale także ceramiczne figurki zwierząt.

Co można przywieźć z Białorusi – słodycze

czekolada białoruska

Podobnie jak w Rosji i na Ukrainie, też i w Białorusi można zaopatrzyć się w tradycyjne słodycze. Wyprodukowane przez białoruskie „Kommunarka” i „Spartak”. czekolady to klasyka gatunku 🙂 Tabliczki czekolady, duże pudełka i zestawy upominkowe można znaleźć w każdym sklepie spożywczym, towarowym lub markowym. Najpopularniejszą opcją jest czekolada Alenka.

co można przywieźć z Białorusi

Innym słodkim, smacznym i popularnym wyrobem jest zefir. Coś pomiędzy pianką a bezą. Lekki, miękki i smaczny Zefir składa się z jabłek, cukru i białka jaja. Popularnymi słodyczami są również koziniaki- ziarna słonecznika/sezamu lub orzechy pozlepiane miodem i uformowane w kształt batonów. Nie można również zapomnieć o chałwie – nie tylko tej sezamowej, która jest popularna u nas, ale także czekoladowej lub słonecznikowej.

co można przywieźć z Białorusi
koziniak

Co można przywieźć z Białorusi – rękodzieło

co można przywieźć z Białorusi

Produkty ze słomy są fascynującym fenomenem białoruskiej kultury, który nie jest obecny w innych krajach Europy. Ze słomy wykonywane są najczęściej lalki oraz wiszące ozdobniki (często zależne od pory roku).

co można przywieźć z Białorusi

Popularnym surowcem do wytwarzania pamiątek jest też drewno. Na lokalnych straganach pełno jest drewnianych rzeczy – od przedmiotów codziennego użytku (deski, łyżki), na zabawkach kończąc. Najpopularniejsze są drewniane noże i pistolety :0

drewniane pamiątki

Co można przywieźć z Białorusi – Alkohol

co można przywieźć z Białorusi

Jeśli szukasz butelki tradycyjnego napoju z Białorusi, wybierz krambambulę, żubrówkę lub różnego rodzaju balsamy. Krambambula to narodowy napój wysokoprocentowy o smaku miodu i przypraw. Przepis pojawił się w czasach, gdy istniało Wielkie Księstwo Litewskie. Białoruski balsam to tonizujący napój alkoholowy o smaku ziół i owoców różnego rodzaju. Naturalne składniki wzmacniają ludzki organizm. Ludzie dodają go czasami do kawy i herbaty, aby dodać specjalny aromat.

Dla fanów napojów bezalkoholowych idealnym zakupem będzie kwas chlebowy. 🙂

kwas białoruski

Przewożąc alkohol i wyroby tytoniowe pamiętajcie o limitach Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotyczących limitu wwozu alkoholu i wyrobów tytoniowych do Krajów Unii Europejskiej.

co można przywieźć z Białorusi

Wybierajcie rozważnie pamiątki. Nie wszystkie towary mogą być wwiezione na teren Unii Europejskiej. Więcej na ten temat wwozu towaru na teren UE z państw trzecich.

WYBIERASZ SIĘ DO BRZEŚCIA? SKORZYSTAJ Z NASZEGO PRZEWODNIKA (klik w obrazek)

Brześć atrakcje turystyczne