
Do tej pory odwiedziłam Pragę trzy razy. I wiem, że będą następne. Dlaczego? Bo to miasto, które oferuje turystom nie tylko piękne widoki, ale także ciekawe zabytki, pyszne jedzenie i klimatyczne bary. I za każdym razem można odkryć to miasto na nowo. Postanowiliśmy dla Was wyszczególnić te obiekty, które po prostu musicie zobaczyć/spróbować podczas dwudniowego pobytu w Pradze. Resztę zobaczycie następnym razem – na pewno tu wrócicie 🙂
Praga to miasto magiczne, pełne historii i niepowtarzalnego uroku. Spacer po malowniczych uliczkach to jak podróż w czasie. W zależności w którym miejscu jesteś, otacza Cię inna architektura – od średniowiecznych zamków, przez barokowe kościoły, aż po secesyjne budynki. To miasto fascynuje na każdym kroku, architekturą, ciasnymi uliczkami, dobrym jedzeniem…
Zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Pradze podczas swojej podróży, ten przewodnik pomoże Ci odkryć najważniejsze miejsca, które musisz odwiedzić, by w pełni poczuć wyjątkowy klimat tej niezwykłej stolicy.
Table of Contents
1. Praga na weekend: zegar astronomiczny
Główny plac miasta zawsze jest pełen ludzi, a w okolicach pełnych godzin są po prostu tłumy. Wszyscy patrzą w górę, obserwując wskazówki zegara astronomicznego w oczekiwaniu na wybicie pełnej godziny.To właśnie wtedy w okienku zegara pojawiają się z ruchome figurki dwunastu apostołów i wyobrażenia Śmierci, Turka, Marności i Chciwości.
2. Zjeść smażony syr praga na weekend
Najlepiej z hranolkami i tatarską omacką. I popić czeskim piwem! Milion kalorii radości 😉
3. Dać się przytłoczyć ogromem katedry Wita

Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha nazywana klejnotem architektonicznym Europy. Budynek, który powstawał przez prawie sześć stuleci jest symbolem duchowym Czech oraz siedzibą praskich arcybiskupów, prymasa czeskiego a także miejscem koronacji i pochowku czeskich królów. Znajdują się tu insygnia koronacyjne, w tym najważniejsze – korona świętego Wacława oraz barokowe berło, jabłko królewskie, miecz koronacyjny oraz cenne dzieła sztuki.
4. Posłuchać muzyki pod Ścianą Lennona
Mur pokryty pięknym graffiti i spokojna muzyka to idealny sposób na obcowanie ze sztuką i relaks. Pod koniec lat 80. ubiegłego stulecia ściana stanowiła ujście frustracji młodych Czechów odnośnie reżimu komunistycznego Gustáva Husáka. Ruch studentów został ironicznie nazwany „Lennonismem”, a czeskie władze niepochlebnie się o nich wyrażały (nawiązując np. do zachodniego kapitalizmu).
Mur żyje własnym życiem, ciągle się zmienia., a oryginalny portret Lennona został zamalowany pod warstwami nowej farby. Nawet wtedy, gdy ścianę przemalowano przez niektóre instytucje, na drugi dzień znów zapełniała się kolorowymi rysunkami i pacyfistycznymi cytatami, symbolizującymi miłość, równość i pokój na świecie.
5. Poszukać dziwnych pomników praga na weekend
Raczkujące dzieci z twarzami przypominającymi … (no własnie co? kody kreskowe, otwory na monety czy może coś innego?) znajdują się przed wejściem do Muzeum Kampa i są częścią projektu „Dzieci” realizowanego przez czeskiego artystę Davida Černego – wyglądają tak samo jak te, które pełzną po wieży telewizyjnej, ale tu można obejrzeć je z bliska. Inne dzieła Cernego znajdziecie p. tutaj.
6. Zjeść Trdelníka praga na weekend
Jeżeli zgłodniejecie podczas zwiedzania miasta, nie martwcie się. Na pewno znajdziecie na swojejd rodze budkę, z ktorej roztacza się aromatyczny zapach grillowanego ciasta i cynamonu. A stąd juz bisko, aby w wasze łapki (a póxniej brzuszki) trafił ten słowacki (TAK, SLOWACKI) przysmak, najlepiej wypełniony nutellą (bo kto nie lubi nutelli?).
7. Zadbać o miłość praga na weekend
Zapinanie kłódek na moście to tradycja (moda) obecna w wielu miastach.Nie tylko zagranicznych, ale także polskich (Warszawa, Toruń, Wrocław…). Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zostawili po sobie pamiątki w postaci pięknej, czerwonej kłódki w kształcie serca (w końcu to były walentynki ;p)
8. Przespacerować się mostem Karola
Ruch jak na Marszałkowskiej, ludzie biegną, przepychają się pomiędzy powoli spacerującymi turystami, ktoś maluje obrazy, ktoś inny sprzedaje ręcznie robioną biżuterię, a to wszystko w otoczeniu średniowiecznych pomników i brukowanego traktu. I nic nie wskazuje na to, ze jeszcze kilkaset lat temu (początki mostu powstały w 1357 r.) odbywały się tu turnieje rycerskie i egzekucje.
9. Odwiedzić muzeum
Poza klasykami, typu muzeum historii, sztuki czy etnografii w Pradze znajdziecie również muzea .. niekonwencjonalne.. Muzeum komunizmu (a także plakatów i pojazdów z tamtego okresu), Dom Alchemika a dla dorosłych Muzeum Piwa, Muzeum Tortur albo Muzeum Maszyn Erotycznych dostarczą ciekawych i niezapomnianych wrażeń 🙂
My postawiliśmy na tradycję i zwiedzaliśmy Muzeum Wojskowe, ponieważ oboje interesujemy się tą tematyką.
10. Przytulić Krecika
Bo Krecik w Pradze jest wszędzie – w każdym sklepie z pamiątkami, na lokalnych produktach spożywczych, w księgarniach….. Niestety, Czesi w kreciku wyczuli biznes i każą sobie za tego pluszowego zwierzaka płacić jak za zboże. Nawet malutkie pluszaki kosztują około 30 zł, maskotka przeciętnego rozmiaru to koszt nawet 100 zł. Dlatego lepiej przytulić :]
Jeżeli Praga to dla Was za mało, zobaczcie Kutną Horę
Jeżeli nie lubisz (lub nie masz czasu )organizować wyjazdów, skorzystaj z Biura Podróży ITAKA. Operator zapewni Ci niezapomniane wrażenia z jednego z najpiękniejszych miast w Europie”