Do tej pory odwiedziłam Pragę trzy razy. I wiem, że będą następne. Dlaczego? Bo to miasto, które oferuje turystom nie tylko piękne widoki, ale także ciekawe zabytki, pyszne jedzenie i klimatyczne bary. I za każdym razem można odkryć to miasto na nowo. Postanowiliśmy dla Was wyszczególnić te obiekty, które po prostu musicie zobaczyć/spróbować podczas 2 dni w Pradze (czy weekendu). Resztę zobaczycie następnym razem – na pewno tu wrócicie 🙂 praga na weekend

1. Zobaczyć zegar astronomiczny praga na weekend

praga na weekend

Główny plac miasta zawsze jest pełen ludzi, a w okolicach pełnych godzin są po prostu tłumy. Wszyscy patrzą w górę, obserwując wskazówki zegara astronomicznego w oczekiwaniu na wybicie pełnej godziny.To właśnie wtedy w okienku zegara pojawiają się z ruchome figurki dwunastu apostołów i wyobrażenia Śmierci, Turka, Marności i Chciwości.

2. Zjeść smażony syr praga na weekend

smażony syr

Najlepiej z hranolkami i tatarską omacką. I popić czeskim piwem! Milion kalorii radości 😉

 

3. Dać się przytłoczyć ogromem katedry Wita

praga na weekend

Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha nazywana klejnotem architektonicznym Europy. Budynek, który powstawał przez prawie sześć stuleci jest symbolem duchowym Czech oraz siedzibą praskich arcybiskupów, prymasa czeskiego a także  miejscem koronacji i pochowku czeskich królów. Znajdują się tu insygnia koronacyjne, w tym najważniejsze – korona świętego Wacława oraz barokowe berło, jabłko królewskie, miecz koronacyjny oraz cenne dzieła sztuki.

praga na weekend

 

4. Posłuchać muzyki pod Ścianą Lennona

ściana lennona

Mur pokryty pięknym graffiti i spokojna muzyka to idealny sposób na obcowanie ze sztuką i relaks. Pod koniec lat 80. ubiegłego stulecia ściana stanowiła ujście frustracji  młodych Czechów odnośnie reżimu komunistycznego Gustáva Husáka. Ruch studentów został ironicznie nazwany „Lennonismem”, a czeskie władze niepochlebnie się o nich wyrażały (nawiązując np. do zachodniego kapitalizmu).

ściana lennona

Mur żyje własnym życiem, ciągle się zmienia., a oryginalny portret Lennona został zamalowany pod warstwami nowej farby. Nawet wtedy, gdy ścianę przemalowano przez niektóre instytucje, na drugi dzień znów zapełniała się kolorowymi rysunkami i pacyfistycznymi cytatami, symbolizującymi miłość, równość i pokój na świecie.

ściana lennona

 

5. Poszukać dziwnych pomników praga na weekend

rzeźby avida Černego

Raczkujące dzieci z twarzami przypominającymi …  (no własnie co? kody kreskowe, otwory na monety czy może coś innego?) znajdują się  przed wejściem do Muzeum Kampa i są częścią projektu „Dzieci” realizowanego przez czeskiego artystę  Davida Černego – wyglądają tak samo jak te, które pełzną po wieży telewizyjnej, ale tu można obejrzeć je z bliska. Inne dzieła Cernego znajdziecie p. tutaj.

pingwiny

rzeźby avida Černego

 

6. Zjeść Trdelníka praga na weekend

trdlo

Jeżeli zgłodniejecie podczas zwiedzania miasta, nie martwcie się. Na pewno znajdziecie na swojejd rodze budkę, z ktorej roztacza się aromatyczny zapach grillowanego ciasta i cynamonu. A stąd juz bisko, aby w wasze łapki (a póxniej brzuszki) trafił ten słowacki (TAK, SLOWACKI) przysmak, najlepiej wypełniony nutellą (bo kto nie lubi nutelli?).

7. Zadbać o miłość praga na weekend

most Karola kłódki

Zapinanie kłódek na moście to tradycja (moda) obecna w wielu miastach.Nie tylko zagranicznych, ale także polskich (Warszawa, Toruń, Wrocław…). Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zostawili po sobie pamiątki w postaci pięknej, czerwonej kłódki w kształcie serca (w końcu to były walentynki ;p)

most Karola kłódki

8. Przespacerować się mostem Karola

most karola

Ruch jak na Marszałkowskiej, ludzie biegną, przepychają się pomiędzy powoli spacerującymi turystami, ktoś maluje obrazy, ktoś inny sprzedaje ręcznie robioną biżuterię, a to wszystko w otoczeniu średniowiecznych pomników i brukowanego traktu. I nic nie wskazuje na to, ze jeszcze kilkaset lat temu (początki mostu powstały w 1357 r.) odbywały się tu turnieje rycerskie i egzekucje.

9. Odwiedzić muzeum

Poza klasykami, typu muzeum historii, sztuki czy etnografii w Pradze znajdziecie  również muzea .. niekonwencjonalne.. Muzeum komunizmu (a także plakatów i pojazdów z tamtego okresu), Dom Alchemika a dla dorosłych Muzeum Piwa, Muzeum Tortur  albo Muzeum Maszyn Erotycznych dostarczą ciekawych i niezapomnianych wrażeń 🙂

praga na weekend

My postawiliśmy na tradycję i zwiedzaliśmy Muzeum Wojskowe, ponieważ oboje interesujemy się tą tematyką.

praga na weekend

praga na weekend

10. Przytulić Krecika 

praga krecik

Bo  Krecik w Pradze jest wszędzie – w każdym sklepie z pamiątkami, na lokalnych produktach spożywczych, w księgarniach….. Niestety, Czesi w kreciku wyczuli biznes i każą sobie za tego pluszowego  zwierzaka płacić jak za zboże.  Nawet malutkie pluszaki  kosztują około 30 zł, maskotka przeciętnego rozmiaru to koszt nawet 100 zł. Dlatego lepiej przytulić :]

 

 

Jeżeli Praga to dla Was za mało, zobaczcie Kutną Horę (miejsce słynące z kaplicy czaszek, oddalone od Pragi pół godziny pociągiem. 

Jeżeli nie lubicie (lub nie macie czasu ) sami organizować wyjazdów, polecamy ofertę Biura Podróży ITAKA, która zapewni wam niezapomniane wrażenia z jednego z najpiękniejszych miast w Europie”