Luksemburg atrakcje

Luksemburg pojawił się na moje liście ’must visit’ całkiem niedawno. To jeden z tych, krajów do którego wypada pojechać, bo ma się blisko, mieszkając w Holandii. I tak, kiedy odhaczyłam już spory kawałek Belgii i Niemiec, zaczęłam szukać „czegoś innego”.

I ciekawił mnie ten Luksemburg strasznie. Przyciągał tak, jak magnes. Dlatego, że nigdy tam nie byłam, dlatego, że Luksemburg często przewijał mi się jako miejsce jakichś wydarzeń, omawianych na wykładach dlatego, ze ponoć pięknie, dlatego… I tak mogłabym wymieniać długo, zakańczając tym, że trochę ciężko było mi się tam dostać bez auta.

luksemburg architektura

I tak odkładałam ten wyjazd w nieokreśloną przyszłość, dopóki nie nadarzyła się okazja. Szybkie ustalenia, decyzja podjęta w kilka minut i termin „przyszły weekend”. Szybkie szukanie informacji (dziękuję koleżankom z Instagrama), układanie planu i jedziemy!

Luksemburg Atrakcje:

Przystanek pierwszy: Vianden

zamek viadnen
źródło: Pixabay

Miasteczko to jest idealne, zarówno dla fanow historii, jak i tych, którzy lubią podziwiać przepiękne krajobrazy. Największą atrakcją tego obszaru jest zamek. n imponujący zamek feudalny jest jednym z największych i najlepiej zachowanych zamków w Europie. Położony na wzgórzu, oferuje wspaniałe widoki na miasto i okoliczne tereny. Wewnątrz zamku można zwiedzić różne komnaty, sale oraz wystawy prezentujące historię i kulturę regionu.

vianden kolejka linowa
źródło: Pixabay

Na górę, na której stoi zamek, można wejść, ale najlepiej wjechać kolejką linową (cena 9 € za bilet w dwie strony). Przy stacji kolejki jest też knajpka, w której można zjeść i napić się z widokiem na panoramę miasteczka.

Wskazówka: Jeżeli chcecie być bliżej natury, w okolicy Vianden znajduje się jezioro, które jest idealnym miejscem na odpoczynek.

Przystanek drugi: Mullerthal Trail

Pierwsze, co mnie uderzyło w Luksemburgu (jako kraju), to góry! Mieszkając w Holandii, przyzwyczaiłam się do płaskiego, jak okiem sięgnąć, krajobrazu, i te góry to był dla mnie totalny efekt WOW! Przygotowując plan wyjazdu szukałam jakichś form aktywnego wypoczynku. I najczęściej powtarzał się właśnie Mullerthal.

„Szlak Duchów” prowadzi przez malownicze krajobrazy regionu Mullerthal, znanej także jako Luksemburska Szwajcaria (pewnie już domyślacie się, dlaczego). Składa się z trzech głównych tras o różnych długościach i poziomach trudności. Są to:

  • Szlak 1 (La Petite Suisse): Najkrótszy z trzech szlaków, prowadzący przez charakterystyczne krajobrazy i formacje skalne.
  • Szlak 2 (La Région des Trois Frontières): Prowadzi przez tereny wokół trzech granic: Luksemburga, Belgii i Niemiec.
  • Szlak 3 (Sentier du Sud): Najdłuższy szlak, oferujący różnorodne widoki, wodospady i wąwozy.

Piękne widoki gwarantowane! sama byłam tak zachwycona, ze planuję powrót do Luksemburga tylko po, to, aby znowu pochodzić po szlaku, podziwiać wodospady, strumyki, formacje skalne i piękną roślinność!

Przystanek trzeci: stolica

luksemburg atrakcje

Dla mnie Luksemburg to góry i zamki. A główna atrakcja stolicy łączy te dwie rzeczy. Château de Luxembourg to zamek usytuowany jest na wzgórzu w centrum miasta. Ta średniowieczna budowla w stylu renesansowym jest najbardziej znanym symbolem kraju! Obecnie Zamek Luksemburski pełni rolę siedziby Wielkiego Księcia Luksemburga, a także służy jako miejsce spotkań i oficjalnych ceremonii państwowych. W skrzydle zachodnim znajduje się Muzeum Banku Centralnego Luksemburga, więc interesują Was pieniądze ( he he he), to jest to miejsce dla Was!

Luksemburg – tarasy widokowe

Druga rzecz, to tarasy widokowe. W sumie większość miasta to punkty, z których można podziwiać. Najlepsze do tej czynności jest wzgórze Le Chemin de la Corniche, nazywane „najpiękniejszym balkonem Europy”. To idealne miejsce do podziwiania panoramy miasta i rzeki Alzette. Dobre Most Adolfa.

Luksemburg – budowle obronne

luksemburg kazematy bock

Kazamaty Bock to labirynt podziemnych korytarzy, schronów i dziedzińców, które wspaniale układają się w naturalnym otoczeniu wzgórza Bock. Pochodzące z XIII wieku fortyfikacje służyły jako system obronny miasta Luksemburg przez wiele wieków. W różnych okresach historii pełniły różne funkcje militarne, m.in. jako schronienia i miejsca magazynowania.

Wskazówka: z kazamatów też są fajne widoczki!

Pozostając w klimatach militarnych – w mieście znajduje się kilka fortów. Trzy z nich – Niedergrünewald, Obergrünewaldi Thüngen – zlokalizowane są w parku niedaleko centrum (ogólnie w mieście wszystko jest w miarę niedaleko, bo Luksemburg duży nie jest…). Budynki obronne wspomniane wyżej stanowią część systemu obronnego składającego się oryginalnie z trzech pierścieni murów, 24 fortów i 16 bastionów, a podziemne tunele rozciągały się na długość 23 km! Obecnie przetrwało tylko około 10% oryginalnej zabudowy, ale i tak warto to zobaczyć, tym bardziej, że obiekt został wpisany w 1994 roku na Listę UNESCO!

Luksemburg – architektura

Miasto to nie tylko piękne widoki, ale także wspaniała architektura! Spacer najlepiej zacząć w samym sercu miasta – na Place Guilliame II. To centralny plac otoczony kawiarniami, restauracjami i sklepami. Idealne miejsce na chłonięcie atmosfery miasta! Zaraz obok znajduje się gotycka katedra Notre Dame i opactwo Neumünster -miejsce wielu koncertów, wystaw i spotkań.

Luksemburg to jedno z państw-założycieli UE (pozostałe to Niemcy, Francja, Holandia, Belgia i Włochy). Dzielnica Europejska jest więc kolejnym ważnym punktem na turystycznej mapie miasta. Luksemburg jest jednym z ważnych ośrodków instytucji unijnych, mieszczą się tam Europejski Trybunał Sprawiedliwości -, sekretariat Parlamentu Europejskiego, Europejski Trybunał Obrachunkowy, Europejski Bank Inwestycyjny. Te budynki to również architektoniczne perełki – dwie złote wieże Trybunału sprawiedliwości, czy przeszklona konstrukcja EBI na pewno sprawią, ze na chwilę się zatrzymasz!

Ps. Jeżeli lubisz nowoczesność, odwiedź filharmonię i Muzeum Sztuki Współczesnej – nie pożałujesz!

Luksemburg – tereny zielone

luksemburg widoki

Nie byłabym sobą, jakbym nie dodała na końcu jakiegoś parku! Jeżeli nie masz dość zieleni, natury i ładnych widoków, park miejski (Parc Municipal) jest dla Ciebie. Sporo zieleni, przestrzeń do relaksu, spaceru, na piknik, na wypoczynek aktywny i bierny lub na cieszenie się świętym spokojem – wybór należy do Ciebie.

Wskazówka: komunikacja miejska w Luksemburgu jest bezpłatna. Rozkłady jazdy środków komunikacji możecie sprawdzić na https://www.mobiliteit.lu/en/.

luksemburg dworzec

W drodze powrotnej z Luksemburga nie zapomnijcie wpaść do Antwerpii na pyszne, belgijskie goferki ❤