Amsterdam zwiedzanie

ostatnia podróż przed Koroną. Jednodniówka w Amsterdamie.
Kiedy pakowałam się do Niderlandów, miałam w głowie głównie plany podróżnicze. Chciałam zwiedzić kraj wzdłuż i wszerz. Zobaczytć belgiię od strony innej niż Bruksela, wybrać się do Luksemburga (bo tam jeszcze nie dotarłam)… No ale, ze względu na sytuację, musiałam odpuścić. Rzutem na taśmę zobaczyłam kawałek Amsterdamu. Dobrze, że chociaż tyle…

Amsterdam zwiedzanie

Kanały

amsterdam zwiedzanie
Amsterdam zwiedzanie


Coś, co jest wizytówką całego kraju. Mimo, że mieszkając w Hadze, codziennie mijam po drodze wiele kanałów, te z Amsterdamu sa o niebo ładniejsze. Ja preferuję zwiedzanie na piechotę (ach, ta choroba morska…), ale ponoć fajnie jest zwiedzić kanały podczas rejsu.


Dom Anny Frank

Amsterdam zwiedzanie


Przez ponad dwa lata Anne Frank i jej rodzina ukryli się w Tajnym Aneksie budynku przy 263 Prinsengracht, gdzie jego ojciec, Otto Frank, miał swoją firmę. Schronili się tu także rodzina Van Pels i Fritz Pfeffer.
Wejście do Sekretnego Aneksu ukryto za specjalnie przygotowanym do tego celu gramofonem. Personel biura pomagał ludziom ukrywać się z jedzeniem i przynosił „wieści z zewnątrz”. 4 sierpnia 1944 r. Schronienie zostało zdradzone, a ukrywających się deportowano do różnych obozów koncentracyjnych. Tylko Otto Frank przeżył wojnę.
Pokoje w Domu Anny Frank , choć nie zawierają już żadnych mebli, nadal oddychają atmosferą okresu ukrywania się. Cytaty z pamiętnika, zdjęcia, zdjęcia filmowe oraz oryginalne przedmioty ukrywających się osób i pomocników ilustrują wydarzenia, które miały tu miejsce. Pamiętnik w szachownicę Anne Frank i inne oryginalne pisma można zobaczyć tutaj.
Pro tip. Ze względu na duże zainteresowanie zwiedzających , najlepiej zamowić bilet on-line.

Muzeum van Gogha

Amsterdam zwiedzanie


Pamiętam to z jakiejś wycieczki szkolnej. Wtedy bardzo się interesowałam sztuką, i zobaczenie na żywo 'Słoneczników’, 'Sypialni’ czy 'Autoportretu” to było dla mnie COŚ. Oczywiście później przepadłam w sklepie z pamiątkami, gdzie kupiłam masę gadżetów nawiązujących do twórczości Vincenta.

Begijnhof

Amsterdam zwiedzanie


Kilka razy krążyłam wzdłuż ulicy żeby znaleźć wejście do tego zaczarowanego ogrodu. W sumie spędziłam tak dobre pół godziny, ale było warto. Za bramą czekał inny świat. Spokój, przestrzeń, zieleń i cisza. Mimo kalendarzowej zimy i ogarniającej świat pandemii było tu kilku turystów, którzy również chcieli znaleźć chwilę wytchnienia od tego głośnego miasta W Begijnhof znajdują się dwa kościoły, oraz domy mieszkalne, więc pamiętajcie o odpowiednim zachowaniu i trzymajcie się granic oddzielających przestrzeń publiczną od prywatnej.


Ulica Czerwonych Latarni


Dla mnie to żadna atrakcja, ale dla większości turystów o 'must see’. Nie będę się rozwodzić nad sex turystyką, bo to nie moja bajka, ale jeżeli zawędrujecie tam – poza oknami z czerwonymi kurtynami, znajdziecie całkiem ładny widok na kolejne kanały.


Targ Kwiatowy/BLOEMENMARKT

Amsterdam zwiedzanie


Flashback z dzieciństwa – czarne tulipany! Ale super! Mimo, że nie przepadam za kwiatami, takie czarne to nawet bym sobie kupiła 🙂
Na targu kwiatowym w znajdziesz tulipany każdego koloru zarówno cięte, jak i w cebulkach. Generalnie – na kwiatach się nie znam, więc jeżeli chcecie coś kupić – sprawdźcie w internecie lub zapytajcie sprzedawcy 🙂

VONDELPARK


Teoretycznie park jak to park.. Każdy jest podobny. Jest zielono, są ławeczki… Osobiście lubię na chwilę uciec z miasta do tej 'oazy zieleni’ i złapać oddech (przy okazji obserwująć życie codzienne mieszkańców).
Vondelpark to największy park miejski w Amsterdamie i najbardziej znany park w Holandii, który co roku przyjmuje około 10 milionów odwiedzających. Bezpłatne koncerty odbywają się w teatrze na świeżym powietrzu lub w lecie na estradzie w parku. Inne atrakcje to pomnik poety Vondela, żeliwna kopuła muzyczna, Groot Melkhuis z placem zabaw dla dzieci oraz zabytkowy pawilon z restauracją Vertigo, która w lecie otwiera popularny taras.

Plac Dam


Samo serce Amsterdamu. We wspomnieniach widzę tam ludzi tworzących sztukę uliczną (mimy, uliczne grajki i inni artyści), oraz zbuntowaną młodzież z okolicznych skłotów. Obowiązkowo z irokezami i białym napisem 'No Futtre’ na lekko sfatygowanej, wyćwiekowanej skórzanej ramonesce.
Plac to raczej miejsce spotkń i punkt orientacyjny, niż atrakcja sama w sobie 🙂

Street Art

Amsterdam zwiedzanie


Amsterdam jest pełen artystów, którzy tworzą murale ze zmuszającymi do myślenia wiadomościami i wypowiedziami politycznymi. Często taka forma wyrazu zajmuje całą elewację budynku. Niezależnie od tego, czy jesteście fanami sztuki ulicznej, czy uznajecie ją za formę wandalizmu – poznanie miasta od tej strony da Wam zupełnie inna perspektywę.

śladami Rembrandta


Rembrandt mieszkał w okolicach dzisiejszej dzielnicy czerwonych latarni. Miasto jest pełne nawiązań do twórczości tego artysty. Oto niektóre z nich –
Rijksmuseum
Dom Rembrandta
Lokalizacje znane z twórczości artysty (m. in. Lekcja Anatomii, Nocna Straż, Syndyka Gildii Draperów).

Nie będę Was namiawiacdo natychmiastowego odwiedzenia AMS, bo wiecie, Korona…

Ale jak tylko to wszystko się skończy, Amsterdam jest idealny do wyluzowania się :_