Ponad pół wieku temu pewien polski zespół wylansował przebój o herbacianych polach w Batumi. Niestety połacie obsiane herbatą to ostatnia rzecz, jakiej można by szukać w tym mieście. Zwiedzanie Batumi to raczej spacer po nowoczesnym mieście niż obcowanie z naturą.

Batumi jest nazywane 'Gruzińskim Vegas’. Jest nowoczesne i pełne przepychu. Jest to też miasto miłości – wiele pomników nawiązuje do relacji damsko-męskich, a ślub (niczym w Vegas) można zawrzeć w kwadrans (oczywiście za odpowiednią opłatą:))

Batumi atrakcje

batumi atrakcje

Promenada i port

batumi atrakcje

W chwili, kiedy wysiedliśmy z marszrutki znaleźliśmy się na Batumi Boulevard, czyli ciągnącą się przez osiem kilometrów promenadę z widokiem na morze i kamienistą plażę. Pas nadmorski, popularne miejsce spacerów, naszpikowany jest szalonymi i nieco nierealnymi rzeźbami i budowlami.  Jedne z nich nawiązują do tradycji, inne do kultury, a jeszcze inne – do uczuć. Poza spacerem promenadą, można usiąść na ławce i podziwiać przypływające do portu i odbijające zeń statki.

batumi promenada

Kolejka linowa

Niedaleko przystanku, na którym zatrzymują się marszrutki , znajduje się przystanek kolejki linowej Argo. Wagoniki (po uiszczeniu 15 GEL) umożliwiają wjazd na wzgórze Anuria (250 mm n. p. m. ) i powrotem. wzgórze to jeden z wielu punktów, z których możemy podziwiać panoramę miasta, portu, oraz Morza Czarnego

Wieża Alfabetyczna

batumi atrakcje
Batumi Atrakcje

Batumi jest pełna nowoczesnych, wysokich budynków, a Wieża Alfabetyczna jest jednym z nich. Budynek o wysokości 130 metrów podkreśla wyjątkowość gruzińskiego alfabetu – łączy konstrukcję nici DNA z 33 literami alfabetu gruzińskiego. Na szczycie wieży znajduje się punkt widokowy, który pozwala podziwiać panoramę miasta.

batumi alphabet tower

Diabelski Młyn

batumi koło młyńskie

A nawet dwa! Koła młyńskie są popularnym elementem krajobrazu wielu miast. Batumi też ma swoje. Ulokowane dokładnie obok posągów Ali i Nino. Ale… Batumi lubi zaskakiwać swoją nowoczesnością i drugie młyńskie koło zamontowało w wieży Uniwersytetu Technologicznego. Kiedy w 2012 r. ukończono budowę, był to pierwszy budynek, w którym do fasady wbudowano diabelski młyn. W wiszącej 100 metrów nad ziemią karuzeli znajduje się osiem klimatyzowanych kabin z które pomieści 40 osób. Jestem pewna, że koło zapewniłoby wspaniały widok na Batumi, gdyby… tylko działało.

Miłość

batumi ali i nino

Jednym z głównych symboli Batumi jest rzeźba Ali i Nino. Ten pomnik wiecznej miłości stworzyła gruzińska artystka Tamara Kvesitadze. Figury codziennie o godzinie 19 poruszają się, zmniejszając dystans miedzy nimi, przenikają się, a następnie oddalają. Pomysł stworzenia tego wspaniałego posągu pochodzi z książki 'Ali i Nino” autorstwa Kurbana Saida. Powieść opisuje romantyczną relację między muzułmaninem Alim pochodzącym z Azerbejdżanu a gruzińską chrześcijańską córką szlachcica.

batumi atrakcje

Jednak nie tylko Ali i Nino nawiązują do miłości. Wzdłuż promenady można spotkać nowoczesne rzeźby przedstawiające pary lub jedną osobę z sercem.

batumi atrakcje

’Ja, Ty i Batumi’ to kolejna rzeźba nawiązująca do uczuć (albo do tradycyjnego picia kawy, która w Batumi jest bardzo popularna). Zlokalizowana niedaleko Alphabetic Tower jest kolejnym 'must see’ w tym mieście (i to takim z naciskiem na 'must’ bo znajduje się dokładnie na trasie spacerowej pokonywanej przez wielu turystów).

ja ty i batumi

Dla tych, którzy potrzebują więcej wrażeń, w specjalnym domu weselnym można (za odpowiednią opłatą) wziąć ślub cywilny (dokładnie jak w Vegas!)

batumi dom weselny

Park Miejski

batumi atrakcje

Park miejski ciągnący się wzdłuż promenady zasługuje na oddzielny akapit. O to jest Park przez duże P. Są tam nie tylko urocze alejki i piękne ławeczki (z wyrzeźbionym „BATUMI” na oparciu), ale także wiele innych atrakcji. Dla dzieci atrakcją będzie mini-zoo, w którym rezyduje rożne ptactwo (od pawi poczynając na gołębiach kończąc), starsi mogą sobie uciąć partyjkę w szachy, zagrać w tenisa, lub pochodzić w poszukiwaniu ciekawych pomników.

batumi zoo
batumi atrakcje

Batumi atrakcje -Akwarium i delfinarium

batumi atrakcje

Akwarium to coś, co chcieliśmy zobaczyć! Zadowoleni z wizyty w mediolańskim Aquarium di Milano chcieliśmy zobaczyć także to w Batumi. Niestety… Gruzińska wersja jest znacznie mniejsza i skromniejsza. Mieszczący się za delfinarium (Rustaveli Av,, 51) obiekt jest strasznie zaniedbany, (co szczególnie kontrastuje z nowoczesnym Delfinarium).

batumi delfinarium

Delfinarium otwarto w 1975 roku. W tym czasie było to pierwsze delfinarium w Związku Radzieckim. Obiekt kiedyś należał do największych delfinariów świata. Istnienie delfinarium, wraz z innymi zabytkami, sprawiło, że miasto i cały region stały się bardziej atrakcyjne dla turystów. Ogromna popularność delfinarium sprawiła, że ​​delfin stał się symbolem miasta. Na początku lat 90-tych, z powodu trudności spowodowanych sytuacją polityczno-gospodarczą w kraju, delfinarium przestało funkcjonować. Po 20 latach wznowiło działalność organizując pokazy deflinów i oferując pływanie z delfinami.

Batumi atrakcje – Plac Europejski

batumi plac europejskich

Same centrum miasta stanowi eklektyczną mieszankę architektury. Są tu posągi, palmy, kasyno i zegar astronomiczny… Do tego architektura rodem z 'księżniczkowych’ bajek Disneya Czego chcieć więcej? No tak… dla głodnych (wrażeń :P) jest McDonald’s (serwujący vege burgera!) oraz lokalne restauracje.

batumi plac europejski
batumi atrakcje

Batumi atrakcje – Ogród japoński

batumi ogród japoński

Może ogród to za wielkie słowo. Na pewno przy Japońskim ogrodzie z Wrocławia wygląda więcej niż 'skromnie’, jednak stanowi fajną ciekawostkę dla zwiedzających. Dodatkowo zlokalizowany jest przy promenadzie, więc niejako staje się obowiązkowym punktem wycieczki.

batumi atrakcje

Batumi atrakcje – Ogród botaniczny

Dla tych, którym nie wystarczy japoński ogródek, mogą poświęcić czas na zwiedzanie ogrodu botanicznego. Ten znajduje się dziewięć kilometrów na północny wschód od centrum miasta.

Batumi – dojazd

batumi atrakcje

Do Batumi można dojechać z

  • lotniska
  • Kutaisi
  • Tbilisi

Najlepszym środkiem transportu jest popularna w krajach wschodnich marszrutka, ponieważ bezpośrednio z Kutaisi dojedziemy tam za cenę 10 GEL (ok 15 PLN). Busiki poruszają się na tracie BATUMI – TBLISI i zatrzymują się na dworcach i przystankach w każdym większym mieście a także na trasie (przystanki na żądanie)

batumi atrakcje

Loty do Gruzji znajdziecie na:

Warto ustawić sobie alerty oraz powiadomienia, ponieważ loty do Gruzji są często w cenach promocyjnych.