TWIERDZA BOYEN ZWIEDZANIE

Wyspa Giżycka to wyjątkowe miejsce. Znajduje się pomiędzy trzema jeziorami: Niegocin, Tajty oraz Kisajno. Od 1857 roku przesmyk ten stał się wyspą na którą dostać można się jedynie drogą wodną lub mostami. Najpierw korzystali z niej Krzyżacy, później wybudowano tam twierdzę na cześć pruskiego ministra wojny Hermana von Boyen.

Twierdza Boyen – Historia

Twierdza Boyen

Początki twierdzy sięgają XIX wieku. Powstałe w tym czasie plany dotyczące budowy obiektu, odzwierciedlały doświadczenia zdobyte w czasie wojen napoleońskich.

Autorem finalnego projektu, zaaprobowanego 1841 roku  był Johann Leopold Ludwig Brese,. Rok później ustalono lokalizację twierdzy, by  4 września 1844 położyć kamień węgielny.

Prace dokończono w 1846 roku, a w wigilię świat Bozego Narodzenia 1846 król Fryderyk Wilhelm oficjalnie nadał twierdzy nazwę Feste Boyen .

Twierdza Boyen

Połowa bastionów, tj. trzy otrzymały nazwę od imion gen. von Boyena  LeopoldLudwig i Hermann, a trzy pozostałe         Recht(Prawo), Schwert (Miecz), Licht (Światło) od jego rodowego zawołania.

Prawie na wprost wejścia do twierdzy przez Bramę Kętrzyńską znajduje się była stacja gołębi pocztowych. Dzięki ptakom, w trakcie trwania  Wielkiej wojny przesyłki pocztowe z Giżycka bardzo szybko docierały m. in. do Królewca, Szczecina i Wrocławia. Dopiero w 1942 roku władze zarządziły likwidację wszystkich gołębi pocztowych.

Twierdza Boyen

Twierdza Boyen – historia powojenna

Po I wojnie światowej zmieniono zastosowanie twierdzy, tworząc w niej między innymi szpital. W przededniu II wojny światowej Twierdza Boyen była jednym z punktów zbornych armii niemieckiej, która z Prus Wschodnich wkroczyła na terytorium Polski. Brygada Forteczna „Lötzen” wchodziła w skład grupy Armii „Nord” nacierającej ku Mławie i Modlinowi i brała udział w walkach m.in. pod Wizną. W okresie wojny w fortyfikacji miał swą siedzibę ośrodek Abwehry szkolący żołnierzy z armii gen. Własowa, którzy przeszli na niemiecką stronę. W czasie ataku na miasto w styczniu 1945 kompleks został oddany bez walki, a następnie przeszedł w ręce Wojska Polskiego.

Twierdza Boyen

Ponieważ w latach 50. podjęto decyzje o umiejscowieniu na terenie kompleksu kilku przedsiębiorstw spożywczych, obiekt zmodernizowano. W związku z tym, część budynków przekształcono, dużo zniszczono, wszystkim oraz dobudowano nowe, które zupełnie nie pasowały do oryginalnych budynków. Przemiany trwały do początku lat 90, kiedy to większość z tych zakładów została zlikwidowana. Od tego momentu Twierdza Boyen stała się miejscem często odwiedzanym przez turystów.

Twierdza Boyen

Twierdza Boyen zwiedzanie i Informacje praktyczne

Giżycko boyen
Twierdza Boyen zwiedzanie

Godziny otwarcia

kwiecień, październik: 9.00 – 17.00
maj: 9.00 – 18.00
czerwiec: 9.00 – 19.00
w sezonie (lipiec, sierpień): 9.00 – 20.00
wrzesień: 9.00 – 18.00

Adres: Turystyczna 1, 11-500 Giżycko

Ceny biletów:

bilet normalny: 12 zł

bilet ulgowy: 7 zł

tunel

Oficjalna strona internetowa obiektu https://twierdza.gizycko.pl

Więcej ciekawych obiektów znajdziesz w dziale TROCHĘ KULTURY!