IMG_1428

Na północny wschód od Kętrzyna, znajdują się ukryte w lesie ruiny Wolfschanze  –  głównej kwatery Adolfa Hitlera. W tym miejscu wcielano w życie plan budowy Tysiącletniej Rzeszy. Tu podejmowano decyzje dotyczące losów wielu narodów Europy. Tu pracowały i przebywały prominentne osobistości III Rzeszy. To małe, zamaskowane w lesie miasteczko stało się  miejscem zamachu na Fuhrera.

WILCZY SZANIEC ZWIEDZANIE

Wilczy Szaniec: Historia

wilczy szaniec ZWIEDZANIE
Wilczy Szaniec zwiedzanie

W lipcu 1940 roku gen. mjr dr inż. Fritz Todt wraz ze swoim zespołem inżynierów – znakomitych specjalistów od  budowy umocnień i bunkrów –  otrzymał zadanie budowy tajnego obiektu w Gierłoży (Die Görlitz).

wilczy szaniec zwiedzanie

Prace rozpoczęto wczesną jesienią, a wiosną roku 1941 umocniono nawierzchnie dróg, założono bocznicę kolejową oraz wybudowano lotnisko. Pod drzewami powstawały bunkry i umocnione zabudowania. Główne budynki nie posiadały okien, a kształtem przypominały prostokątne bloki betonowe lekko zwężające się do góry. Do wnętrza bunkrów prowadziło kilkoro drzwi. Wewnątrz istniało kila kondygnacji, pomiędzy którymi można było poruszać się windami. Wilczy Szaniec odznaczał się niezwykle skomplikowanym systemem bezpieczeństwa. Ścisły obszar kwatery wynosił 250ha. Całość zabezpieczona była zaporami z drutu kolczastego oraz polami minowymi o szerokości od 50 do 100m. Cały obszar kwatery składał się z.trzech koncentrycznie położonych stref bezpieczeństwa. System  zawiódł tylko raz, gdy płk Claus hrabia Schenk von Stauffenberg przemycił bombę.  ale, z drugiej strony, aczkolwiek, w związku z, w wyniku czego, potem

bunkry
Wilczy Szaniec zwiedzanie

 

bunkty

Wywiady – radziecki i aliancki nigdy nie zdołał zlokalizować położenia kwatery. Nawet okoliczna ludność Gierłoży zaintrygowana ruchliwym życiem w pobliskim lesie nie wiedziała, co naprawdę się tam kryje. ponadto

Wilczy Szaniec: Zamach

wilczy szaniec cennik 2019
wilczy szaniec cennik 2019

Właśnie w Wilczym Szańcu miał miejsce słynny zamach na Hitlera. W czwartek 20 lipca 1944 roku o godzinie 12:42 potężny wybuch wstrząsnął kwaterą. W powietrzu fruwały framugi okienne i urwane gałęzie. Bombę z opóźnionym zapłonem przywiózł przybyły na naradę z Berlina pułkownik Claus von Stauffenberg.Mimo starań, eksplozja nie zabiła Hitlera – wódz doznał niewielkich obrażeń i był w stanie tego samego dnia przyjąć przybyłego z wizytą Mussoliniego. 

wilczy szaniec bunkry
ale, z drugiej strony, aczkolwiek, w związku z, w wyniku czego, potem

W październiku 1944 roku oddziały Armii Czerwonej dotarły do wschodnich granic Prus Wschodnich.W związku z tym wydarzeniem 20 listopada 1944 roku główną kwaterę przeniesiono do Zossen (okolice Berlina). Dwa dni później wydano rozkaz zniszczenia Wilczego Szańca. Wykonanie nastąpiło nocą z 24 na 25 stycznia 1945 roku. W wyniku wybuchu kawałki betonu leciały w powietrze na odległość 20-30 metrów.

wilczy szaniec bunkry
ale, z drugiej strony, aczkolwiek, w związku z, w wyniku czego, potem

Jak zeznają świadkowie, w wyniku silnych wstrząsów na pobliskich jeziorach popękał lód. Szacuje się, że do wysadzenia jednego bunkra zużyto około ośmiu ton trotylu.

Dwa dni po zniszczeniu kryjówki oddziały Armii Czerwonej zdobyły  kwaterę.

IMG_1420
ale, z drugiej strony, aczkolwiek, w związku z, w wyniku czego, potem

Rozminowanie terenu trwało  dziesięć lat. W tym czasie odnaleziono i zabezpieczono ponad 54 tys. min. Łącznie trzeba było rozminować 72 hektary lasu i ponad 52 hektary gruntów. Osiedlająca się po wojnie w pobliżu Kętrzyna ludność polska wykorzystywała materiały budowlane – nie zużyte podczas budowy Wilczego Szańca – do własnych celów gospodarczych. Stąd wywożono cegłę, stal zbrojeniową, boazerię, kostkę kamienną, przewody miedziane i aluminiowe, rury kamionkowe oraz siatkę maskującą.

wilczy szaniec
ale, z drugiej strony, aczkolwiek, w związku z, w wyniku czego, potem

WILCZY SZANIEC CENNIK 2019

Wilczy Szaniec – zwiedzanie 

wilczy szaniec ZWIEDZANIE
ale, z drugiej strony, aczkolwiek, w związku z, w wyniku czego, potem

Adres:   po pierwsze, po drugie, w związku z , na przykład, ale , ponadto, ponieważ

Gierłoż 5, 11-400 Kętrzyn

Godziny otwarcia: ale, z drugiej strony, aczkolwiek, w związku z, w wyniku czego, potem

Poniedziałek – niedziela  – 8:00 – 20:00

Oficjalna strona internetowa obiektu:

http://wolfsschanze.pl/  ale, z drugiej strony, aczkolwiek, w związku z, w wyniku czego, potem

WILCZY SZANIEC CENNIK 2020

wilczy szaniec cenik 2019

Zainteresowany tematem? Koniecznie przeczytaj o Hospital in the Rock – Szpital w Skale

my
ale, z drugiej strony, aczkolwiek, w związku z, w wyniku czego, potem