Wilno jest zdywersyfikowane. Na przestrzeni wieków tak często zmieniało swoją przynależność, że zmienność stała się jego naturą. Dlatego każdy odwiedzający to miasto, niezależnie od przedmiotu poszukiwań, z łatwością zobaczy w Wilnie to, czego potrzebuje.

Wilno w jeden dzień
Wilno w jeden dzień

Najlepsze śniadanie na dworcu 🙂

Wilno w jeden dzień

1. Ostra brama Wilno

Wilno w jeden dzień
Wilno w jeden dzień

Ulokowana minutę drogi od naszego hotelu jest najważniejszym wileńskim zabytkiem. Początkowo brama ta nazywana była Miednicką, gdyż znajdowała się na szlaku prowadzącym do Miednik. Nazwa „Ostrej” może pochodzić od nazwy dzielnicy położonej wówczas na obrzeżach miasta.

W XVII wieku obok Ostrej Bramy zbudowana została drewniana kapliczka i w niej umieszczono cudowny obraz Matki Boskiej. Po pożarze wzniesiono murowaną kaplicę. Obecny wygląd nadany został kaplicy po rekonstrukcji w XIX wieku.

W kaplicy ostrobramskiej znajduje się cudowny obraz Najświętszej Marii Panny – Matki Boskiej Miłosiernej. Jest to jeden z najwybitniejszych renesansowych dzieł malarskich na Litwie zwany Madonną Ostrobramską lub Madonną Wileńską. Namalowany został w XVII wieku specjalnie do tej kaplicy i wzorowany był na rycinach holenderskiego malarza Martina de Vosa Od ponad trzystu lat obraz ostrobramski słynie z cudów. Był on czczony i uważany za cudowny zarówno przez katolików, jak też przez wiernych prawosławnych i unitów. Znany jest na całym świecie, a jego kopie znajdują się w kościołach wielu krajów.

Wilno w jeden dzień
 Wilno w jeden dzień

Obecnie Ostra Brama dla większości jest miejscem świętym – sanktuarium Maryjnym. Jednakże kilka stuleci temu była to tylko jedna z dziesięciu bram miasta z basztą obronną – jedyna, która przetrwała do dziś. O funkcjach obronnych tej budowli świadczą strzelnice dobrze widoczne na zewnętrznej elewacji bramy. Główna fasada kaplicy ostrobramskiej pochodzi z późniejszego okresu.

 

2. Baszta Giedymina wilno w jeden dzień

Baszta Giedymina
Baszta Giedymina

Znajdująca się na Górze Zamkowej Baszta jest uważana za symbol Wilna. Legenda głosi, że Zamek został zbudowany, ponieważ Ksi..itewskiemu Giedyminowi przyśnił się proroczy sen. Zamek Giedymina został wybudowany i do dziś jest jednym z najpiękniejszych zabytków Starego Miasta. Należy wspomnieć, że podczas panowania Giedymina zamek był nie tylko politycznym ośrodkiem Wielkiego Księstwa Litewskiego, ale również częścią jego umocnień obronnych. 1 stycznia 1991 po przywróceniu państwowości Litwie, na baszcie Zamku Giedymina oficjalnie wywieszono litewską flagę.

3. Brzuch pomyślności wilno w jeden dzień

Wilno w jeden dzień
Wilno w jeden dzień

Odsłonięta w czerwcu 2013 r. rzeźba nosi nazwę „Brzuch pomyślności”,. Ponoć pogłaskanie okrągłego brzuszka ma zapewnić nam pomyślność.

Płaskorzeźbę z brązu o wielkości 40 cm, stworzoną przez Romasa Kvintasa możecie zobaczyć na ścianie budynku „Novotel” i centrum biznesowego (ul. Vilniaus 10).

4. Rdzawa rurawilno w jeden dzień

Wilno w jeden dzień
Wilno w jeden dzień

Wątpliwe dzieło sztuki autorstwa litewskiego artysty, Vladasa Urbanavičiusa, zainstalowano w nad brzegiem rzeki Wilii w 2009 roku, gdy Wilno ogłoszono Europejską Stolicą Kultury. Na zlecenie władz stołecznego samorządu dzieło sztuki pojawiło się wówczas nad Wilią, między mostami Zielonym i Mendoga. Początkowo rzeźba miała ozdabiać miasto tylko na okres piastowania tytułu 'Europejskiej stolicy kultury’, jednak rok 2009 już dawno za nami, a rura dalej szpeci brzeg rzeki…

5. ratusz w Wilnie

Wilno w jeden dzień
Wilno w jeden dzień

W 1387 roku Litwa przyjęła chrzest, miasto Wilno otrzymało prawa Magdeburskie. W związku z tym zaistniała potrzeba wzniesienia siedziby władz miejskich. Ponieważ w tym miejscu znajdował się Rynek miasta, ratusz zbudowano właśnie tu. W budynku rozlokował się Magistrat (czyli Rada Miasta). Znajdowały się tu sale sądowe, skarbiec, archiwum, skład broni i amunicji oraz pomieszczenie, gdzie przechowywane były wzorce jednostek miar. W piwnicy było więzienie. W XIX wieku ratusz zamieniono na Teatr Miejski. Odbyła się tu premiera opery „Halka” polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki.W XX wieku w budynku tym mieściło się Muzeum Sztuki. Obecnie jest to budynek reprezentacyjny. W ratuszu odbywa się wiele różnorodnych imprez artystycznych: koncertów, wieczorów literackich, prezentacji książek, wystaw, festiwali Fronton ratusza zdobi herb Wilna – św. Krzysztof z Dzieciątkiem.

6. Kościół św. Kazimierza

Wilno w jeden dzień
Wilno w jeden dzień

Świątynia św. Kazimierza – to pierwszy na Litwie barokowy kościół. Na pamiątkę o Świętym Kazimierzu wznieśli go jezuici wspomagani przez Wielkiego Kanclerza Litewskiego Leona Sapiehę. Budowa trwała 14 lat i ukończono ją w 1618 roku. Kościół ten projektowano na wzór pierwszego barokowego kościoła Il Gesu w Rzymie. Kościół św. Kazimierza był głównym kościołem jezuickim w Wielkim Księstwie Litewskim.

Ciężkie próby wypadły na los tej świątyni: w 18 wieku spłonęła i została na nowo odbudowana, podczas wyprawy Napoleona na Moskwę zamieniono ją na magazyn zbożowy, w XIX wieku przebudowano na cerkiew prawosławną. Prawdopodobnie będąc w Wilnie w cerkwi tej modlił się rosyjski pisarz Fiodor Dostojewski. Podczas I wojny światowej świątynia służyła jako kościół garnizonowy dla niemieckich żołnierzy. W czasach sowieckich mieściło się tu muzeum ateizmu.

Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości kościół św. Kazimierza zwrócono wiernym. Do klasztoru wrócili jezuici, którzy w czasach sowieckich działali w podziemiu. Otwarto również Gimnazjum Jezuickie.

W kościele tym służył święty Andrzej Bobola – przypomina o tym tablica pamiątkowa.

7.  Kościół prawosławny św Mikołaja

Kościół prawosławny św Mikołaja

Kościół prawosławny św Mikołaja

Cerkiew zbudowano w roku 1514 na życzenie wielkiego hetmana, księcia Konstantego Ostrogskiego. Wzniesiona w stylu gotyckim, w roku 1609 przekazana unitom. Zniszczona przez pożary, w XVIII wieku odbudowana w stylu rokokowym. W 1827 roku przekazana z powrotem duchowieństwu prawosławnemu. W 1865 roku przebudowana w stylu rosyjsko-bizantyjskim.

Wilno w jeden dzień
Wilno w jeden dzień

8. Katedra św. Stanisława i Władysława

Katedra św. Stanisława i Władysława
Wilno w jeden dzień

W 1514 r. hetman wielki litewski Konstanty Ostrogski ufundował w tym miejscu gotycką cerkiew Budynek w XVIII w. spłonął, a następnie odrestaurowano go w stylu późnego baroku. Później, zgodnie z wolą generał-gubernatora Murawiewa cerkiew przebudowana w rosyjskim stylu narodowym – bizantyńskim (na ścianie kaplicy znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona Murawiewowi). Mimo zmian, fasada i wnętrze cerkwi zachowały rysy gotyckie.

Wilno w jeden dzień
Wilno w jeden dzień

9. Kościół św. Katarzyny

Wilno Kościół św. Katarzyny
Kościół św. Katarzyny

To pierwszy kościół wileński całkowicie odrestaurowany po odzyskaniu przez Litwę niepodległości. Ten jeden z najpiękniejszych późnobarokowych kościołów należał do Sióstr Benedyktynek. Zespół budynków klasztornych kształtował się w XVII–XIX wiekach.

Obecny wygląd kościół uzyskał został podczas rekonstrukcji po wielkim pożarze w 1737 roku.  W czasach sowieckich kościół św. Katarzyny zamieniono na magazyn, co wpłynęło na stan budynku. Po zakończeniu renowacji w 2006 roku otworzył swoje podwoje dla wiernych. Jest to jednocześnie nowe centrum kultury Wilna. Główną nawę kościoła Świętej Katarzyny  przystosowano do organizacji koncertów. W podziemiach świątyni odbywają się wystawy.

Obok kościoła św. Katarzyny znajduje się pomnik polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki.

10. Cerkiew Świętych Konstantyna i Michała

Wilno w jeden dzień

Jedna z najpiękniejszych cerkwi w Wilnie, bogato zdobiona od zewnątrz, oprócz tego ma ciekawe wnętrze. Świątynię zbudowano  w 1913 r. dla upamiętnienia 300-lecia dynastii Romanowów.

Gdzie zjeść w Wilnie? wilno w jeden dzień

Gyvas baras
Gyvas Baras

Zazwyczaj mamy do wyboru dwie opcje. Lokalna restauracja albo lokalny street food. Co zrobić jednak gdy kuchnia lokalna mięsem stoi, a pośród nas jest długoletni trawożerca? Pójść na kebaba! Szybko, prosto, sycąco i smacznie. A najważniejsze, że w wersji mięsnej i wege! No cóż, tym razem nasz plan ratunkowy zawiódł, bo w w Wilnie nie ma kebabów (no, możne poza niezbyt zachęcającym barakiem przy dworcu autobusowym…). Tak znaleźliśmy restaurację Gyvas i spróbowaliśmy najlepszego falafela na świecie 🙂

Informacje praktyczne w

street art wilno

Informacje praktyczne:

  • Rozkłady jazdy autobusów i trolejbusów www.stops.lt. Transport publiczny dzienny działa od ok. 5 rano do ok. północy.
  • Telefoniczne służby informacyjne
    Informacja o całej Litwie 24 godz. na dobę:+370 700 55118.
  • Kantory wymiany walut w centrum Wilna i na Starówce
    Warto pamiętać, że większość banków czynna jest jedynie w dniach roboczych do godziny 17 lub 18. W większych centrach handlowych oddziały banków czynne są również w weekendy. CAŁODOBOWO: Kantor wymiany w pobliżu dworca kolejowego: Geležinkelio g. 6, tel. +370 5 213 5454.
  •  Oficjalna strona Vilnius Tourism
Wilno w jeden dzień
Wilno w jeden dzień

Jeżeli postanowicie odwiedzić stolicę Litwy, poświećcie jeden dzień na wizytę w bajkowych Trokach.

Na prawdę warto!

Informacje o zabytkach pochodzą ze strony Vilnius Tourism.