Każdy moment jest dobry na zwiedzanie. Nawet w mieście, które widziałeś dziesiątki razy na pewno znajdzie się miejsce, o którym nie miałeś pojęcia. Bookując spontaniczny trip do Polski, nie miałam żadnych planów podróżniczych, ale nie byłabym sobą, gdybym nie wykorzystała kilku godzin na zobaczenie czegoś (nawet, jeżeli widziałam to „milion razy”)…

W Mrągowie byłam kilkadziesiąt razy. Zawsze w lato, zawsze w okolicach Pikniku Country (tak, w tym roku też trafiłam na tę imprezę, choć totalnie przypadkiem).
Mimo, że to impreza jest głównym powodem przyjazdu wielu ludzi do tego miasteczka, Mrągowo i jego okolice oferują o wiele więcej atrakcji!

Jezioro Czos i Amfiteatr


Chyba każdy zna piosenkę poniżej 🙂

Nic dziwnego, że jezioro stało się bohaterem tej wpadającej w ucho melodii. Czos jest po prostu piękny. Szczególnie oglądany z deptaku prowadzącego do amfiteatru
Cała linia brzegowa wynosi 15 kilometrów, więc jest świetna na długie spacery.
Jezioro jest także idealne dla amatorów wędkowania (występują leszcz, okoń węgorz i szczupak) oraz letnich kąpieli.

Amfiteatr na końcu deptaku zwanego „Festiwalowym,” pojawił się ok. 40 lat temu. Jest to miejsce koncertów, a na czas trwania Festiwalu Muzyki Country miejsce upodabnia się do „Krupówek”.

co warto zobaczyć w Mrągowie – Źródełko miłości


To jedno z tych miejsc, które odkryłam podczas ostatniej wizyty. Idąc linią brzegową Jeziora Czos, mijając amfiteatr i zapuszczająć się w las można dojść do miejsca” romantycznych spotkań”, zwanego Źródełkiem Miłości. Legenda głosi, że jeśli zakochani napiją się wody ze źródełka, ich miłość będzie trwać po grób. To miejsce najpiękniejsze jest wiosną, kiedy zakwitają białe i żółte zawilce.

Molo i skwer Jana Pawła II

Usytuowane są w centrum miasta, naprzeciwko Ratusza. Od 1999 roku stoi tu pomnik Jana Pawła II, zaprojektowany przez olsztynianina Wiesława Kaczmarka, a po obydwu stronach dęby piramidalne. Za pomnikiem, na końcu krótkiego deptaka znajduje się molo z widokiem na jezioro Czos (miejsce, w którym co roku jak tylko jestem w Mrągowie strzelam sobie pamiątkową fotkę :).

co warto zobaczyć w Mrągowie – Zabytkowe kamienice

Mrągowo kamienice


Jeżeli mnie śledzicie na Instagramie, wiecie, że lubię architekturę (nie tylko fotografować, ale i podziwia), wiec centrum Mrągowa z jego pięknymi, kolorowymi kamieniczkami, to dla mnie taki mały raj. Budynki, wraz z brukowanymi uliczkami odzwierciedlają klimat dawnego mazurskiego miasteczka. Jednym z najstarszych budynków jest kamienica na ul. Mały Rynek, w której mieści się apteka „Pod Orłem”, założona w 1819 r. przez aptekarza Graape.

Pomnik Patrona Mrągowa Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza

Pomnik tego krzewiciela języka polskiego znajduje się przed Urzędem Miasta.W 1946 r. niemiecki Sensburg, przez Mazurów nazywany Ządźborkiem (jakie to trudne do wymówienia!), otrzymał oficjalną nazwę Mrągowo – od tej chwili Mrongowiusz jest patronem miasta.

Dawne Wzgórze Jaenike z Wieżą Bismarcka

Kolejne miejsce, które widziałam po raz pierwszy. Wybudowana w latach 1902-1906 na cześć bohatera narodowego Niemiec, kanclerza Otto voon Bismarcka, w okresie międzywojennym była punktem widokowym, wyposażonym w lunety. Wieża od końca ubiegłego roku jest udostępniona turystom.
Ciekawostka:
Wzgórze Jaenike, na którym mieści się obiekt, było do pierwszej wojny światowej miejscem spotkań i spacerów – można tu spotkać pozostałości po fontannie i pomnikach.
I druga:
Na terenie Polski istnieje obecnie 17 wież Bismarcka.

co warto zobaczyć w Mrągowie – Wyrzeźbione miasto

co warto zobaczyć w Mrągowie


Lubię streetarty, pomniki i wszystko, co jest ozdobnikiem ulic. W Mrągowie są to rzeźby -w związku z tym władze miejskie zainicjowały projekt unijny „Mrągowo – wyrzeźbione miasto”. Powstałe rzeźby są efektem pracy artystów z ASP w Warszawie, którzy odbyli sympozja rzeźby – cztery żywioły – ptaki oraz wiatr. Rzeźby ptaków w parku, przy Jeziorze Magistrackim oraz przy fontannie na Placu PCK.

Co warto zobaczyć w Mrągowie – Mrongoville

co warto zobaczyć w Mrągowie

Letnim motywem przewodnim miasta jest Dziki Zachód. Mrongoville to miasteczko w stylu country. Jest to, obok Festiwalu Muzyki Country magnesem, przyciągającym miłośników tego rodzaju muzyki. Mimo, ze fanką Country nie jestem, to w Miasteczku byłam kilka razy. Serio – można poczuć się tam, jak na Dzikim Zachodzie!
Więcej informacji nawww.mrongoville.pl

Jeżeli szukacie chwili wytchnienia nad wodą i macie dość tłumów wpadnijcie do Sorkwit.
Jest plaża, molo i boisko do siatkówki. Idealne miejsce na relaks o całodniowym łażeniu!