Urban Exploring – Piramida w Tiranie
Opuszczone budynki to obok streetartu mój konik podróżniczy. Planując podróże, ZAWSZE przekopuję Internety w poszukiwaniu opuszczonych budynków i ich historii. A później oglądam, zachwycam się, i kombinuję jak wejść do środka.
W latach 1944–1992 Albania była rządzona surowymi rękami komnizmu , który wzorował się na stalinizmie. Zabytki, takie jak piramida , wciąż przypominają tamte czasy.
Table of Contents
Początki

Budynek powstał jako muzeum na cześć Envera Hodży, byłego przywódcy Albanii, który przez dziesięciolecia po śmierci rosyjskiego dyktatora pielęgnował ideały stalinizmu. Zaprojektowany przez córkę i zięcia Hoxhy piramida zyskała nieformalną nazwę „Mauzoleum Envera Hoxha”. Muzeum funkcjonowało do 1991 r., a gdy ideały komunistyczne zaczęły upadać, przestrzeń została przekształcona w centrum kongresowe .
Piramida w Tiranie po upadku komunizmu

Główny cel pokrytej marmurowymi płytkami konstrukcji zmieniał się z muzeum na centrum kongresowe, na siedzibę sił zbrojnych i stację telewizyjną. Zmieniający się właściciele doprowadził do zaniedbania, które w połączeniu z komunistycznymi korzeniami doprowadziło do jego obecnego stanu zniszczenia.
Piramida w Tiranie – obecnie

Mimo, że budynek wygląda na totalnie opuszczony, jednak coś się tam dzieje (nadal działa tam niezależna albańska firma nadawcza), rząd stara się głosować za wyburzeniem. Nie zgadzają się z tym mieszkańcy Tirany, którzy chcą zachować ten pomnik dawnych czasów.
W środku panuje bałagan i jest sporą śmieci. Ściany są pokryte grafitti, a w niektórych zakamarkach można spotkać rzeczy pozostałe po koczujących tam ludziach.

Teoretycznie do budynku nie można wejść – główne wejście jest zakratowane, a te boczne zabite deskami. W środku łatwo jest się zgubić – ze względu na wiele poziomów i wejść/zejść na inne piętra (tak, sama tam zabłądziłam…).

Niemniej jednak – dla fanów urbexu pozycja obowiązkowa.
A dla tych, co nie lubią – ciekawostka historyczno-architektoniczna.
tak czy inaczej – must see.


Write a comment