Opuszczone budynki to obok streetartu mój konik podróżniczy. Planując podróże, ZAWSZE przekopuję Internety w poszukiwaniu opuszczonych budynków i ich historii. A później oglądam, zachwycam się, i kombinuję jak wejść do środka.

W latach 1944–1992 Albania była rządzona surowymi rękami komnizmu , który wzorował się na stalinizmie. Zabytki, takie jak piramida , wciąż przypominają tamte czasy.

Początki

Piramida w Tiranie


Budynek powstał jako muzeum na cześć Envera Hodży, byłego przywódcy Albanii, który przez dziesięciolecia po śmierci rosyjskiego dyktatora pielęgnował ideały stalinizmu. Zaprojektowany przez córkę i zięcia Hoxhy piramida zyskała nieformalną nazwę „Mauzoleum Envera Hoxha”. Muzeum funkcjonowało do 1991 r., a gdy ideały komunistyczne zaczęły upadać, przestrzeń przekształcono w centrum kongresowe .

Piramida w Tiranie po upadku komunizmu

Urbex albania


Główny cel pokrytej marmurowymi płytkami konstrukcji zmieniał się z muzeum na centrum kongresowe, na siedzibę sił zbrojnych i stację telewizyjną. Zmieniający się właściciele doprowadził do zaniedbania, które w połączeniu z komunistycznymi korzeniami doprowadziło do jego obecnego stanu zniszczenia.


Piramida w Tiranie – obecnie

Piramida w Tiranie


Mimo, że budynek wygląda na totalnie opuszczony, jednak coś się tam dzieje (nadal działa tam niezależna albańska firma nadawcza), rząd stara się głosować za wyburzeniem. Nie zgadzają się z tym mieszkańcy Tirany, którzy chcą zachować ten pomnik dawnych czasów.
W środku panuje bałagan i jest sporą śmieci. Ściany pokrywa grafitti, a w niektórych zakamarkach można spotkać pozostałości po koczujących tam ludziach.

urbex

Teoretycznie do budynku nie można wejść – główne wejście jest zakratowane, a te boczne zabite deskami. W środku łatwo jest się zgubić – ze względu na wiele poziomów i wejść/zejść na inne piętra (tak, sama tam zabłądziłam…).

Urbex

Niemniej jednak – dla fanów urbexu pozycja obowiązkowa.
A dla tych, co nie lubią – ciekawostka historyczno-architektoniczna.
tak czy inaczej – must see.

Piramida w Tiranie
Piramida w Tiranie

Update 2023: Obecnie Piramida jest już odnowiona i mieści się w niej centrum kulturalne.

Chcesz samodzielnie zorganizować wycieczkę do Albanii? Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w tym artykule.