Niemal 30 kilometrów od stolicy Litwy znajduje się jedno z najpiękniejszych miejsc na Litwie. To Troki, małe miasteczko nad jeziorem Galve. Kilkaset lat temu zbudowano tu potężny zamek obronny, który był jedną z rezydencji władców litewskich i królów polskich.  To niepozorne miasteczko to punkt obowiązkowy dla wszystkich odwiedzających Litwę.

Historia troki litwa

troki zamek

Troki były drugą po Kierniowie siedzibą władców Litwy, którzy najpierw mieszkali w starym zamku lądowym. W XIV w. budowę zamku na wodzie rozpoczął Kiejsut, ojciec Wielkiego Księcia Litewskiego, Witolda. Budowla została dokończona przez syna, który następnie przeniósł się na stałe do zamku. Twierdza niestety nie przetrwała wojen z Moskwą i w 1655 roku została doszczętnie zrujnowana i porzucona. Gruntowna rekonstrukcja rozpoczęła się dopiero kilka wieków później, tuż przed II wojną światową.  W roku 1961 zrekonstruowano zamek górny, a dopiero 1987 zakończono prace na zamku dolnym.

troki zabudowa

 

Zamek obecnie troki zamek

troki zamek

Powstałe w 1948r. muzeum stanowi jedną z największych atrakcji Litwy i jest (podobno) jedynym zamkiem w Europie Wschodniej położonym na wyspie. Teren wokół zamku jest niemal zawsze pełen ludzi, pustoszeje tylko wieczorem i wczesnym rankiem. Do zamku prowadzą dwa długie, drewniane pomosty. Pierwszy prowadzi do niewielkiej wyspy na jeziorze Galve nazywanej Karaimką, po pokonaniu drugiego pomostu dociera się do Wyspy Zamkowej. W ciągu dnia już na pomostach robi się tłoczno, a w komnatach i podziemiach zamku tworzą się kolejki.Muzeum posiada stałe wystawy, a także organizuje tymczasowe wystawy we wszystkich wyżej wymienionych miejscach. Personel muzeum uczestniczy w konferencjach naukowych i seminariach, organizuje festiwale i inne imprezy, a także organizuje seminaria szkoleniowe dla przewodników z biur podróży.

troki jezioro

troki zamek

 

Kim są tajemniczy Karaimi? troki zamek

troki litwa

Karaimi (dawniej Karaimowie) to grupa etniczna i religijna, licząca kilka tysięcy osób. Na Litwę sprowadził ich książę Witold. Docenił on kunszt wojskowy, sumienność i wierność tego ludu pochodzącego z obszarów tureckich. Następnie osiedlił ich wzdłuż dzisiejszej ulicy Karaimskiej. Sprawowali oni zaszczytną funkcję osobistej ochrony księcia. Budowane przez nich domy były podłużne i miały charakterystyczne trzy okna od frontu: jedno dla Boga, drugie dla księcia, trzecie dla siebie. Wiele z tych wiekowych chat jest ciągle świetnie zachowana

karaimi

troki litwa

troki litwa

zabudowa karaimska

 

 

Jak dojechać? troki zamek

karaimi dom

My korzystaliśmy z autobusu, który zatrzymuje się na dworcu autobusowym. Bilet, który kupiliśmy u kierowcy, w jedną stronę kosztował niespełna 1,5 euro. Z kierowcą bez problemu da się porozumieć w języku polskim. Przejazd trwał ok. 40 minut. Z dworca w Trokach trzeba przejść ok. 2 kilometry do zamku.

karaimi dom

 

 

Informacje praktyczne:

Adres:

  • Karaimų Str. 43 C, Trakai

Bilety:

Normalny: 8 €

Ulgowy: 4 €

Godziny otwarcia:

  • Marzec, kwiecień, październik:

Wtorek – niedziela; 10:00 – 18:00

  • Maj-Wrzesień

Poniedziałek – niedziela; 10:00-19:00

  • Listopad – luty

Wtorek – niedziela; 9:00 – 17:00

Oficjalna strona internetowa:

http://www.trakaimuziejus.lt/island-castle