Nareszcie uciekliśmy z Singapuru. Po nocy na stacji benzynowej czekało nas złapanie stopa do KL. Stolica Malezji wydawała się dużo lepsza niż Miasto Lwa. Bardziej azjatycka, choć mimo wszystko nowoczesna.

Co zobaczyć w Kuala Lumpur ?

Udało się, złapaliśmy stopa. Jednym rzutem znaleźliśmy się w KL. I to nawet w okolicach dworca. Tylko nie tego, na którym umówiliśmy się z naszym hostem z CS, Julianem.

Niby nic trudnego przejechać się z jednej stacji na drugą, ale… system komunikacji miejskiej w Kuala Lumpur jest mega skomplikowany. Na niektóre środki transportu są oddzielne karty, na inne zwykłe bilety, na jeszcze inne – tokeny.

kuala lumpur bilety

W końcu, po kilkudziesięciu minutach (i pochłonięciu gofrów z pandan kaya), dostaliśmy się na dworzec centralny. Mieliśmy jeszcze dość czasu by odwiedzić chińska dzielnicę.

Little India

little india kuala lumpur

Brickfields to oficjalna nazwa dzielnicy Little India. Miejsce to było kiedyś zwykłą dzielnicą mieszkaniową, zlokalizowaną na obrzeżach miasta. Niedawne prace modernizacyjne przekształciły Little India w szeroką ulicę z indyjskimi sklepami i restauracjami, prowadzonymi przez hinduską mniejszość. Można tu kupić tradycyjne indyjskie towary, takie jak sari, girlandy kwiatowe, przyprawy i płyty z muzyką z Bollywood. Na głodnych czekają hinduskie knajpki, serwujące specjały tamtejszej kuchni (plus za dużą liczbę opcji wegetariańskich!).

little india kuala lumpur

Little India jest jednym z miejsc uwielbianych przez turystów, nie tylko ze względu na znalezione tu towary, ale także dzięki niewielkiej odległości od stacji KL Sentral.

China Town

China Town kuala lumpur

Jeżeli jesteśmy w jakimś mieście, w którym jest dzielnica chińska – musimy ją odwiedzić. Jest coś magicznego w tych lampionach, smokach i literkach, których nigdy w życiu się nie nauczę…

W dzień podobnie jak na Little India, można tu kupić wszystko – od jedzenia poprzez pamiątki na replikach produktów słynnych projektantów kończąc.

china Town kuala lumpur

W nocy ta okolica staje się tętniącym życiem i obłędnie pachnącym food courtem serwującym nie tylko przysmaki Państwa Środka, ale także innych kuchni.

Poza tym chińska dzielnica to dwie piękne świątynie – Chan See Shu Yuen i Kuan Tii. Obydwie budowle są przykładami architektury orientalnej z otwartymi dziedzińcami, symetrycznymi pawilonami i ozdobnymi dachami.

little india kuala lumpur

Nowoczesna architektura

etronas twin tower

Kuala Lumpur to miasto pełne wysokich, nowoczesnych budynków, najpopularniejsze z nich to Petronas Twin Towers.

Wieże Petronas Towers to symbol miasta. Bliźniacze wieże były do 2004 roku najwyższym budynkiem na świecie. Wysokie na 452 metrów biurowce stanowią siedzibę wielu korporacji.
Drugim najpopularniejszym budynkiem jest KL Tower. Budynek jest wysoki na 421 metrów, co czyni go najwyższą wieżą telewizyjną na świecie. Na szczycie znajduje się restauracja oferująca panoramę miasta w wersji 360 °.

KL Tower

Plac Merdeka

merdeka square

Czyli główny plac miasta. Merdeka (po indonezyjsku 'wolność’) to bez wątpienia najbardziej znany punkt orientacyjny KL. Plac Wolności znajduje się przed budynkiem Sultan Abdul Samad (były Sekretariat Stanu).

W centrum Kuala Lumpur, gdzie pozostałości imperium brytyjskiego są szczególnie widoczne, Plac Merdeka wydaje się niczym więcej niż gigantycznym polem z doskonale wypielęgnowanymi zielonymi trawnikami i centralnym punktem w postaci najwyższego masztu flagowego na świecie (95 m). Plac składa się z padangy (boiska), który był kiedyś boiskiem do krykieta Selangor Club, oraz obrzeża na którym można odpocząć, siedząc na jednej z wielu ławeczek.

merdeka square

Ogród botaniczny

perdana ogród botaniczny

Ogrody botaniczne Perdana, mieszczące się w parku dziedzictwa Tun Abdul Razak, to niemała atrakcja dla odwiedzających! Poza różnymi tematycznymi ogrodami, można znaleźć tutaj ptaszarnię, motylarnię i mini-zoo. Jedną z głównych atrakcji jest Ogród Orchidei, który znajduje się pięć minut spacerem od ptaszarni. Ten ogród rozciąga się na 10 000 metrów kwadratowych, na których znajdują się ścieżki spacerowe i fontanny, a także półkolista pergola i ogród skalny, w którym mieści się 800 gatunków storczyków.

co zobaczyć w kuala lumpur
co zobaczyć w Kuala Lumpur

Jaskinie Batu

Jaskinie, znane przede wszystkim z 'instagramowych’ kolorowych schodów, to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Kuala Lumpur. Świątynia wybudowana jest z wapiennych formacji wewnętrznych, o których mówi się, że ma około 400 milionów lat. Ta wiekowa świątynia, znajdująca się kilkanaście kilometrów od KL, jest nie tylko miejscem odwiedzin turystów, ale także mekką hindusów. ,

Cathedral Cave – największa i najbardziej popularna jaskinia w Batu – mieści kilka hinduskich świątyń. U podnóża Batu Hill znajdują się dwie inne świątynie – Art Gallery Cave oraz Musem Cave. – w której znajdują się liczne hinduskie posągi i obrazy.

Batu caves

Więcej o jaskiniach Batu przeczytacie klikając na zdjęcie poniżej.

Batu caves

Jalan Alor

Co zobaczyć w Kuala Lumpur?

Jak jeść w Azji, to tylko steedfoody! Jak jeść w KL, to tylko na Jalan Alor 🙂 Ta lokalizacja stanowi kontrast dla modnych Jalan Bukit Bintang i Changkat Bukit Bintang. Na Jalan Alor znajdziecie nie tylko tradycyjne restauracje z klimą, jasnym oświetleniem i lampkami chińskimi zawieszonymi na drzewach, ale również streetfoody. My jesteśmy fanami jedzenia ze straganów, których jest tutaj nieskończenie wiele. Polecamy wziąć na wynos i iść przed siebie sycąc oczy pięknym widokiem, a kubki smakowe pysznym jedzeniem 🙂

street food w Indonezji

Streetart

co zobaczyć w Kuala lumpur
Co zobaczyć w Kuala Lumpur?

Niedaleko budek z jedzeniem znajdziecie kilka kolorowych zaułków. W bocznych uliczkach znajduje się inny świat. Elewacje zdobią motyle, palmy, tęcze… Nawet chodniki są kolorowe. No i tak instalacja z chmurek – przepiękna!

Kuala Lumpur street art
Co zobaczyć w Kuala Lumpur ?
Kuala Lumpur Street ARt

Co zobaczyć w Kuala Lumpur ?