treet art rotterdam

Krajobraz Holandii kojarzy się z piętrowymi domkami z czerwonej cegły, kanałami, rowerami… Raczej nie ma tam miejsca na nowoczesność – wieżowce, dziwne pomniki, a przede wszystkim, street art. A jednak! Bo Rotterdam to takie – miasto wychodzące poza ramy niderlandzkiego schematu..

a

Zdjęcie 1 z 19

Street Art Rotterdam Centrum

Jedną z najbardziej tętniących życiem części Rotterdamu jest Centrum. Witte de Withstraat oferuje nie tylko dużą liczbę świetnych barów i innowacyjne galerie, takie jak Showroom MAMA, TENT Rotterdam i Witte de With Centre for Contemporary Art, ale także ma więcej sztuki ulicznej na metr kwadratowy niż inne rejony miasta.

Street Art Rotterdam Centraal District

Okolice Dworca centralnego to prawdziwa galeria sztuki, pokazująca odwiedzającym, czym te miasto stoi 🙂 Juz kilka minut od dworca znajdziecie Centraal District – miejsce, gdzie spotykają się kreatywni ludzie,aby dzielić się ze światem swoją twórczością.

Street Art Rotterdam – Aafrikanderplein

Dwa razy w tygodniu w południowej części Rotterdamu mieszkańcy robią zakupy na rynku przy placu Afrikaanderplein. Ale poza tym, okolica ma wiele do zaoferowania. Herbaciarnia, ogród botaniczny, Gemaal op Zuid i galeria NIFFO to tylko niektóre z miejsc, które przyczyniają się do wyjątkowej atmosfery Afrikaanderwijk. Więcej o sztuce ulicznej w Rotterdamie przeczytacie na stronie kolektywu Rewriters.

Street Art Rotterdam – Crooswijk

Wzdłuż rzeki Rotte znajduje się dzielnica Crooswijk – część Rotterdamu z bogatą historią. Historia boksu, na przykład, ponieważ jest to okolica, z której pochodził legendarny Bep van Klaveren. Artystka Sylvie Overheul namalowała portret Klavernana ścianie szkoły bokserskiej Herman van ’t Hof, obo portretu założyciela. W Crooswijk stacjonowali również marines, do ktorych obecności nawiązuje wiele nazw ulic. Na przykład Schuttersveld (pole strzeleckie), gdzie obok boisk sportowych znajduje się „Hall of Fame” lub HOF. Jest to jedyny obszar 'praktyki’dla artystów, którzy chcą popracować nad swoimi umiejętnościami w zakresie tworzenia malowideł ściennych w mieście. Ogromna szybkość, z jaką obrazy pojawiają się na tej ścianie, pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na taki obszar zarówno wśród uznanych artystów, jak i młodych, nadchodzących talentów.

Zobaczcie tez in przykłady street artu w odwiedzionych przez nas miejscach.