Kiedy szukałam informacji o tym, co zobaczyć w Kutaisi znalazłam … NIC. Totalnie zero. Wszystkie opinie dotyczące tego miasta były negatywne. Mówiły o kompletnym braku zabytków, a za jedyną (wątpliwą) atrakcję miasta uznawały lotnisko. Ale… Jaka jest prawda? Co zwiedzić w Kutaisi?

Kutaisi – dojazd z lotniska

co zwiedzić w kutaisi

Busy do miasta stoją na lotniskowym parkingu tylko w godzinach przylotu samolotów (nie przylatuje ich do Kutaisi za wiele). Poza nimi jedyną opcją transportu jest taksówka. Jeśli nie zamierzacie pozostawać w mieście, możecie od razu wsiąść do busa np. do Tbilisi. Duża część turystów omija szerokim łukiem Kutaisi (moim zdaniem zdecydowanie niezasłużenie), mające opinię miasta nieciekawego, i od razu ucieka wgłąb Gruzji, najczęściej do Tbilisi właśnie.

kutaisi atrakcje

Kutaisi atrakcje w mieście

kutaisi atrakcje

Większość atrakcji skupiona jest w ścisłym centrum – dookoła parku miejskiego. Głównym punktem miasta jest plac z monumentalną fontanną, nazywaną Fontanną Kolchidy. Rzeźbiony wodotrysk składa się z 30 figur będących kopiami statuetek, znalezionych podczas prac archeologicznych na terenach starożytnej Kolchidy.

kutaisi atrakcje

Przy placu mieści się też budynek teatru dramatycznego im. Lado Meskhishvili, będący kiedyś kulturalnym centrum miasta. W teatrze tym często odbywały się spektakle patriotyczne, związane z oporem przeciwko Rosji. Występowali tu najwięksi gruzińscy artyści, swoje sztuki wystawiali najznamienitsi reżyserzy.

kutaisi atrakcje

Bulwar – czyli park centralny w Kutaisi, który znajduje się obok fontanny, to miejsce spotkań i relaksu dla mieszkańców. Na początku XIX wieku w miejscu parku znajdował się sad, który był własnością księżniczki Darejan, córki króla Imereti Solomona I. W 1820 roku Darajan przekazała go władzom miasta i od tego czasu jego popularność jako miejsca odpoczynku wzrosła. W 1840 roku rozpoczęto budowę parku miejskiego, zaprojektowanego na planie kwadratu z czerwonym ogrodzeniem i alejami drzew układającymi się na kształt krzyża. Na środku znajdowała się sadzawka. W bocznych alejach organizowano wydarzenia artystyczne. Z brzegu, w ceglanym budynku, znajdowała się kawiarnia, a dookoła ścieżki dla pieszych. Bulwar służył nie tylko zabawie i rozrywce, ale był również ważnym miejscem spotkań towarzyskich.

kutaisi atrakcje
Co zwiedzić w Kutaisi?

Kutaisi atrakcje – Pomniki

co zwiedzić w Kutaisi?

W mieście znajduje się też wiele ładnych pomników. Jednym z najciekawszych (poza wspomnianą wyżej fontanną) jest pomnik Galaktion Tabidze. Od początku swojej aktywności literackiej Galaktion nazywany był „królem poetów” i szybko został ogłoszony poetą narodowym. Kolejnym jest pomnik Akakiego Cereteli znajduje się w miejskim parku. Cereteli był wielkim, gruzińskim poetą i osobą publiczną. 

kutaisi atrakcje
kutaisi atrakcje

Dwa brzegi rzeki Rioni od początku XX wieku łączą dwa mosty: biały i czerwony. Niemniej jednak to właśnie Biały Most jest ulubionym wśród mieszkańców .

kutaisi atrakcje
kutaisi atrakcje

Jednym z powodów jest Rezo Gabriadze, znany gruziński pisarz, dramaturg, malarz i reżyser, który napisał scenariusz do filmu „Nadzwyczajna wystawa”. W jednej ze scen, główny bohater, idąc razem z przyjacielem przez Biały Most, zatrzymał się przy chłopcu siedzącym na poręczy i porównał go do postaci na obrazach Picasso. Chłopiec chwycił kapelusze Aguli i jego przyjaciela i skoczył z mostu do rzeki Rioni krzycząc “Ambreduzo Meduzo”. Rzeźba tzw. chłopca Picasso została postawiona na poręczy Białego Mostu w 2004 roku. Miejsce szybko stało się popularne wśród turystów odwiedzających Kutaisi, którzy chcą zrobić sobie z rzeźbą pamiątkowe zdjęcie.

kutaisi atrakcje

Kutaisi atrakcje poza centrum

kutaisi atrakcje

Poza centrum warte uwagi są dwie atrakcje. Pierwszą jest gruziński Parlament (zbudowany w latach 2011-2012). Wielka szklano-stalowa budowla w kształcie przypominającym kroplę wody. Obiekt zbudowano z inicjatywy ówczesnego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego na miejscu pomnika żołnierzy radzieckich z czasów II wojny światowej. Memoriał, aby zwolnić miejsce na budowę,został wysadzony, przypadkowo zabijając dwie osoby, matkę i córkę. Rząd podczas budowy budynku promował go jako symbol jasnej, demokratycznej przyszłości Gruzji. Lokalizację w Kutaisi tłumaczono jako bodziec dla regionalnej gospodarki, a także jako sposób na zbliżenie kraju do siebie.

kutaisi atrakcje

Drugą atrakcja to katedra Bagrati,nosząca imię jej fundatora, pierwszego króla zjednoczonej Gruzji, Bagrata III. To jedna z najważniejszych budowli historycznych w Gruzji. Jej oficjalna nazwa brzmi Katedra Zaśnięcia Bogurodzicy. Budynek wzniesiono na wzgórzu Ukimerioni za czasów panowania króla Bagrata III (975-1014). Zgodnie z inskrypcją na północnej ścianie katedry, budowę zakończono w 1003 roku. Aż do XVII wieku budowla pozostawała w dobrym stanie. W 1692 roku kościół splądrowała i zniszczyła armia osmańska. Szkice artysty Czernetsowa potwierdzają, że brama południowa, brama zachodnia, jak i trzypiętrowa wieża znajdująca się w północno-zachodniej części kompleksu, przetrwały do lat 30-tych XIX wieku.

kutaisi atrakcje
kutaisi atrakcje

Okolice Kutaisi – co warto zobaczyć?

Kutaisi jest miastem, które spokojnie można zwiedzić w jeden dzień. Pozostałe dni można rozdysponować pomiędzy Batumi, Tbilisi lub najbliższe okolice miasta – Ckaltubo i Kumistavi.

Pierwsze dwa miasta to nowoczesne miejsca, gdzie architektura przypomina bardziej zachód, niż wschód. Kolejne dwie miejscowości to typowe gruzińskie miasteczka. Ciekawostką jest Ckaltubo – które, ze względu na dużą ilość opuszczonych budynków stanowi gratkę dla amatorów Urban Exploringu.

KLIKNIJ W OBRAZEK POWYŻEJ 🙂
Kumistavi jaskinia prometeusza
KLIKNIJ W OBRAZEK POWYŻEJ 🙂