Chropowata, skalista i pokryta dżunglą – tak prezentuje się widziana ze statku największa wyspa w Zatoce Ha Long.  Mimo swojego niedostępnego wizerunku  Cat Ba przeżywa w ostatnich latach gwałtowny wzrost turystyki. Centrum miasta Cat Ba jest teraz otoczone ogromną ilością niskich betonowych hoteli, ale reszta wyspy jest w dużej mierze nietknięta i tak dzika jak nigdy dotąd.

wyspa cat ba

 

Zielona wyspa

wyspa cat ba

Prawie połowa wyspy (o łącznej powierzchni 354 km2) oraz  90 km2 sąsiednich wód od 1986 roku uznawana jest za park narodowy. Działanie to ma na celu  aby chronić różnorodne ekosystemy wyspy. Większość linii brzegowej składa się ze skalistych klifów, ale są tam piaszczyste plaże i małe wioski rybackie ukryte w małych zatoczkach.
Jeziora, wodospady i groty spotykają się ze spektakularnymi wapiennymi wzgórzami, najwyższymi na wysokości 331 metrów nad poziomem morza. Największy zbiornik wodny wyspy to Jezioro Ech (3 hektary).

wyspa cat ba

wyspa cat ba

wyspa cat ba

 

Militarna przeszłość

wyspa cat ba

Wyspa Cat Ba była zamieszkana głównie przez rybaków wietnamsko-chińskich i była pod silnym wpływem zarówno wojen francuskich, jak i amerykańskich. Wyspa była strategicznym punktem widokowym, a bombardowania podczas wojen często zmuszały okolicznych mieszkańców do ukrywania się w licznych jaskiniach wyspy. Dziś najlepsze przypomnienia obu wojen zostały przekształcone w atrakcje turystyczne. Szpitalna Jaskinia, która była tajnym, odpornym na bombardowanie szpitalem podczas wojny amerykańskiej i bezpiecznym domem dla przywódców VC. Ten trzypiętrowy wyczyn inżynieryjny był używany do 1975 roku tylko 10 km na północ od miasta Cat Ba. Druga atrakcja, nowo wybudowany Fort Cannon, znajduje się na szczycie 177 metrów wysokości, oferując zwiedzającym szansę zobaczenia starych bunkrów i lądowisk dla helikopterów, a także wspaniałe widoki na wyspę Cat Ba, jej wybrzeże i wapienne krasowe miejsca w Lan Ha Bay offshore.

wyspa cat ba

wyspa cat ba

 

Turystyczna enklawa

wyspa cat ba

Nie ważne czy jesteś globtroterem czy wolisz all Inclusive – Cat Ba oferuje coś dla każdego z nas.  Lubiący podróże na własną rękę mogą po wypożyczeniu skuterów zwiedzić każdy zakamarek wyspy, a fani wycieczek zorganizowanych mogą wykupić sobie wycieczki, w których skład wchodzą nie tylko zwiedzanie najpopularniejszych miejsc na wyspie, trekking po Parku narodowym ale też rejsy wycieczkowe po całej zatoce Ha Long.

wyspa cat ba

wyspa cat ba

Wyspa Cat Ba

 

Zabawa w Robinsona

Wyspa Cat Ba

A może by tak wypożyczyć skuter i zwiedzić mniej turystyczne zakątki wyspy?

Za jedyne 5 $ dziennie większość hoteli oferuje wynajem jednośladu (o benzynę musicie zatroszczyć się sami…), wystarczą jeszcze nerwy ze stali (w Wietnamie nie obowiązują żadne przepisy drogowe), i można zwiedzać wyspę w formule off the beaten path! Dla tych, którzy wolą zwiedzać na własnych nogach proponujemy zgubienie się w dżungli, tak jak zrobiliśmy to my szukając dzikiej plaży w drodze na Cannon Fort ;).

Wyspa Cat Ba

Wyspa Cat Ba

Wyspa Cat Ba

 

Najlepsze wege jedzenie w Wietnamie

Wyspa Cat Ba

Czyli Buddha Belly! Restauracja położona jest niedaleko centrum, jednak z dala od zgiełku głównej ulicy., oferuje sporo dań kuchni wegańskiej (i to znacznie taniej niż normalne restauracje!). Poza tym świetny klimat! W środku roztacza się woń kadzideł a ze ścian spoglądają wizerunki Buddy, na zewnątrz jest bambusowa przybudówka i długie drewniane ławki, przy których posilają się goście. Na plus jak zawsze – miła obsługa i gratis – najmniejsze banany jakie kiedykolwiek widziałam ;p

Wyspa Cat Ba

Cat ba to zdecydowanie moje ulubione miejsce w Wietnamie. Można tutaj odpocząć od zgiełku panującego w większych miastach spędzając czas na plaży, spacerując po dżungli, wspinając się czy pływając łódką/kajakiem. Zdecydowanie polecam wyspę wszystkim planującym podróż do Wietnamu.

Wyspa Cat Ba

Wyspa Cat Ba

 

Informacje praktyczne:

Dotarcie na wyspę z Hanoi:

  • Bus do Hai Phong – 90.000 VND
  • Prom z Hai Phong (port oddlony 200m od dworca) – od 150.000 VND

Wyspa Cat Ba