opuszczona fabryka wina

Opuszczone miejsca to od jakiegoś czasu stały element naszych podróży. Lubimy odwiedzać zniszczone budynki, poznawać ich historię, i zastanawiać się, jak wyglądały, kiedy tętniły życiem. Dlatego opuszczona fabryka wina stała się naszym punktem obowiązkowym podczas kolejnej wizyty we Lwowie.

Pierwszym impulsem do nieco alternatywnego zwiedzania miast było odwiedzenie Spreepraku w Berlinie. Opuszczone wesołe miasteczko, mimo, ze oglądane zza ogrodzenia mocno działało nam na wyobraźnię. Opuszczona fabryka wina wpadła nam w oko na Pintereście.

Niestety, w sieci nie można znaleźć żadnych informacji na temat historii obiektu ani powodu go zamknięcia. Dziwny jest fakt, ze bez problemu można znaleźć jego lokalizację – chociażby na Wikimapie.

Jedyne, czego udało nam się dowiedzieć o tym obiekcie, to fakt, że w czasach swietnosci Ukr vino uważano za dobrze prosperujący zakład, wyspecjalizowany w produkcji win winogronowych, owocowych i jagodowych oraz mocnych napojów. Przedsiębiorstwo zajmowało się całym cyklem produkcyjnym,i było zdolne do produkcji 1,2 miliona litrów wina rocznie. Asortyment produktów obejmował ponad 25 rodzajów win o różnych smakach i aromatach.

Dziś opuszczona fabryka wina jest miejscem spotkań towarzyskich lwowskiej młodzieży . W halach produkcyjnych pojawiają się (czasem wątpliwej jakości) wytwory 'street artu’.

Urban exploration (często skracane do urbex lub UE – eksploracja miejska) – eksploracja zazwyczaj niewidocznych lub niedostępnych części ludzkiej cywilizacji. Urban exploration – często nazywane infiltracją, jednakże panuje opinia, że infiltracja to zjawisko związane bardziej z eksploracją czynnych lub niezamieszkanych miejsc. W Stanach Zjednoczonych używa się także terminu draining (od drain – kanał ściekowy – eksploracja właśnie kanałów), speleologia miejska (ang. urban spelunking), urban caving, vadding, hackowanie budynków (ang. building hacking), hackowanie rzeczywistości (ang. reality hacking), hackowanie dachów i tuneli (ang. roof and tunnel hacking).

Źródło – Wikipedia