Lubię wracać w niektóre miejsca. Mogę je poznawać od nowa (jeżeli minęło kilka lat od ostatniego pobytu), albo traktować jako fajną bazę wypadową. W tym roku Praga pełniła obydwie funkcje. Dała się poznać jako miasto pełne alternatywnych dzieł sztuki oraz (ze względu na lokalizację) – świetny punkt wypadowy do innych miejsc w kraju.

Kutna Hora Atrakcje

Kaplica Czaszek

Jeśli uważasz, że widziałeś wszystko w swoim życiu, pomyśl jeszcze raz!

Sedsu Ossuary nie jest niczym spektakularnym na zewnątrz. Jest to mała kaplica położona w Sedlecu na przedmieściach Kutnej Hory w Czechach. Można by pomyśleć, że jest to po prostu stary średniowieczny gotycki kościół.

Gdy wejdziesz do Ossuarium Sedlec, wkrótce przekonasz się, dlaczego jest to jeden z najbardziej niesamowitych i unikalnych kościołów na świecie. Sedlec Ossuary jest artystycznie ozdobiony przez ponad 40 000 ludzkich szkieletów.

Najpopularniejszą atrakcją w mieście jest Kaplica Czaszek – Sedlec Ossuary.

Katedra św. Barbary

Ozdobna katedra św. Barbary słusznie zasługuje na dumę i radość Kutna Hory. Nazwa pochodzi od patrona górników, który, jak się mówi, przy różnych okazjach pomagał górnikom uciec z pozornie beznadziejnych sytuacji: otworzyła twardy kamień, oświeciła kopalnię, gdy zgasła lampa, lub po prostu pokazała właściwą drogę wyjścia upadek kopalni.
Prawda czy nie, UNESCO uważa kościół za klejnot późnego gotyku i tak jest. Zaskakujące jest to, że chociaż rozpoczęto je mniej więcej w tym samym czasie, co katedra św. Wita w Pradze, wydają się tak różne. Chociaż oba mają przypory, kościół św. Barbary ma namiot typowy dla późnogotyckiej architektury i wydaje się być znacznie jaśniejszy.

Kamienny Dom i gotycka fontanna

Całkowicie zrekonstruowany gotycki kamienny dom (który dogodnie był w odległości kilku przecznic od naszego hotelu) jest pokryty wykwintnymi kamiennymi rzeźbami. Wewnątrz znajdują się eksponaty na temat codziennego życia mieszczan w średniowiecznym miasteczku górniczym, działalności lokalnego kościoła i więcej na temat bazy ekonomicznej miasta. Jest uważany za najważniejszy dom obywatelski w Kutnej Horze, ponieważ jest świadectwem tego, jak ludzie żyli i myśleli w swoich czasach. Niestety w środku bramy były już zamknięte na jeden dzień. Najwyraźniej ten dzień już się zakończył, co tylko dowodzi, że naprawdę nie można zobaczyć całej Kutnej Hory w ciągu jednego dnia.

Oczywiście fontanna nie zawsze była galerią sztuki. W średniowieczu był on pokryty sześciokątnym dachem; drewniane rury odprowadzały do niej wodę ze studni oddalonej o cztery kilometry. Został zbudowany w 1493 r. Przez tego samego architekta, który pracował przy kościele św. Barbary i Prochowskiej Wieży Prochowej. Pierwotnie zaprojektował fontannę z sześciokątnym dachem, która była tak dobrze zbudowana, że aż do 1890 r dostarczała wodę do miasta.

Kolumna Plagi

Kolejna pamiątka odnosząca się do nieszczęśliwej historii miasta. Barokowy pomnik, wykonany w latach 1713-1715 przez jezuickiego rzeźbiarza Bauguta, przypomina o epidemii dżumy, podczas której zginęło ponad tysiąc osób. Na szczycie kolumny znajduje się figura Matki Boskiej. Kolumna na dole ozdobiona motywami roboczymi, tym razem w postaci rzeźb górników.

Kościół Wniebowzięcia Matki Bożej i Świętego Jana Chrzciciela

Katedra (wybudowana w większości w stylu gotyckim) jest kościołem klasztornym byłego najstarszego klasztoru cystersów w Czechach (założonego w 1142 r.). Wraz z kaplicą czaszek kościół ten stanowi kompleks klasztorny Kutnej Hory. K

Katedra została zniszczona po inwazji husyckiej w XV wieku, mimo to  ​​w 1681 roku otrzymała tytuł SPLENDISSIMA BASILICA – najwspanialszej bazyliki. Na przełomie XVII i XVIII wieku zakon cystersów gruntownie przebudował katedrę w stylu barokowo-gotyckim.. Po zamknięciu klasztoru Sedlec, katedra zaczęła pełnić funkcję rzymskokatolickiego kościoła parafialnego.

W kościele znajdują się cenne zabytki, m. In.  Obrazy P. Brandla, M. L. Willmanna, J. K. Liški. W skarbcu kościoła kryje się jeden z najcenniejszych klejnotów Europy Środkowej – oryginalny SEDLEC MONSTRANCE. Ostatnie odkrycia ujawniły, że jest to jedna z najstarszych zachowanych gotyckich monstrancji na świecie.

Dwór Włoski

Włoski dwór był znany jako „klejnot” w koronie czeskich królów. Pierwotna warowna osada z końca XIII wieku została przekształcona w centralną mennicę królewską w 1300 roku przez króla Wacława II. Produkcja waluty koncentrowała się w pobliżu najbogatszego źródła srebra na ziemi – nowo powstałej mennicy na włoskim dworze w Kutnej Horze, która zyskała uprzywilejowaną pozycję w całym królestwie. Król Wacław IV, który polubił Kutná Hora i często tu przebywał, dostosował dwór włoski do potrzeb rezydencji królewskiej – dodał pałac królewski, który obejmował jego pokoje prywatne i państwowe oraz kaplicę Św. Wacława. Nowa rezydencja królewska stała się miejscem ważnych wydarzeń historycznych: m. In .w 1471 Władysłąw Jagiełło został tu koronowany na króla Czech.  Z biegiem lat włoski dwór stopniowo zaczął tracić na znaczeniu i dopiero pod koniec XIX wieku bardziej rozbudowana i kosztowna rekonstrukcja prowadzona przez architekta Ludvíka Láblera przywróciła mu świetność.

Zamek i Muzeum Srebra

Pierwsze wzmianki o Hrádku (małym zamku), pochodzą z 1312 roku. Rezydencja często zmieniała właścicieli, a także (jak większość zabytków w mięście)  został uszkodzony podczas wojen husyckich. Pod koniec XV wieku Jan Smíšek, właściciel kopalni i handlarza rud, przebudował Hrádek w gotyckim stylu – z dużymi salami, wykuszami i kaplicą. W 1686 r Hradek stał się siedzibą seminarium jezuickiego, a następnie szkoła, która działała aż do zniesienia zakonu w 1773 r. Hrádek został przejęty przez miasto w 1910 roku w celu jego odbudowy i założenia muzeum, ale ten plan został zakłócony przez dwie wojny światowe. Muzeum górnictwa zostało otwarte tutaj po jego przebudowie w latach 50. XX wieku i działało do lat 70. XX wieku, a Hrádek został wpisany na listę zabytków kultury ówczesnej Czechosłowacji w 1958 r. Był plan na kolejną przebudowę, ale nie stało się to do lata 90. Muzeum wraz z nowymi eksponatami zostało zainaugurowane podczas uroczystej gali w 1996 roku.

 

Czeskie Muzeum Srebra jest następcą Towarzystwa Archeologicznego Vocel, założonego w 1877 r. Obecnie muzeum jest jednym z najstarszych i, z kolekcją około 185 000 sztuk, także jednym z najbogatszych muzeów w Czechach. Ma wielkie fundusze archeologiczne i numizmatyczne, a także fundusze na sztukę i geologię. Eksponaty ze specjalnych funduszy technologii wydobywczej należą do najstarszych w Europie.

Inne muzea w Kutnej Horze