pomnik

Siedemnaście kilometrów od centrum Kuala Lumpur stoi pomnik, który wydaje się strzec wejścia do tego, co za nim. Za plecami ma 272 kolorowych schodów, poprzedzających wejście do kompleksu zwanego Jaskinie Batu.

To miejsce jest wypadkową działalności natury i człowieka. Łączy w sobie cechy wapiennych gór Malezji oraz religijne rzeźby związane z hinduizmem. Ze względu na to jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji w kraju.

Jaskinie Batu – Historia

Jaskinie Batu wnętrze

W latach 60. XIX wieku, kiedy Malezja była rozwijającym się krajem  pod rządami kolonialnymi, chińscy osadnicy, którzy przybyli tu do pracy, zarabiali na życie wydobywaniem nawozu z jaskiń w celu polepszenia żyzności gleby swoich gospodarstw.

Dekadę później jaskinia zwróciła uwagę brytyjskich władz kolonialnych oraz amerykańskiego przyrodnika Williama Hornadaya, znanego z bycia pierwszym dyrektorem nowojorskiego parku zoologicznego (dziś bardziej znanego jako zoo Bronx).

hindusi

Od tego czasu jaskinie Batu, nazwane tak od nazwy płynącej w pobliżu rzeki, są jednym z głównych miejsc pielgrzymek Hindusów na całym świecie.

Największa ilość pielgrzymów pojawia się tam na w okolicach stycznia, aby świętować Thaipusam. Jest to święto, w którym bhaktowie kaleczą swoje ciała w aktach pokuty.

 Jaskinie Batu – obecnie

W 2006 roku przed jaskiniami wzniesiono 140-metrowy, pomalowany na złoto posąg hinduskiego boga wojny, lorda Murugana.

Lord Murugan pomnik

U podstawy wzgórza znajdują się jeszcze dwie świątynie – Jaskina Art Gallery oraz Jaskinai – Mzueum, obie pełne hinduskich posągów i obrazów. Kompleks ten został odnowiony i otwarty jako Cave Villa w 2008 roku. Wiele świątyń opowiada historię zwycięstwa Lorda Murugana nad demonem Soorapadam. Jaskinia Ramayana znajdująca się po skrajnej lewej stronie, twarzą do zwykłej ściany wzgórza. W drodze do jaskini Ramayana znajduje się 15-metrowy posąg i świątynia poświęcona Hanumanowi, szlachetnemu pomocnikowi króla małp i doradcy Ramy.  

Świątynia Jaskinie batu

Małpy (makaki długonogie) są stałymi bywalcami jaskiń i ich okolic. Skaczą po dachach budynków i gałęziach drzew. Często kręcą się w okolicach turystów, licząc na jakieś przekąski. Mimo, ze zwierzęta wydają się słodkie i niegroźne – lepiej na nie uważać. Sprowokowane (zwłaszcza matki z młodymi i dorosłe samce) mogą być bardzo agresywne.

Ciekawostka 🙂

Według badaczy, wapień z którego zbudowane są jaskinie Batu ma około 400 milionów lat. Niektóre wejścia do jaskini były wykorzystywane jako schronienie przez rdzennych mieszkańców Temuanu, plemienia Orang Asli.

Jaskinie Batu schody

Do Jaskini Batu można łatwo dotrzeć pociągiem Komuter oraz autobusem 11 / 11d z Bangkoku Bank Terminus (niedaleko Puduraya Terminus) lub autobusem U6 z Titiwangsa.

Jaskinie Batu wnętrze

To fascynujące miejsce zarówno dla osób religijnych, jak i tych, którzy chcą podziwiać to piękne miejsce. Jednak, nijak się ma do fotek na Instagramie. Jasne, ze można tam zrobić wiele ładnych zdjęć, ale ogół miejsca jest średni. nas szkodę działają m.in mocno zadeptane schody (trzeba się nieźle nakombinować, aby zrobić ładne zdjęcie), ogólny bałagan, masa tandetnych pamiątek i zapach durianów rozchodzący się z budek z jedzeniem. No i tłok, który zaczyna się przed 9 rano i trwa do późnych godzin wieczornych.

Lokalizacja:Batu Caves, 68100 Batu Caves, Selangor,

Strona internetowa Batu Caves

Wejście: Darmowe (do głównej jaskini).

jaskinie batu my

Uwaga. Pamiętajcie o odpowiednim stroju – zakryte ramiona / dekolt i spodnie (spódnica minimum do kolan). W razie braku odpowiedniego stroju, można za 5 RM wypożyczyć sarong od pań stojących na wejściu. Wychodząc z jaskini oddajemy chustę i dostajemy 3 RM.

WIĘCEJ O AZJI NASZYMI OCZAMI PRZECZYTACIE, KLIKAJĄC W OBRAZEK PONIŻEJ.