Muzeum Piwa Lwów to nasze tegoroczne odkrycie. Poza ciekawą wystawą dotyczącą historii piwowarstwa pozwala zobaczyć proces produkcji oraz spróbować gotowych produktów.

„Ci, którzy piją piwo z Lwowa, będą żyli setki lat”.

Lwowskie przysłowie

Piwo było warzone we Lwowie od XV wieku. W 1533 roku król polski Zygmunt I Stary wydał dekret zezwalający na warzenie piwa w mieście. Ważną rolę odegrały również klasztory. Mieszkający w nich mnisi warzyli ten wspaniały napój z najlepszych chmieli i czystej wody artezyjskiej. Dzięki swojej jakości lwowskie piwo wkrótce stało się popularne w Cesarstwie Austro-Węgierskim, a później w Związku Radzieckim. Obecnie piwo we Lwowie ze względu na swój smak i jakość jest popularne wśród mieszkańców i turystów.

Muzeum Piwa Lwów – Historia

Najstarszy wciąż działający browar na Ukrainie znajduje się we Lwowie i kończy w tym (2019) roku 304 lata. Browar Lwowski został założony przez mnichów na prośbę hrabiego Stanisława Potockiego w 1715 roku. W połowie XIX wieku browar stał się jednym z trzech najlepszych browarów w monarchii austro-węgierskiej i największym przedsiębiorstwem branży piwowarskiej w regionie. Podczas Związku Radzieckiego przedsiębiorstwo przekształciło się w Lwowskie Państwowe Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego „Kolos”, które łączyło pięć browarów na Zachodniej Ukrainie.

Muzeum Piwa Lwów – obecnie

Pierwsze i jedyne muzeum piwa powstało we Lwowie, we wciąż czynnym browarze. Na wystawie zobaczyć można historię produkcji piwa począwszy od starożytności na czasach współczesnych kończąc. Znajduje się tam wiele eksponatów takich jak butelki po piwie, kufle, specjalne beczki piwa, książki z przepisami z XIX wieku itp. Można także obejrzeć film o piwie i spróbować 4 rodzajów piwa warzonego we Lwowie.

Kultura Piwa – Lwów

Mieszkańcy Lwowa upodobali sobie złoty napój do tego stopnia, ze co roku organizują festiwal poświęcony piwu. Na Craft Beer & Vinyl Music Festival muzyka folk, rock i pop (oczywiście – jak nazwa mówi – puszczana z płyt winylowych). Gry i tańce połączone są z degustacją różnych rodzajów piwa. Do tej pory obywatele Lwowa są dumni i lubią pić ten napój w licznych pubach i kawiarniach, które często warzą lub serwują własne, specjalne piwo. Będziesz pod wrażeniem szerokiej gamy i smaku piwa we Lwowie, a enigmatyczna atmosfera miasta i melodie muzyki lwowskiej przekształcą proces picia piwa w rytuał, który nie zmienił się przez wieki.

Więcej o Lwowie znajdziecie pod tym linkiem.

via GIPHY