brugia ciekawostki

Od kiedy mieszkam w Holandii, najszybszymi opcjami na wycieczkę zagraniczną są Niemcy i Belgia. I ciągnie mnie zazwyczaj w stronę tej drugiej. Bo ładnie, bo bliżej, bo frytki i czekolada…

Brugia chodziła mi już po głowie od jakiegoś czasu. Nasłuchałam się, naoglądałam zdjęć, no i stwierdziłam że ładnie tam. Ale jakoś nie było mi po drodze… Od początku roku staram się co miesiąc wyskoczyć gdzieś 'za granicę’ (więcej o tym na moim insta). I padło na Brugię. Nie będę pisała po niej przewodnika, bo miasto jest tak małe, ze jeden dzień wystarczy na obejście wzdłuż i wszerz. 🙂

Brugia ciekawostki

No to lecimy!

1. Obiekt światowego dziedzictwa UNESCO

Całe historyczne centrum miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2000 roku. Jest ono uznane za wyjątkowe ze względu na średniowieczną architekturę i urbanistykę (chociaż prawie wszystkie budynki w mieście pochodzą z XVI-XVIII wieków, widać duże nawiązanie do średniowiecza, np. poprzez rozplanowanie domów i uliczek).

2. Wenecja Północy

Brugia często nazywana jest „Wenecją Północy” ze względu na swoją sieć kanałów, które kiedyś były niezwykle ważne dla transportu i handlu między Europą Zachodnią i Wschodnią. (ciekawostka: „Wenecją Północy” nazywane są także Amsterdam., Sankt-Petersburg, Wrocław i Sztokholm). Części miasta, poprzecinane kanałami łączy 80 mostów.

3. Belfort

Belfort to średniowieczna dzwonnica, która znajduje się w centrum miasta i jest jednym z charakterystycznych zabytków Brugii. Ma wysokość 83 metrów, a żeby wejść na jej szczyt trzeba pokonać 366 schodów. Obiekt powstał w XIII wieku i pierwotnie zbył częścią hali sukiennej, która pełniła funkcję centrum handlowego dla bogatego przemysłu wełnianego i tekstylnego Brugii. Na przestrzeni wieków wieża przeszła szereg remontów i rozbudów, w tym dodanie gotyckiego górnego fragmentu w XV wieku.

Ps. Wielu ludzi twierdzi, że wieża jest lekko odchylona od pionu… Mi też się tak wydawało, a Wam?

4. W mieście znajduje się bar, dedykowany w całości ziemniakom!

ziemniaki

„The Potato Bar (Sint-Amandsstraat 31, Brugge, Belgium)”, jak sama nazwa wskazuje, poświęcony jest pyrom. W menu króluje ziemniak w rożnej odsłonie (frytki, pieczone, talarki), ale także krokiety (domowe krokiety wypełnione autentycznymi nadzieniami, takimi jak węgorz i szparagi), burgery czy piwo. Wystrój też jest klimatyczny – kontuar wykonano z pustych skrzynek po ziemniakach!

5. Nawiedzony dom

W domu przy Spanjaardstraat 17 ponoć straszy. Mówi się, że najemcy wyprowadzają się zazwyczaj po kilku miesiącach.  Przyczyną niepokoju ma być duch mnicha szukający swojej ukochanej zakonnicy.  i. Pewnego dnia w 1498 roku włoski mnich mieszkający na Spanjaardstraat zakochał się w młodej zakonnicy (mieszkającej naprzeciwko), która odwzajemniła jego miłość. Oboje modlili się, by ich uczucia zniknęły, na próżno. Pewnej nocy mnich odkrył sekretny tunel łączący oba budynki i nie mógł się oprzeć odwiedzeniu pięknej zakonnicy. Modlił się i błagał, by z nim uciekła. Od tamtej pory nikt ich nie widział…

6. Jeszcze jedna legenda

brugia ciekawostki

Tym razem o tragicznej miłości Minny i Stromberga. Dziewczyna będąca córką emerytowanego marynarza szykowała się do wyjścia za mąż. Zastanawiała się, czy wyjść za mąż z rozsądku, tak jak chciał ojciec, za Hornecka, młodego rybaka z pobliskiej osady, do którego czasami przyjeżdżał, czy może jednak posłuchać głosu serca i poślubić rycerza Stromberga. Rozmyślania Minny przerwał najazd Rzymian i wyjazd Stromberga na wojnę. Ojciec, widząc swoją szansę, przekonywał córkę, ze Stromberg już nie wróci. Minna była uparta, i skoro jej mąż nie wracał, poszła sama go szukać. I tu był by happy end, bo jednak się spotkali, a właściwie Stromberg znalazł ledwo żywą z wyczerpania już-nie-przyszłą żonę w trzcinach. Dziewczę chwilę po tym zmarło, nie wiadomo do dziś, czy ze szczęścia, czy jednak z wyczerpania. Stromberg, aby uhonorować zmarłą, postawił w miejscu znalezienia Minny kamień, a na pobliskiej rzece postawił tamę, i w miejscu, gdzie woda wyschła, pochowa dziewczynę.

Tam, gdzie kiedyś stał kamień, teraz stoi „Poertoren by the Minnewater”, a tam, gdzie kiedyś była tama, teraz znajduje się Minnewater Bridge.

7. Brugia słynie z produkcji koronek

brugia ciekawostki

Brugia produkuje jedne z najbardziej luksusowych koronek na świecie. Wpadnij do jednego ze sklepów z koronkami rozsianych po całym mieście, aby kupić koronkową pamiątkę. Kantcentrum to miejsce, w którym można dowiedzieć się więcej o historii koronek w regionie. Jak we wszystkich towarach, tutaj  też zdarzają się te, z metką ‘Made in China’ więc uważajcie!

8. Najstarszy wiatrak w mieście wciąż spełnia swoją oryginalną funkcję

wiatrak

Wiatrak Sint-Janshuismill (1770) jest najstarszym wiatrakiem w mieście. Młyn do dziś miele mąkę i jest jedynym otwartym dla zwiedzających wiatrak w Brugii z muzeum w środku. Jest to również jedyny młyn w okolicy stojący na swoim pierwotnym miejscu.

9. Najpopularniejsze piwo w Brugii nosi nazwę 'Brugijski Głupiec’

brugia ciekawostki

’Brugse Zot’ to popularne belgijskie piwo produkowane OD od 2005 roku przez browar De Halve Maan. Ma brązowy wariant pod nazwą Brugse Zot Dubbel, nieco cięższe piwo z wyjątkową goryczką. Nazwa nawiązuje do brugijskiego domu wariatów. Jest kilka rozbieżnych wersji, dlatego nie chcę powielać żądnej z nich, jeżeli chcecie, możecie poszukać sami 🙂

Jeżeli chcesz poznać inne, fajne miejsca w Belgii kliknij w obrazek poniżej 🙂