Sintra to nie tylko kolejna ciekawa portugalska destynacja, portugalski cel podróży, to jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Pałace, historyczne fortyfikacje i tajemnicze ścieżki zajmują każdy szczyt i zbocze gór. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Dla aktywnych co miesiąc organizowane są spacery w świetle księżyca, a miłośnicy plaż mogą się zrelaksować na pobliskim wybrzeżu. Na dodatek miasto jest blisko stolicy – przejazd pociągiem ze stacji Rossio trwa 45 minut i kosztuje zaledwie 2,20 €.

Sintra – co zobaczyć – Quinta da Regaleira

Quinta da Regaleira

To jedno z miejsc, które aż się prosi o fotkę na insta 🙂 Quinta da Regaleirato gotyckia budowla z XX wieku, która służyło jako prywatna rezydencja wielu (m. in.  dla rodziny Regaleira – kupców z północnej Portugalii). Smaczkiem jest to, że jeden z właściciel posiadłości, zakręcony na punkcie alchemii i Templariuszy ukrył w różnych miejscach symbole związane z magią.

Wycieczka trwa około dwóch godzin i obejmuje główny budynek, kaplicę, park oraz tunele. Cena: 6 € -dorosły/ 3 € – dziecko.

Sintra – co zobaczyć – Pałac Pena

sintra co zobaczyć pałac pena

Jako dziecko, jak każda dziewczynka chciałam być księżniczką i mieszkać w zamku, takim z bajki. No, dobra, żart – jako mała dziewczynka chciałam być mechanikiem samochodowym, ale lubiłam zamki. I lubię dalej. Początkowo fascynowałam się gotykiem, później przeszłam na inne style, takie disneyowskie właśnie. I taki jest Pałac Pena.

To najbardziej charakterystyczny punkt orientacyjny w mieście.  Zamek w stylu XIX-wiecznego odwodzenia zaprojektował król Portugalii Fernando II. 

Pałac nie dość, ze jest wpisany na listę UNESCO, to jeszcze ma długie godziny otwarcia (9;30-20:00). Po prostu must – see. 

Cena: 14 € -dorosły/ 12 € – dziecko.

Pełen przewodnik po Pałacu Pena przeczytacie na stronie Pałac Pena – zamek baśni

Sintra – co zobaczyć – Castelo dos Mouros

sintra pałac maurów

Podobnie jak powyższe atrakcje, Zamek Maurów znajduje się na wzgórzu.. Zbudowany w IX wieku kamienny zamek był fortyfikacją  wykorzystywaną przez Maurów, którzy niegdyś zajmowali znaczną część Portugalii. Później budowla została zrujnowana  z powodu klęsk żywiołowych, jednak projekty renowacji starały się utrzymać główną strukturę od 1800 roku. Do zamku można  dotrzeć lokalnym busem (opcja dla leniwych) albo piechotą (piękne widoki po drodze gwarantowane!).

Sintra – co zobaczyć – pałac Monserrate 

Po ostatniej wizycie w Turcji zakochałam się w arabskiej architekturze (podobała mi się już w Maroko, ale samo Maroko nie przydało mi do gustu…). Z tego względu pałac Monserrate  staje się moim nr 1 w Sintrze. 

Niegdysiejszy letni dom portugalskiej rodziny królewskiej to XIX-wieczna rezydencja z wpływami architektury anglosaskiej, indyjskiej i arabskiej. Bogate zdobienia, wysokie sufity, łuki i ażurowe wykończenia. Po prostu brak mi słów!

Sintra – co zobaczyć – plaże

sintra co zobaczyć plaże

Tutejsze wybrzeże jest piękne i mniej uczęszczanych plaż niż Lizbona. Popularne wśród sportów wodnych są surfing i paralotniarstwo. Praias da Adraga i Ursa są nieco bardziej odległe i można do nich dojechać samochodem, przy czym ten ostatni obejmuje powolną wędrówkę z parkingu na plażę.

Sintra – co zobaczyć – Cabo da Roca

Sintra co zobaczyć - Cabo da Roca

Bycie na najdalej wysuniętym na zachód punkcie Europy może nie jest tak fajne jak przekroczenie równika, ale też bezie się czym pochwalić przy sobotnim piwie z przyjaciółmi.

Przylądek z klifami i urocza XVIII-wieczna latarnia morska  idealnie wpasowują się w klimat końca świata (znaczy Europy). To piękne miejsce do robienia zdjęć z panoramicznym widokiem.

Pamiętajcie – popularne miasta są ciekawe, ale ich okolice potrafią bardziej zachwycić.