stambuł

To był dziwny wyjazd. bilety kupione rok wcześniej (bo tanio). I tyle z radości. Bo kilka razy zmieniali termin lotu, bo podnieśli ceny wiz (a chwilę po wyjeździe znieśli je całkowicie), bo baliśmy się, ze będzie jak w Maroko (a tam nie było fajnie). No ale, polecieliśmy. I wiecie co? Nie żałujemy.

Istambuł transport z lotniska do miasta

Na lotnisku byliśmy późno. Przed północą. Lotnisko wielkie, puste, i w sumie słabo oznaczone. Z wifi ciężko się połączyć, wymagają wiele weryfikacji, połączenie co chwila się zrywa. No cóż – pytamy się więc w kantorze 'którędy do autobusu?’. Zjeżdżamy dwa piętra niżej na parking, płacimy kartą, i po kilkudziesięciu minutach jesteśmy w centrum miasta.

Cena ok 11 PLN za osobę/płatne wyłącznie kartą u kierowcy

Stambuł zwiedzanie – Grand Bazar


Podróż była długa, z przesiadką w Kijowie. Do tego dwie zmiany czasu. Nic dziwnego, że wstaliśmy w samo południe 🙂 Z racji tego, ze sezon turystyczny jeszcze przed nami, a dodatkowo epidemia koronawirusa zmniejszyła liczbę podróżników, atrakcje w mieście są otwarte maksymalnie do 15. Pierwszy dzień spędziliśmy na spacerowaniu uliczkami Stambułu i obsznurowaniu, jak żyją ludzie.
Grand Bazar to jedno z najpiękniejszych 'centrów handlowych’ jakie widziałam. Kilka wieków temu było punktem wymiany dóbr zwożonych do Turcji przez kupców z wielu kontynentów.Obecnie funkcjonuje u około 5000 (!) różnych sklepów rozlokowanych po 60. alejkach wewnątrz budynku. Można tu kupić wszystko – od tureckich słodyczy, kawy, herbaty poprzez biżuterię, ubrania (podróbki znanych marek) na kosmetykach kończąc.


Tip!
jeżeli wpadnie Wam coś w oko, bierzcie to natychmiast, bo niemożliwym jest ponowne trafienie w to samo miejsce.

Stambuł zwiedzanie – Spice Bazar


Znacznie mniejszy niż poprzedni, ale – wbrew nazwie – nie skupiony tylko na przyprawach. Tak jak na Grand Bazarze, tak i tutaj kupicie słodycze, kosmetyki i inne, mniej lub bardzie potrzebne do życia rzeczy.

Stambuł zwiedzanie – Hagia Sophia

Świątynia mądrości jest uważana za jedną z najpiękniejszych budowli na świecie.Hagia Sophia została zbudowana w latach 532-537 przez bizantyjskiego cesarza Justyniana. Będąc kościołem przez 900 lat, w okresie osmańskim został przekształcony w meczet. Po 1930 roku, kiedy ogłoszono powstanie Republik Tureckiej, budowla funkcjonuje jako muzeum, które przedstawia treści związane zarówno z chrześcijaństwem (piętro), jak i z islamem (parter). Spędziliśmy tam dwie godziny i było nam mało. Bo nie dość, że sama budowla to architektoniczna perełka (została wybudowana w pięć lat!), to fajnie jest podziwiać artefakty z obu religii w jednym miejscu.

Hagia Sophia też w remoncie…


Cena – 100TYL -62 pln


Stambuł zwiedzanie – Wieża Galata


Niegdyś fragment murów obronnych, dziś najpopularniejszy punkt widokowy w mieście. Zlokalizowana w 'azjatyckiej’ części miasta, wraz z okolicznymi kawiarniami i pięknymi uliczkami tworzy mocno turystyczne miejsce. Sama wierz to także restauracja i dyskoteka – jak macie ochotę podziwiać piękne widoki jedząc Turkish delight a potem spalić kalorie na parkiecie – wpadajcie 🙂

Druga (’azjatycka’) stron miasta to także plątanina uroczych uliczek. Fajnie jest się tam zgubić.

Niby azjatycka, ale jednak jakoś tak europejsko tutaj …


Stambuł zwiedzanie – Niebieski Meczet


Prawie zawsze, kiedy się gdzieś wybieram, jakaś główniejsza atrakcja jest w remoncie … (ale Big Bena widziałam bez rusztowania :))


Tym razem renowacji poddawany był jeden z najpiękniejszych meczetów – Blue Mosque (Sultan Ahmed Mosque).
Ponoć nazwa pochodzi od niebieskich kafelków pokrywających ściany, no ale nie było mi dane tego zobaczyć. Niemniej jednak – ze względu na bezpłatne wejście – można podziwiać wnętrze.
Budynek jest czynnym domem modlitwy, więc pamiętajcie o odpowiednim ubiorze i zachowaniu.


Stambuł zwiedzanie – Istiklal avenue


Duże ulice pełne sklepów, kin i restauracji to niekoniecznie nasza bajka. Ale… Jeżeli lubicie shopping (ubrania w Turcji są na prawdę tanie), przejdźcie się tutaj. Ulica jest na prawdę tłoczna i czasem nawet ciężko się poruszać (po prostu płynie się z tłumem).


Stambuł zwiedzanie – Koty


Lubię koty. Ktoś kiedyś powiedział, że jestem 'kocią mamą’ i darzę bezgraniczną miłością każdego jednego kota. I to prawda. Dla mnie Stambuł, jest kolejną po Cyprze i Macedonii, kocią miejscówką. Koty są wszędzie, zazwyczaj nie boją się ludzi i dają głaskać.

Stambuł zwiedzanie


Stambuł zwiedzanie – Pałac Topkapi

Stambuł zwiedzanie pałac topkapi


Pałac (Topkapi Sarayı) jest tak wielki, że można by spędzić tam cały dzień. Ten kompleks budynków i pawilonów rozmieszczonych na czterech dziedzińcach to miejsce, w którym rezydowały pokolenia władców kraju.
Najważniejsze atrakcje w Pałacu Topkapi to Harem, skarbiec przechowujący klejnoty koronne oraz zbrojownia.

Fajnym punktem są też kuchnie, w których można zobaczyć wiele pięknych zestawów nakryć stołowych pochodzących z całego świata oraz muzeum zegarów.
Jeżeli przejdziecie przez wszystkie pomieszczenia, dotrzecie do miejsca, w którym można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na Morze Marmara, Bosfor i Złoty Róg.

Obok pałacu rozciąga się uroczy park miejski, dlatego jeśli nie zmęczyło Was wielogodzinne zwiedzanie Topkapi warto się do niego udać.

Stambuł zwiedzanie – Rejs Cieśniną Bosfor


Wizyta w Stambule nie może się odbyć bez rejsu po Bosforze. Taka atrakcja zapewnia nie tylko ładny widok na miasto. Zarówno europejski, jak i azjatycki brzeg słynnego szlaku wodnego mają wiele do zaoferowania. Pozostałości murów, stuletnie pałace i mnóstwo pięknych rezydencji.

Stambuł zwiedzanie


Istnieje kilka rejsów,: krótki (do drugiego mostu wiszącego i z powrotem), długi (aż do Morza Czarnego i z powrotem), a latem wycieczka po zachodzie słońca.

Stambuł zwiedzanie
Stambuł zwiedzanie


Zwiedzanie miasta z Istambul Car

istambul card

Jak wspomniałam na początku, organizacja tego wyjazdu nastręczała nam trudności. Aby odpocząć chociaż trochę i zaoszczędzić czas, zdecydowaliśmy się na zamówienie City pass – Istambul Welcome Card


Zalety?

  • Fast track – wiem, że byliśmy poza sezonem, ale i tak do głównych atrakcji są mega kolejki, więc jeżeli macie kilka dni na zwiedzeni miasta,po co marnować czas
  • komunikacja miejska – w zależności od pakietu, dostajecie odpowiednią ilość biletów na komunikację miejską (autobusy, metro,tramwaje i promy)
  • przewodnik – osoba oprowadzająca opowie najważniejsze fakty z historii obiektu,. Później można zwiedzać na własną rękę z nieprzewodnikiem audio (również w języku polskim),
  • karty są dostarczane pod wskazany adres (nie musicie szukać punktu informacji turystycznej i czekać w kolejce)

To co? Gotowi na podbój Turcji?

Trochę inne kontrasty niż Stambuł oferuje Kalifornia! Nie wierzysz? Sprawdź sam(a)!