Przywożenie różnych drobazgow z odwiedzonych miejsc to dla mnie tradycja. Poza oczywistymi pamiątkami,takimi jak magnesy i pocztowki, staram sie przywozić rzeczy ktore są charakterysyczne dla danego kraju zazwyczaj są to slodycze, ale w zależnosi od kraju lista zakupów sie zmienia.
Z wakacji w Turcji można przywieźć wiele rzeczy. Ograniczają Was jedynie gusta, mozliwosci finansowe i rozmiar bagażu
Table of Contents
Pamiątki z Turcji – Turecka herbata i zestawy do herbat
Kiedy piję herbatę z tej małej szklanki w kształcie tulipana momentalnie przenoszę się do Stambułu. Mimo, ze napojem który kojarzy się z tym krajem jest kawa („po turecku”), herbata zyskuje na popularność. Poza są herbatą (w wielu różnych smakach), must have to zestaw szklanek i czjniczek, aby również w domu poczuć trochę klimat tureckiej kawiarni.
Pamiątki z Turcji – Turecka kawa
Nie wyobrażam sobie poranka bez kawy. Najlepiej takiej świeżo zaparzonej w ulubionym kubku. W Turcji parzenie kawy to specjalna ceremonia. Nie da się w biegu zamówić zwykłego amreicano (tak właśnie chcieliśmy zrobić, bo nasz hotel nie miał kuchni). Nawet zamawianie na wynos w plastikowym kubku skutkuje czekaniem kilkunastu minut na przygotowanie czarnego i aromatycznego napoju.
jeżel, tak jak ja jesteś fanem kawy – to jest pamiątka obowiązkowa!
Pamiątki z Turcji – Tureckie delicje
Loukumi jadłam pierwszy raz będąc w Grecji kilka lat temu Później trafiłam na nie na Cyprze… Grzechem by było nie kupienie tego tureckiego przysmaku w Stambule. Okropnie słodkie galaretki w przeróżnych smakach (polecam pistacje i granat) obsypane cukrem pudrem są dostępne w każdym miejscu. nie tylko w sklepach z pamiątkami i cukierniach, ale także w zwykłych supermarketach.
Weźcie spory zapas – te słodycze to idealny prezent dla znajomych!
Pamiątki z Turcji – Ceramika
Podobnie jak w Maroku, i tutaj domy ozdabia się ceramiką. Tutaj jednak stawia się na całe kafelki z wymalowanymi ornamentami. Podobne wzory można znaleźć na rzeczach codziennego użytk, takich jak chociażby talerze czy miski. Tradycja dekoracji sięga VIII wieku, a do dziś istnieje wiele różnych motywów i technik ozdabiania.
W sklepach i na bazarach możecie znaleźć wiele rzeczy codziennego użytku takich jk miski wazony i talerze. |Uważajcie jednak przy transporcie, bo są one bardzo kruche (u nas jedna miseczka nie przeżyła podróży…)
Pamiątki z Turcji – Rakija
Z każdej podróży przywozimy alkohol, który ląduje na specjalnym stojaku razem z innymi butelkami czekającymi na 'specjalne okazje’. Rakiję pić można na zimno (czystą lub rozcieńczoną wodą – wtedy zmienia kolor na biały), lub na ciepło (taką piliśmy podczas prawosławnych świąt w Macedonii – świetnie rozgrzewa).
Pamiętajcie – rakiję należy sączyć powoli, nie pić 'na raz’ jak inne wysokoprocentowe alkohole.
Pamiątki z Turcji – Nazar Boncuğu
Czyli tak zwane 'Oko Proroka’. Sięgające starożytnej kultury greckiej i rzymskiej (w tym kultury na kontynencie tureckim) wierzenie jest takie, że amulet chroni przed przed złym, zawistnym i zazdrosnym spojrzeniem, przed rzuceniem przez kogoś uroku na nas. Oko ma za zadanie skupiać w sobie wszelkie złe moce wysyłane przez innych ludzi. Jeśli pęknie, jest to znak, że talizman zadziałał i utrzymał zło z daleka od jego właściciela.
Dywany
Nie zliczę, ile raz ktoś chciał nam wcisnąć dywan. Serio. To chyba jedna z najpopularniejszych pamiątek tutaj. Wyrabiane ręcznie mogą być ozdobą podłogi lub ściany. Niemniej jednak, to objętościowo duża pamiątka, więc do plecaka się nie zmieści. A szkoda 🙂
Pamiątki z Turcji – Lampiony
Coś, co bardzo chciałam mieć. Po prostu mogłam się gapić na te kolorowe światełka przechodząc uliczkami Grand Bazaru. Piękne, jedno lub wielokolorowe, gładkie lub ze wzorami. No po prostu cudo. Gdybym tylko miała większy plecak..
Przyprawy
Turcja jest krajem zakochanym w przyprawach do tego stopnia, że Stambuł szczyci się osobnym 'Spice Bazarem’. Znajdziecie tutaj prawie wszystkie przyprawy, ale najpopularniejsze w kraju to sumak, papryka i ziele angielskie. Możecie kupić przyprawy na wagę lub zapakowane oryginalnie i umieszczone w pięknym stojaku.
Wpis powstał we współpracy z Istambul Turism Borad