Kilkudziesięcioosobowa grupa schodzi po schodach. Już za chwile przeniosą się w inny świat. Nie tylko ze względu na to, ze będą pod ziemią. Bo jaskinia Prometeusza to zupełnie inne doświadczenie. Po przekroczeniu wejścia zwiedzających zaczynają otaczać fantastyczne formacje skalne we wszystkich kolorach tęczy. Z każdym krokiem wgłąb robi się coraz ciekawiej….
Table of Contents
Jaskinia Prometeusza – Historia
Jaskinię odkryto w 1984 roku, kiedy to Sowieci szukali teoretycznych schronień przed atakami nuklearnymi. Grotę niemal natychmiast przekształcono w atrakcję turystyczną. W 1989 r. ukończono mierzący 1050 m szlak. Kłopoty ekonomiczne i polityczne kraju zmusiły władze do zamknięcia jaskini i zaplombowania wejścia. Do użytku obiekt oddano ponownie w roku 2007. Jaskinia znana również pod nazwą 'Kumistavi jest największą na terenie Gruzji. Mimo, że tylko 10% obiektu udostępnione jest turystom, zwiedzanie zajmuje około godziny.
Jaskinia Prometeusza – geologia
Jest to jaskinia powstała wskutek zjawisk krasowych. Zjawiska te to proces rozpuszczania skał zbudowanych z węglanu wapnia, takich jak wapienie czy dolomity przez wody powierzchniowe i podziemne. W wyniku procesu krasowienia w jaskiniach powstają najróżniejsze formy krasowe. Należą do nich między innymi stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, draperie i nacieki jaskiniowe. Wszystkie te formy i jeszcze więcej można zobaczyć w Jaskini Prometeusza.
Jaskinia Prometeusza – nazwa
Jaskinia zawdzięcza swoją nazwę słynnemu kaukaskiemu mitowi o Amiranim. Według legendy Amirani, podobnie jak Prometeusz, rozgniewał bogów i został ukarany. Przez dni i noce dręczyły go orły, wyjadając mu wątrobę; jednakże, w przeciwieństwie do greckiego bohatera, Amiraniego nie przykuto do skały na powierzchni ziemi, tylko pod nią. Przypuszczalnie była to jaskinia w Kumistavi.
Jaskinia Prometeusza – Atrakcje
Dziś, jaskinia i przynależny do niej obszar krajobrazowy o długości 3 km. są jednymi z najpopularniejszych atrakcji w okolicach Kutaisi. Turyści mogą wybierać między pieszymi wycieczkami wzdłuż liczącej 1600 metrów trasy, a rejsem łodzią wzdłuż podziemnej rzeki. Ponadto, dla zakochanych organizuje się śluby w Komnacie Miłości.
Jaskinia Prometeusza – Dojazd
Jaskinia znajduje się ok. 20 km od Kutaisi. Można tam dotrzeć najpopularniejszym środkiem transportu – marszrutką. Nr 30 (1,5 GEL) zawiezie nas do Ckaltubo, gdzie musimy się przesiać w nr 42 (2,5 GEL),
Miasteczko Ckaltubo (Tskaltubo), to nie tylko punkt przesiadkowy na trasie Kutaisi – jaskinia. Za czasów sowieckich miasto było popularnym wśród turystów (głównie Rosjan) kurortem uzdrowiskowym. Bogactwo unikalnych w swoim składzie wód termalnych (33-35 stopni) spowodowało powstanie około 20 sanatoriów i domów uzdrowiskowych oraz 9 kompleksów łaźni. Dziś prawie wszystkie (poza jednym) hotele są opuszczone. Część zamieniła się w ruinę, pozostałe służą jako tymczasowe domy dla uchodźców z wojny Abchazja-Osetia Południowa. Warto przejść się po mieście i na własne oczy zobaczyć te budynki, porozmawiać z mieszkańcami i spróbować wyobrazić sobie, jak wyglądało Ckaltubo, kiedy tętniło życiem.
Jaskinia Prometeusza Temperatura
Temperatura wewnątrz jaskini jest średnią roczną temperaturą tego obszaru, wynosi ok. 14,5 stopnia Celsjusza Wilgotność wynosi 98 %.
Jaskinia Prometeusza – informacje praktyczne
Adres: Kumistavi, Gruzja
Godziny otwarcia: 10- 18
Dni otwarcia: wtorek-niedziela
jaskinia Prometeusza bilety :
5 GEL Ulgowy; 20 GEL – normalny