Szesnaście godzin. Tyle dokładnie zajęło nam dotarcie z Hai Phong do niegdysiejszej stolicy Wietnamu. Byliśmy zmęczeni, a dzień się dopiero zaczynał. Lekko zdezorientowani błądziliśmy po mieście szukając śniadania, noclegu i ciekawych atrakcji.

Była stolica Wietnamu początkowo nie wyróżnia się niczym szczególnym. O 6:00 rano zaczyna się życie, kobiety sprzedają na ulicy bahn-mi, dzieci jadą do szkoły, dorośli do pracy. Ale im dalej w las tym ciemniej. Im bliżej środka miasta byliśmy, tym bardziej zachwycała ans jego wyjątkowość.

Rzeka Perfumowa Hue Wietnam

Dziwna nazwa jak na Wietnam, bo już się przekonaliśmy, ze ładny zapach to jedna z ostatnich rzeczy, jakie w tym kraju można spotkać. Rzeka zawdzięcza swoją nazwę płatkom kwiatów, które opadają do niej wiosną, lub aromatycznemu drewnu, które było kiedyś spławiane tym szlakiem. Po obu  brzegach mieszkańcy żyją skromnie, a jednym z ich zajęć jest wydobywanie piasku z dna rzeki i odsprzedawanie go cementowniom.

hue - atrakcje

Miasto w mieście. Hue Wietnam

Mijamy rzekę i park, w którym starsi ćwiczą tai-chi, a młodzież szkolna (oczywiście uwzględniając podział ze względu na płeć!) ma zajęcia ruchowe. Przyglądamy się chwilę, ignorując zaczepki miejscowych (’Taxi?’, „motorbike?’). Po chwili odpoczynku ruszamy w dalszą drogę  i po kilkudziesięciu minutach docieramy do głównej atrakcji Hue. Na ogromnym placu przed głównym wejściem, czekając na swoją kolejkę do kasy, podziwiamy cytadelę i armaty.

hue wietnam
Cytadela

hue wietnam

Robimy zdjęcie mapy całego kompleksu, płacimy za bilety (bagatela 300 000 VND, czyli jakieś 45 zł) i udajemy się w kierunku bramy północnej (Noon Gate / Ngo Mon).

hue wietnam
Plan kompleksu Imperial City
hue wietnam
Noon Gate / Ngo Mon – wejscie do Cesarskiego Miasta

Przed nami kolejny plac i kolejna brama, prowadząca na Dziedziniec Ceremonii , na drugim planie Pałac Niebiańskiej Harmonii (Thai Hoa), gdzie władca przyjmował audiencje z okazji najważniejszych świąt, takich jak Nowy Rok lub piaty dzień piątego miesiąca.

Hue wietnam
  Dziedziniec Ceremonii (zdjęcie robione z Mostu Złotej wody)
Hue Wietnam
Pałac Niebiańskiej Harmonii (Thai Hoa)

Mijając Pałac Niebiańskiej Harmonii ukazuje nam się brama za którą znajduje się kolejny plac, który otaczają Hale Mandarynów.

Brama przed placem z Halami Mandarynów
Plac z Halami Mandarynów

Zakazane Purpurowe Miasto Hue Wietnam

Brama przed zniszczonym Zakazanym Purpurowym Miastem

Jedynym człowiekiem, któremu pozwolono przekroczyć granice zakazanego miasta, był Cesarz. Każdy inny człowiek, który ośmieliłby się przekroczyć progi został karany śmiercią. Królowa Matka, Cesarzowa, konkubiny i eunuchowie byli jedyną kompanią Imperatora w granicach Zakazanego Purpurowego Miasta. Aby dostać się do Zakazanego Miasta, Cesarz musiał przejść przez bramę Ngọ Mon zostawiając za sobą balkon Piéciu Feniksów i przekraczając  most nad jeziorem pełnym kwiatów lotosu.

 

W pawilonie czytelniczym cesarz czytał i relaksował się. Poprzedza go ładny, zacieniony ogród i basen. Jest to jedyny pawilon w Zakazanym Purpurowym Mieście, który nie został zniszczony podczas wojny.

Hue imperial city
Pawilony czytelnicze

W pobliżu jeziora Ngoc Dich znajduje się przepiękny, ozdobiony mozaiką budynek. W środku znajdują się sklep z pamiątkami oraz kawiarnia w której można odpocząć.

Ogrody Królewskie Co Ha Hue Wietnam

Zajmujące północno-wschodni zakątek, te zachwycające ogrody zostały opracowane przez pierwszych czterech cesarzy dynastii Nguyen, jednak ze względu na upływ czasu oraz zawirowania historyczne popadły w ruinę. Zostały pięknie odtworzone w ciągu ostatnich kilku lat – to jedno z najspokojniejszych miejsc w całej Cytadeli. Najnowsza sekcja do odkrycia, wydobycia i odtworzenia została ukończona na początku 2017 roku.

Dziedzictwo kulturowe i religijne Hue Wietnam

Wiadomym jest, iż podczas konfliktu w latach 1956- 1975 cały kraj został zniszczony,  Cesarskie miasto również poniosło ogromne straty.. We wczesnych godzinach rannych 31 stycznia 1968 roku, w ramach Ofensywy Tet, siły Dywizjonu Ludowego Wietnamu i żołnierzy Viet Congu rozpoczęły skoordynowany atak na Huế, który opanował większość miasta. W początkowych fazach bitwy o Huế, ze względu na religijny i kulturalny status Huế, żołnierzom amerykańskim nakazano nie bombardować ani nie stłoczyć miasta, z obawy przed zniszczeniem historycznych struktur. Ograniczenia te jednak te były stopniowo znoszone, a walki spowodowały znaczne szkody w Cesarskim Mieście. Wojska Viet Congu zajęły część cytadeli, podczas gdy wojska południowowietnamskie zajęły inne; fragmenty kompleksu, a sojusznicze samoloty bojowe atakowały działa przeciwlotnicze, które komuniści zamontowali na zewnętrznych wieżach cytadeli. Ze 160 budynków pozostało tylko dziesięć, między innymi świątynie Thái Hòa i Cần Thanh, Thế Miếu i Hiển Lâm Các. Miasto zostało wpisane na listę UNESCO w 1993 roku. Budynki, które wciąż pozostają, są odnawiane i konserwowane.

Hue Cesarskie Miasto – Informacje praktyczne hue wietnam

cena biletu: 150 000 VND

godziny otwarcia:

  • pn-śr i pt-ndz 8:00-17:00
  • czw 8:00-22:00

Oficjalna strona obiektu:

https://www.imperialcityhue.com/