Prowokująca, zabawna, kontrowersyjna, rewolucyjna, radykalna, odważna, zuchwała … Taka jest właśnie sztuka tworzona przez Davida Černego, najbardziej znanego rzeźbiarza w Czechach. Jego dzieła stawiane są na równi z secesyjnym klasycyzmem Alfonsa Muchy i kubizmem Bohumila Kubišty.
Table of Contents
Kim jest David Cerny?
David po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę w 1991 roku, kiedy w ramach protestu pomalował radziecki czołg, będący pamiątką po wyzwoleniu Czechosłowacji, na różowo. Mimo aresztowania artysta działał dalej. Obecnie Praga, rodzinne miasto Černégo, jest pełne jego kontrowersyjnych dzieł. A jego zuchwałość zdobywa sobie reputację na całym świecie.
David Cerny rzeźby – Wisielec (1996)
Sztuka Cernego jest wyrazista, tego nie można mu odmówić. Mimo to, nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka. Czasami trzeba się rozejrzeć, żeby móc podziwiać J Tak jest w przypadku ‘Wisielca’. Mężczyzna zwisający z jednej z kamienic ma być Zygmuntem Freudem (ojcem psychoanalizy), kontemplującym swój los. Dlaczego Freud? Możliwe ,że dlatego, ze właśnie on sformułował teorię dotyczącą przyczyn strachu, w tym strachu przed wysokościami.
David Cerny rzeźby – Święty Wacław (1999)
W niedalekiej odległości od słynnego praskiego posągu Świętego Wacława, w atrium Lucerny, znajduje się kolejny ciekawy przejaw twórczości autorstwa Cernego. Zwisający z kopulastego były książę Czech siedzi na martwym, umieszczonym do góry nogami koniu.
Sugeruje się, że rzeźba Cerny’ego symbolizuje współczesnych Czechów, którzy odwracają już swojej historycznej przeszłości i pragną ukształtować na nowo swoją tożsamość narodową.
David Cerny rzeźby – Dzieci, Žižkov Tower (2001)
Dzieci pełzające po wieży. A właściwie nie dzieci, tylko niemowlaki. I po nie bylejakiej wieży, tylko po wieży Telewizyjnej*. Dziesięcioro gigantycznych pełzających niemowlaków bez twarzy zdobi 216-metrową wieżę oświetloną nocą kolorami czeskiej flagi.
Takie same dzieci wykonane z brązu można podziwiać (a nawet dotknąć) na wyspie Kampa, niedaleko muzeum.
*Przez jakiś czas wieża telewizyjna Žižkov nosiła miano drugiego najbrzydszego budynku na świecie.Nic dziwnego, wysoka kanciasta konstrukcja nijak nie pasuje do bajkowej, pełnej [pięknych kamienic i uroczych uliczek Pragi.
David Cerny rzeźby -Sikający Panowie (2004)
Niby nic dziwnego, bo każdemu się kiedyś może zachcieć. Ale mężczyźni sikają do basenu który ma kontury Czech. Chyba nie można bardziej dosadnie przedstawić „olewczego” stosunku do swojego kraju 🙂
To, co wygląda na przypadkowe sikanie, to tak naprawdę rzeźby „piszące” czeskie cytaty literackie do wody! Jeśli nie było to dość dziwne, wiadomości nie zawsze są z góry określone. Rzeźby złamią protokół i napiszą dowolną wiadomość tekstową, którą wyślesz na numer (+420 724 370 770) wyświetlony na tabliczce obok instalacji.
David Cerny rzeźby – Embrion (2008)
Podobnie jak wiszący Freud, ta rzeźba jest łatwa do przeoczenia. Embrion przyklejony jest do rynny na fasadzie Teatru Divadlo Na Zábradlí (Teatr na Balustradzie). Instalacja pojawiła się na budynku dnia 9 grudnia 2008 roku z okazji 50-lecia teatru. W nocy włączane jest wewnętrzne światło, dzięki czemu można zobaczyć delikatny zarys płodu.
Niestety (albo i stety) kiedy doszliśmy do budynku zaczął padać śnieg,
David Cerny rzeźby – Głowa Franza Kafki (2014)
Ruchome popiersie czeskiego pisarza Franza Kafki jest jedną z najbardziej popuylarnych rzeźb Cernego. Lustrzana rzeźba zbudowana jest z 42 obracających się paneli. Panele poruszają się przez około 1-2 minuty. Później, kiedy przybiorą kształt głowy, zatrzymują się na chwilę. Każdy panel porusza się niezależnie i można go zaprogramować w celu losowego przemieszczania się rzeźby.