czekolada

Belgia jest dość dobrze znana ze swoich czekoladek i jest domem dla takich producentów czekolady, jak Godiva, Guylian i Leonidas, a także bardziej komercyjnych marek, takich jak Côte d’Or. Nic więc dziwnego, że w miastach takich jak Bruksela można nie tylko kupić dobrą czekoladę, ale też dowiedzieć się więcej o historii tego produktu Jednym z miejsc, które umożliwią bliższe zapoznanie się z tym, jak powstaje czekolada, i jak trafiła do Europy, jest Choco-Story .

(Niekrótka) Historia czekolady

Majowie

Drzewo kakaowe występuje w północno-zachodnim regionie dorzecza Amazonki. Olmekowie byli pierwszymi ludźmi, którzy uprawiali kakao ponad 2000 lat przed przed naszą erą. Majowie, będący spadkobiercami kultury olmeckiej, kontynuowali uprawę kakaowca,
W tym czasie kakao pełniło rolę rytualnego napoju – „xocoatl” („gorzka woda”) wykonanego z prażonych, zmielonych ziaren kakaowych zmieszanych z wodą i przyprawami.
Ciekawostka: Ziarno kakaowca stanowił popularny środek płatniczy w tym czasie.

Aztekowie

W XIV wieku Aztekowie (będący jedną z najbardziej walecznych kultur Mezoameryki) położli kres cywilizacji Majów. Rola czekolady jednak się nie zmieniła – ziarna kakaowca dalej pozostawały najsilniejszą walutą, a brązowy proszek rozmieszany z wodą stanowił najlepszy środek na wzmocnienie organizmu (gównie przed walką, ale także w czasie choroby. Majowie i Aztekowie używali masła kakaowego do leczenia spierzchniętej skóry i oparzeń, do uspokojenia ciepła słońca, do leczenia wątroby i płuc, a także ukąszeń węży).

Czekolada w Europie

Hiszpania

Europejczycy zawdzięczają czekoladę odkryciu Ameryki. W 1519 roku, kiedy Hernan Cortez i jego żołnierze wylądowali na meksykańskim wybrzeżu, zasmakowali w napoju przyrządzanym z ziaren kakakowca. Cortez szybko zrozumiał korzyści dla Hiszpanii w intensyfikacji uprawy kakao. Dekadę później czekolada trafiła do Hiszpanii wraz z innymi składnikami potrzebnymi do produkcji czekolady. Przez wieki modyfikowano tradycyjną recepturę, aby dopasować ją do kubków smakowych Europejczyków (m.in. usunięto z przepisu papryczki, a dodano cukru).

Francja

Czekolada trafiła do Francji dzięki Żydom, którzy uciekli z Hiszpanii i Portugalii i znaleźli schronienie w regionie Bajonny. Za rozpowszechnienie napoju w kraju odpowiada Ludwik XVI. To właśnie 'Król Słońce” wprowadził na dworze i wśród arystokracji zwyczaj picia czekolady.
Ciekawostka: Podobno Ludwik XVI wspierał budowę pierwszych maszyn parowych służących do masowej produkcji czekolady.

Czekolada Belgia

Pierwsza wzmianka na temat czekolady w Belgii pochodzi z 1635 roku. Wtedy to niejaki Emmanuel Soares de Rinero uzyskał pozwolenie na produkcję czekolady w prowincji Brabancja. W XVIII wieku w głównych miastach Belgii powstało kilka ośrodków produkcji. Sto lat później czekolada zaczęła być używana do gotowania i robienia deserów. Dzięki rewolucji przemysłowej cena czekolady zmniejszyła się, co spowodowało większą popularyzację produktu w społeczeństwie.
Ciekawostka: W 1912 roku w Brukseli Jean Neuhaus wynalazł pierwszą nadziewaną czekoladową słodycz, którą nazwał „praliną”.
Ciekawostka: Belgijska czekolada jest wytwarzana w 100% z masła kakaowego.

Szwajcaria


To właśnie szwajcarom zawdzięczamy obecną formę, w jakiej kupujemy czekoladę – czyli tabliczki. W 1802 roku François-Louis Cailler wynalazł technikę tworzenia stałej czekolady. Rok 1875 to kolejny kamień milowy w produkcji czekolady – Szwajcarzy Daniel Peter i Henri Nestlé wynaleźli mleczną czekoladę.
Kilka lat później Rudolf Lindt odkrył technikę konszowania, czyli rozcierania ziaren w specjalnym pojemniku, dzięki czemu finalny produkt miał aksamitnie gładką konsystencję i mniej goryczki w smaku.

Jak powstaje czekolada?

 1. Ziarno
  Owocem drzewa kakaowego jest strąk. Ma owalny kształt i mierzy od 10 do 25 cm długości, 15 cm szerokości i może ważyć do 750 gramów.
  Strąk kakaowy zawiera miąższ, w którym przechowywane są ziarna kakaowe. Jeden strąk kakaowca zawiera około czterdziestu ziaren
 2. Fermentacja i suszenie
  Strąki układa się na ziemi lub umieszcza w pudełkach pokrytych liśćmi bananowca. Fermentacja trwa od dwóch do sześciu dni. W tym czasie ziarna są regularnie odwracane w celu zapewnienia równomiernej fermentacji (proces ten odpowiada za uzyskanie specyficznego koloru i smaku). Kolejne dwa tygodnie to okres suszenia (podczas którego ziarna również są odwracane w równych odstępach czasu).,
 3. Selekcja i oczyszczanie
  Na tym etapie ziarna są kontrolowane pod kątem jakości. Po rygorystycznym doborze następuje proces oczyszczania
 4. Prażenie
  Ziarna są podgrzewane do temperatury 120 – 130 ° C przez piętnaście do trzydziestu pięciu minut. Podczas procesu prażenia strąki tracą około 5 do 15 procent swojej początkowej wagi. Proces prażenia ma za zadanie wydobyć głębię smaku przyszłej czekolady.

Jak powstaje czekolada – ciąg dalszy

 1. Od ziaren kakaowych po pastę kakaową
  Po upieczeniu ziaren umieszcza się je w maszynie do która oczyszcza ziarna z łusek. Następnie ziarna różnego pochodzenia miesza się ze sobą w celu uzyskania pożądanych smaków. Później następuje ostatnia kontrola jakości. Kolejnym etapem jest mielenie – podczas tego etapu powstaje pasta kakaowa.
 2. Od pasty kakaowej do produktu konsumenckiego
  Czekolada powstaje przez dodanie masła kakaowego do pasty kakaowej. To właśnie sprawia, że czekolada jest chrupiąca i rozpływa się w ustach, co jest cechą charakterystyczną dobrej jakości czekolady.
 3. Wykonywanie pralin
  Ostatnim krokiem jest nadanie produktowi pożądanego kształtu. Płynną czekoladę wlewa się do formy, a następnie pozostawiona do ostygnięcia i stwardnienia. Produkty, które są nadziewane po dodaniu słodkiej masy dodaje się kolejna warstwę czekolad aby można go było napełnić, a następnie dodaje się kolejną warstwę płynnej czekolady w celu uszczelnienia praliny. Po ostygnięciu produkt jest pakowany i gotowy do trafienia na półki sklepowe.

Czekolada Belgia – Muzeum Choco-Story w Brukseli

Odwiedzając Choco-Story poznacie historię czekolady od początku jej istnienia. Dowiecie się, Jaką role ziarna kakaowca pełniły w kulturze Majów i Azteków, jak czekolada trafiła do Europy i(i podbiła serca i podniebienia Europejczyków), oraz jak rozpoczęła się jej masowa produkcja. Poza zwiedzaniem z przewodnikiem audio, będziecie mogli wziąć udział w warsztatach oraz zakupić czekoladowe pamiątki w muzealnym sklepie.

Czekolada Belgia – Warsztaty

Wiadomo, że coś, co się stworzy samemu jest najlepsze. Czekolada tez jest dobra. A co, jeżeli połączyć te dwie rzeczy? Sama fanką słodyczy nie jestem, ale własnoręcznie wykonane czekoladki to zupełnie coś innego. Dobra, belgijska czekolada i mnóstwo zabawy przy tworzeniu własnego produktu to najlepsza kombinacja ever.

Po krótkim wyjaśnieniu ze strony prowadzącej warsztaty można zabrać się za tworzenie własnych czekolad, pralinek albo medalionów (czyli typowych dla Belgii płaskich, okrągłych czekoladek).
Do wyboru mamy trzy typy czekolady (biała, mleczna i ciemna) oraz kilka dodatków (kandyzowane owoce, orzechy, M&M’s, pianki marshmallow inne). teoretycznie mamy do dyspozycji różne formy, ale wszelkie przejawy kreatywności są jak najbardziej dozwolone.

Serio, te warsztaty uratowały mój weekend w Brukseli, bo miasto jednak pozytywnie mnie nie zaskoczyło (wspomnienia sprzed kilku lat miałam zupełnie inne).

Warsztaty można zarezerwować tutaj

Czekolada Belgia – Informacje praktyczne:


Adres: Rue de l’Etuve 41 Stoofstraat, 1000 Brussels

Godziny otwarcia: Codziennie, 10-18

Strona Internetowa choco-story-brussels.be

Artykuł powstał przy współpracy z Choco-Story Brusels

więcej ciekawostek historycznych znajdziecie w kategorii MUZEA