transport w norwegi

Kiedyś lubiłam miasta. Im większe, tym lepsze. Od kiedy sama zamieszkałam w 'Wielkim Mieście’, szukałam ucieczki, spokoju i kontaktu z przyrodą. A w Norwegii takich możliwości jest aż nadto :). Zobaczcie, jaki transport w Norwegii wybrać.

Transport w Norwegii – Kolej

Fot. A . Majchrzyk

Od kiedy pierwszy raz przeprowadziłam się do Holandii, zakochałam się w podróży koleją (obecnie poza samolotem to mój ulubiony środek transportu). Jest idealny do podziwiania widoków (a gdy takich nie ma, do zatopienia się w jakiejś ciekawej lekturze)
Linie kolejowe w Norwegii  ciągną się przez ponad 3000 kilometrów. Wiele tras prowadzi przez zmieniające się malownicze krajobrazy dając podróżującym możliwość podziwiania architektury, a także, gór, jezior i fiordów.
Najbardziej znaną trasą kolejową jest ta, która przebiega przez miasto Bergen (jest tak piękna, że została uznana przez Lonely Planet za jedną z najbardziej uroczych tras na świecie) . Biegnie między Oslo i Bergen przez Hardangervidda, który jest najwyższym płaskowyżem w Europie. W skład trasy wchodzi również Flåm Railway, jedna z najbardziej stromych linii kolejowych na świecie.
Kolejną wartą uwagi trasą The Dovre Railway między Oslo i Trondheim oraz jej linia odnoga – The Rauma Railway (między Dombås i Åndalsnes, stolicą alpinizmu w Norwegii).

Pro tip!

Jeżeli macie więcej czasu skorzystajcie z możliwości odwiedzenia Sztokholmu lub Kopenhagi. Do obu tych miast dojedziecie z Oslo bezpośrednio 🙂

Informacje o biletach
Bilety na pociąg można kupić do 90 dni przed planowaną podróżą. Najłatwiejszym i często najtańszym sposobem przy użyciu narzędzia do planowania podróży Entur (które zawiera również sugestie dotyczące podróży dla wszystkich środków transportu publicznego w kraju). Możliwe jest również kupowanie biletów w automatach na większości stacji kolejowych, w kasach biletowych oraz (za dodatkową opłatą) w samym pociągu.
Każdego miesiąca Vy udostępnia (tanie) bilety Minipris. Bilety te należy zakupić co najmniej jeden dzień przed datą podróży i można je kupić online oraz w automatach biletowych. Raz zakupione bilety Minipris nie podlegają wymianie ani zwrotowi.

Transport w Norwegii – Autobus/Autokar

fot. A . Majchrzyk

Co prawda, z pociągu można podziwiać piękne krajobrazy, ale z busa (w którym siedzenia są wyżej) można uzyskać inną (lepszą) perspektywę do podziwiania mijanych widoków. Liczne trasy autobusowe pozwalają na zobaczecie zobaczycie pięknych zakątków Norwegii – od przytulnych, małych miasteczek po tętniące życiem wodospady.
Po kraju możemy się poruszać dwoma rodzajami autobusów:

  • Autokary ekspresowe i dalekobieżne
  • Autobusy publiczne

Pro tip!
Autokary są tańsze niż pociągi. Będzie jeszcze taniej, jeżeli kupicie bilet przed wejściem do pojazdu.

Transport w Norwegii – droga wodna 

Fot. A. Majchrzyk

Norwegowie (ponoć od starożytności) kochają morze. Nie dlatego, że mogą, ale dlatego, że „muszą” 🙂 Dlatego rozwinęli siatkę połączeń drogą wodną.
Na północy kraju fiordy uniemożliwiają swobodne poruszanie się autem, stąd popularność w tym rejonie promów samochodowych (generalnie – każdy większy prom może zabrać na swój pokład samochód).
Norwegia oferuje nie tylko jedną z najpiękniejszych tras kolejowych, ale także obfitującą we wspaniałe widoki podróż promem.
Norweski przybrzeżny ekspres Hurtigruten
Statek Hurtigruten płynie z Bergen do Kirkenes. Podróż Bergen – Kirkenes – Bergen trwa 11 dni. Spędzenie prawie dwóch tygodni a pokładzie daje nam możliwość oglądania mniej znanych zakątków kraju.

Transport w Norwegii – samolot

fot. A . Majchrzyk


Przyznam się – tylko raz odbyłam lot wewnątrz kraju – było to w Wietnamie. Jeżeli mam więcej czasu wolę podróżować busem/pociągiem. Poczuć się jak lokals, poobserwować ludzi albo nadrobić książkowe zaległości. No ale, jeżeli nie ma innej możliwości – wsiadam w samolot.
W Norwegii jest ponad 50 lotnisk. Trzy największe krajowe linie lotnicze to SAS, Norwegian i Widerøe. Ten sposób podróżowania jest szybki i wygodny. Poruszanie się po Norwegii nie jest jednak tanie, więc opłaca się planować z wyprzedzeniem i wyszukiwać oferty i rabaty.
Loty krajowe są świetną opcją dla osób, które chcą jak najlepiej wykorzystać swój czas w Norwegii oraz dla osób podróżujących z odległymi celami podróży, takimi jak Przylądek Północny i Svalbard.

Transport w Norwegii – samochód

fot. A. Majchrzyk


Cenisz sobie niezależność i masz prawo jazdy? To fajnie. Wynajmij samochód (https://sunndalbilutleie.no/pl ) i zwiedzaj kraj poza utartym szlakiem (sama bym tak chciała, ale nie mam prawka ;))
Norwegia oferuje dużą liczbę malowniczych tras. Praktycznie wszystkie drogi (szczególnie w fiordach, górach i w północnej części kraju) mają piękne części, a 18 z nich nazwano Norweskimi Szlakami Scenicznymi.
Wspólna dla wszystkich tych tras jest malownicza sceneria, piękna architektura oraz przyjazna dla turystów infrastruktura (przystanki wypoczynkowe i punkty widokowe). Trasy obejmują 2136 kilometrów i ciągną się wzdłuż zachodniego wybrzeża i zachodnich fiordów. Docierają do północnej części kraju oraz gór we wschodniej i południowej Norwegii.

A jakim środkiem transportu Wy najbardziej lubicie podróżować?

Więcej podróżniczych pomocy znajdziecie w zakładce TRAVEL TIPS!