Zazwyczaj jest intensywnie. Mamy napięty plan i mnóstwo miejsc które musimy zobaczyć i rzeczy, które musimy zrobić będąc w danym kraju lub mieście. Ale czasem mamy lenia. Jak każdy. I w tedy szukamy małych, spokojnych miejsc, które, mimo, że mało turystyczne, zaskakują nas ilością atrakcji.

Brześć atrakcje turystyczne:

Stare miasto

Brześć atrakcje turystyczne

Małe miasta są urocze i mają urokliwe starówki. Główna reprezentacyjna ulica – Sawieckaja – i mniejsze, odchodzące od niej – nadają się idealnie do spokojnych spacerów. Po brzeskiej starówce warto się przejść, podziwiając piękne kamienice, oglądając ciekawe rzeźby oraz  rzeczy codziennego użytku uformowane ze sztucznej trawy.

Brześć atrakcje turystyczne
Brześć atrakcje turystyczne

Białorusini uwielbiają spędzać wolny czas w kawiarniach, których na starówce jest pełno. Warto podchwycić ten zwyczaj i spróbować pysznej kawy w jednej z kafejek, zwłaszcza w pochmurny, jesienny dzień.

Brześć atrakcje turystyczne – Latarnik

Latarnik brzesć

Brześć jest jednym z niewielu miast, w których dalej jest podtrzymywana tradycja zapalania latarni przez specjalnie dedykowaną do tego osobę. Każdego wieczoru o tej samej porze, obok kamienia z rzeźbą nietoperza, zaczyna swoją pracę latarnik. Czas rozpoczęcia jest zależny od pory roku, ponieważ latarnik pojawia się zawsze o zachodzie słońca. Godzinę rozpoczęcia można sprawdzić na specjalnym zegarze, który znajduje się na skrzyżowaniu ulic Sowieckiej i Maserowej.

Latarnik brześć

Ulica Gogola

Ulica gogola

Ta ulica inaczej zwana jest Aleją Latarni. W 2013 z okazji dni miasta na tej ulicy pojawiło się 30 latarni. Każda z nich przedstawia artystyczną rzeźbę. Znajdziemy tutaj, takie rzeźby jak Statek, Mały Książę, ławka do pocałunków oraz szereg rzeźb przedstawiających rożne zawody (m.in. rzeźnik, krawiec, pucybut).Z okazji tysiąclecia miasta na tej ulicy pojawiła się kolumna z aniołem, (pomnik Tysiąclecia Brześcia) na której podstawie umieszczono najważniejsze wydarzenia związane z historią miasta.    

Brześć atrakcje turystyczne – Muzea

Muzeum Brześć

Historia i kultura Brześcia oraz Białorusi została przedstawiona w wielu muzeach znajdujących się na terenie miasta. Znajdziemy tu Muzeum Historii Miasta, Muzeum Kolejnictwa, Muzeum twierdzy Brzeskiej, Muzeum Wojny oraz wiele więcej.

Muzuem obwodowe brześć

Fort V

Fort

Fort V był fragmentem fortyfikacji znajdującym się na pierwszej linii obrony wokół Litewskiej Twierdzy. Został zbudowany w latach 1878-1888. W czerwcu 1941 roku w Forcie stacjonował batalion Armii Czerwonej.

Fort V Brześć
Fort V Brześć wystawa

Obecnie znajduje się  tu Muzeum Historii Fortyfikacji i Uzbrojenia. Zwiedzający mogą obejrzeć wystawę ciężkiej artylerii (na zewnątrz) oraz wystawę wewnętrzną, poświęconą historii Twierdzy Brzeskiej i innych fortyfikacji (m.in. Twierdza Modlin oraz Fortyfikacje w Kownie).

Fort V Brześć

Twierdza Brzeska

Gwiazda

Na wyspie pomiędzy wodami Muchawca i Buga ulokowana została Twierdza Brzeska. Warownia ta miała kluczowe znaczenie dla obrony miasta przed najazdami wrogów. Wybudowana w latach 1836 – 1842. Przez prawie 100 lat była siedzibą wojsk carskich, a następnie sowieckich. Podczas II wojny światowej (1941) broniła miasta przed najazdem wojsk III Rzeszy.

Pomnik żołnierza

Na wyspie znajduje się wiele rzeczy powiązanych z tematyką militarną, m. in. muzea, pomniki, ruiny zabudowań obronnych (m. in. ruiny cytadeli) oraz Sobór św. Mikołaja.

pomnik żołnierza

Polskie ślady

Polskie ślady brześć

W miastach leżących niedaleko naszej wschodniej granicy można doszukać się śladów obecności naszych rodaków. Pomimo upłynięcia wielu lat, wciąż w miastach tych można zobaczyć polską architekturę, przeczytać polskie napisy na murach, oraz znaleźć pomniki poświęcone sławnym Polakom.

Polskie ślady

Streetart

Streetart

Sztuka uliczna to coś, co lubimy. Niezależnie, czy są to murale, rzeźby czy inne formy artystyczne, zwiedzając miasta zawsze zwracamy na nie uwagę. W Brześciu można znaleźć wiele ciekawych rzeźb oraz murali (w większości ulokowanych w okolicach starego miasta).

Streetart

Dworzec kolejowy

Dworzec brześć

Dworzec w Brześciu Litewskim wybudowano w 1886 roku. W czasie I wojny światowej (1915) jednopiętrowy budynek został doszczętnie zniszczony. Gdy Brześć należał do II RP,  odbudowano dworzec, dołączając do niego kolejne budynki stacyjne. W czasie II wojny światowej budynek uszkodzono, a po wojnie przebudowano nadając mu obecną formę w stylu klasycyzmu stalinowskiego.

Dworzec brześć
Park Kultury i Rekreacji 1 Maja

Park Brześć

Największy teren zielony w mieście stanowi idealne miejsce na spacer. Na obszarze ok 50 ha rośnie ponad 100 gatunków drzew, a pomiędzy alejkami znajduje się wiele ciekawych rzeźb.  Ponadto znajdują się tutaj strzelnica, scena estradowa, sztuczne jeziora oraz park rozrywki dla dzieci.

Park Brześć
Park brześć

Architektura sakralna

Cerkiew św Mikołaja

W krajach wyznających prawosławie cerkwie są umieszczane w najważniejszych punktach miasta. W Brześciu najbardziej reprezentacyjną jest Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy. Zbudowana została w 1906 w bizantyjsko-rosyjskim stylu, z elementami moskiewskiej architektury z XVII wieku.

Cerkiew św mikołaja

Na obrzeżach centrum znajduje się katolicki Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, zbudowany w 1856 roku. Po II wojnie światowej, zgodnie z zaleceniami ówczesnej władzy, przekształcony został w muzeum krajoznawcze.

Cerkiew na wyspie

Naprzeciwko budynku, po drugiej stronie ulicy, znajduje się plac, z pomnikiem Lenina. Były władca Związku Radzieckiego wskazuje ręką na kościół, który zgodnie z ideologią partii nie powinien się tan znajdować.

Polski kościół

Bazary

Bazar

Takie miejsca jak Centralny rynek oraz Rynek Tsum przywracają wspomnienia z dzieciństwa, kiedy w sobotnie przedpołudnia wychodziłam z rodzicami na lokalny targ. Na brzeskich bazarach kupić można wszystko: od świeżych warzyw, poprzez mięsa i sery, na tekstyliach kończąc.

Przystań  nad rzeką Muchawiec

Przystań

Niegdyś rzeka ta stanowiła główny szlak wodny miasta. Niedaleko Rynku Tsum znajduje się przystań, gdzie za opłatą można rozpocząć rejs po rzece. Okolice przystani to spokojne, zielone miejsce, w którym można podziwiać przyrodę, karmić łabędzie i kaczki oraz odpocząć od zgiełku miasta.

Brześć atrakcje turystyczne – Ogród zimowy

Miejsce to jest własnością Państwowego Uniwersytetu im. Aleksandra Puszkina.

Ogród podzielono na  trzy strefy klimatyczne: tropikalną, subtropikalną oraz pustynną.

W każdej znajdują się rośliny charakterystyczne dla danej strefy. W tropikach są to m.in. paprocie i storczyki, w subtropikach rośliny śródziemnomorskie (m. in. cytrusy i granaty), na pustynnej możemy podziwiać kaktusy i agawy.

Brześć atrakcje turystyczne

Ogród jest dostępny cały rok, czynny w godzinach 10-18. Cena: 3 ruble.

Brześć atrakcje turystyczne – Teatry

Brześć atrakcje turystyczne

Dla miłośników kultury miasto oferuje szereg atrakcji. Poza klasycznym Teatrem Dramatycznym znajduje się tu m.in. Teatr Lalek oraz Teatr Tańca Fantazja.

Pierwszy, poza klasyczną działalnością jest też miejscem kilku festiwali. Odbywa się tu m. in. Międzynarodowy Festiwal Teatralny ‘Biała Wieża’, Festiwal Białoruskiego Kina Narodowego „Kalejdoskop” oraz Międzynarodowy Festiwal Architektury i Projektowania Wnętrz „Pod dachem Domu”.

Brześć atrakcje turystyczne

Jeżeli szukacie spokojnego miejsca na weekendowy wypoczynek, Brześć jest idealny. Można w nim odpocząć od pędu dużych miast, oraz łyknąć trochę kultury i historii.

Przed wyjazdem pamiętajcie o wyrobieniu wizy, oraz pamiętajcie o przepisach unijnych, dotyczących przewozu towarów.