Zazwyczaj jest intensywnie. Mamy napięty plan i mnóstwo miejsc które musimy zobaczyć i rzeczy, które musimy zrobić będąc w danym kraju lub mieście. Ale czasem mamy lenia. Jak każdy. I w tedy szukamy małych, spokojnych miejsc, które, mimo, że mało turystyczne, zaskakują nas ilością atrakcji.
Table of Contents
Brześć atrakcje turystyczne:
Stare miasto
Małe miasta są urocze i mają urokliwe starówki. Główna reprezentacyjna ulica – Sawieckaja – i mniejsze, odchodzące od niej – nadają się idealnie do spokojnych spacerów. Po brzeskiej starówce warto się przejść, podziwiając piękne kamienice, oglądając ciekawe rzeźby oraz rzeczy codziennego użytku uformowane ze sztucznej trawy.
Białorusini uwielbiają spędzać wolny czas w kawiarniach, których na starówce jest pełno. Warto podchwycić ten zwyczaj i spróbować pysznej kawy w jednej z kafejek, zwłaszcza w pochmurny, jesienny dzień.
Brześć atrakcje turystyczne – Latarnik
Brześć jest jednym z niewielu miast, w których dalej jest podtrzymywana tradycja zapalania latarni przez specjalnie dedykowaną do tego osobę. Każdego wieczoru o tej samej porze, obok kamienia z rzeźbą nietoperza, zaczyna swoją pracę latarnik. Czas rozpoczęcia jest zależny od pory roku, ponieważ latarnik pojawia się zawsze o zachodzie słońca. Godzinę rozpoczęcia można sprawdzić na specjalnym zegarze, który znajduje się na skrzyżowaniu ulic Sowieckiej i Maserowej.
Ulica Gogola
Ta ulica inaczej zwana jest Aleją Latarni. W 2013 z okazji dni miasta na tej ulicy pojawiło się 30 latarni. Każda z nich przedstawia artystyczną rzeźbę. Znajdziemy tutaj, takie rzeźby jak Statek, Mały Książę, ławka do pocałunków oraz szereg rzeźb przedstawiających rożne zawody (m.in. rzeźnik, krawiec, pucybut).Z okazji tysiąclecia miasta na tej ulicy pojawiła się kolumna z aniołem, (pomnik Tysiąclecia Brześcia) na której podstawie umieszczono najważniejsze wydarzenia związane z historią miasta.
Brześć atrakcje turystyczne – Muzea
Historia i kultura Brześcia oraz Białorusi została przedstawiona w wielu muzeach znajdujących się na terenie miasta. Znajdziemy tu Muzeum Historii Miasta, Muzeum Kolejnictwa, Muzeum twierdzy Brzeskiej, Muzeum Wojny oraz wiele więcej.
Fort V
Fort V był fragmentem fortyfikacji znajdującym się na pierwszej linii obrony wokół Litewskiej Twierdzy. Został zbudowany w latach 1878-1888. W czerwcu 1941 roku w Forcie stacjonował batalion Armii Czerwonej.
Obecnie znajduje się tu Muzeum Historii Fortyfikacji i Uzbrojenia. Zwiedzający mogą obejrzeć wystawę ciężkiej artylerii (na zewnątrz) oraz wystawę wewnętrzną, poświęconą historii Twierdzy Brzeskiej i innych fortyfikacji (m.in. Twierdza Modlin oraz Fortyfikacje w Kownie).
Twierdza Brzeska
Na wyspie pomiędzy wodami Muchawca i Buga ulokowana została Twierdza Brzeska. Warownia ta miała kluczowe znaczenie dla obrony miasta przed najazdami wrogów. Wybudowana w latach 1836 – 1842. Przez prawie 100 lat była siedzibą wojsk carskich, a następnie sowieckich. Podczas II wojny światowej (1941) broniła miasta przed najazdem wojsk III Rzeszy.
Na wyspie znajduje się wiele rzeczy powiązanych z tematyką militarną, m. in. muzea, pomniki, ruiny zabudowań obronnych (m. in. ruiny cytadeli) oraz Sobór św. Mikołaja.
Polskie ślady
W miastach leżących niedaleko naszej wschodniej granicy można doszukać się śladów obecności naszych rodaków. Pomimo upłynięcia wielu lat, wciąż w miastach tych można zobaczyć polską architekturę, przeczytać polskie napisy na murach, oraz znaleźć pomniki poświęcone sławnym Polakom.
Streetart
Sztuka uliczna to coś, co lubimy. Niezależnie, czy są to murale, rzeźby czy inne formy artystyczne, zwiedzając miasta zawsze zwracamy na nie uwagę. W Brześciu można znaleźć wiele ciekawych rzeźb oraz murali (w większości ulokowanych w okolicach starego miasta).
Dworzec kolejowy
Dworzec w Brześciu Litewskim wybudowano w 1886 roku. W czasie I wojny światowej (1915) jednopiętrowy budynek został doszczętnie zniszczony. Gdy Brześć należał do II RP, odbudowano dworzec, dołączając do niego kolejne budynki stacyjne. W czasie II wojny światowej budynek uszkodzono, a po wojnie przebudowano nadając mu obecną formę w stylu klasycyzmu stalinowskiego.
Park Kultury i Rekreacji 1 Maja
Największy teren zielony w mieście stanowi idealne miejsce na spacer. Na obszarze ok 50 ha rośnie ponad 100 gatunków drzew, a pomiędzy alejkami znajduje się wiele ciekawych rzeźb. Ponadto znajdują się tutaj strzelnica, scena estradowa, sztuczne jeziora oraz park rozrywki dla dzieci.
Architektura sakralna
W krajach wyznających prawosławie cerkwie są umieszczane w najważniejszych punktach miasta. W Brześciu najbardziej reprezentacyjną jest Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy. Zbudowana została w 1906 w bizantyjsko-rosyjskim stylu, z elementami moskiewskiej architektury z XVII wieku.
Na obrzeżach centrum znajduje się katolicki Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, zbudowany w 1856 roku. Po II wojnie światowej, zgodnie z zaleceniami ówczesnej władzy, przekształcony został w muzeum krajoznawcze.
Naprzeciwko budynku, po drugiej stronie ulicy, znajduje się plac, z pomnikiem Lenina. Były władca Związku Radzieckiego wskazuje ręką na kościół, który zgodnie z ideologią partii nie powinien się tan znajdować.
Bazary
Takie miejsca jak Centralny rynek oraz Rynek Tsum przywracają wspomnienia z dzieciństwa, kiedy w sobotnie przedpołudnia wychodziłam z rodzicami na lokalny targ. Na brzeskich bazarach kupić można wszystko: od świeżych warzyw, poprzez mięsa i sery, na tekstyliach kończąc.
Przystań nad rzeką Muchawiec
Niegdyś rzeka ta stanowiła główny szlak wodny miasta. Niedaleko Rynku Tsum znajduje się przystań, gdzie za opłatą można rozpocząć rejs po rzece. Okolice przystani to spokojne, zielone miejsce, w którym można podziwiać przyrodę, karmić łabędzie i kaczki oraz odpocząć od zgiełku miasta.
Brześć atrakcje turystyczne – Ogród zimowy
Miejsce to jest własnością Państwowego Uniwersytetu im. Aleksandra Puszkina.
Ogród podzielono na trzy strefy klimatyczne: tropikalną, subtropikalną oraz pustynną.
W każdej znajdują się rośliny charakterystyczne dla danej strefy. W tropikach są to m.in. paprocie i storczyki, w subtropikach rośliny śródziemnomorskie (m. in. cytrusy i granaty), na pustynnej możemy podziwiać kaktusy i agawy.
Ogród jest dostępny cały rok, czynny w godzinach 10-18. Cena: 3 ruble.
Brześć atrakcje turystyczne – Teatry
Dla miłośników kultury miasto oferuje szereg atrakcji. Poza klasycznym Teatrem Dramatycznym znajduje się tu m.in. Teatr Lalek oraz Teatr Tańca Fantazja.
Pierwszy, poza klasyczną działalnością jest też miejscem kilku festiwali. Odbywa się tu m. in. Międzynarodowy Festiwal Teatralny ‘Biała Wieża’, Festiwal Białoruskiego Kina Narodowego „Kalejdoskop” oraz Międzynarodowy Festiwal Architektury i Projektowania Wnętrz „Pod dachem Domu”.
Jeżeli szukacie spokojnego miejsca na weekendowy wypoczynek, Brześć jest idealny. Można w nim odpocząć od pędu dużych miast, oraz łyknąć trochę kultury i historii.
Przed wyjazdem pamiętajcie o wyrobieniu wizy, oraz pamiętajcie o przepisach unijnych, dotyczących przewozu towarów.