Chociaż wyjazd w Tatry zazwyczaj  kojarzy nam się z Zakopanem,  istnieje kilka alternatyw dla tego miejsca. Niedaleko tej turystycznej miejscowości znajduje się Kościelisko, poza brakiem tłumów turystów, oferuje niemało atrakcji – zarówno dla tych aktywnych, chcących obcować z przyrodą, jak i tych wybierających się w góry aby odpocząć.

Kościelisko

drewniana zabudowa kościelisku

Urocza wioska, siedziba gminy Kościelisko jest znacznie spokojna i mniej turystyczna niż Zakopane. Jest tu wszystko, czego potrzeba turyście. Spokój, cisza, urokliwe góralskie domki, a przy tym bliskość „cywilizacji” czynią  te miejsce idealnym na kilkudniowy wypad w celu naładowania baterii.

Co zobaczyć we wsi Kościelisko?

Kościół pw. św. Kazimierza Królewicza

kosciół


Parafia w Kościelisku powstała na początku XX wieku. Prace nad budową kościoła rozpoczęły się w 1908 roku. Włączyli się w nie znakomici artyści i architekci, dzięki czemu świątynia włącza się w nurt architektury zakopiańskiej. Skromny z zewnątrz, we wnętrzu skrywa piękne rzeźby, a dzięki kolorowym witrażom, przy słonecznym dniu, można podziwiać feerię barw.


W kościele można zobaczyć także dwa obrazy Jezusa. Pierwszy z nich, ukazujący Syna Bożego w tradycyjnym ujęciu, jest autorstwa  Adama Hyła.  Na drugim obrazie, namalowanym przez byłego więźnia obozu w Oświęcimiu  Jezus przedstawiony jest w pasiaku.

Z cmentarza znajdującego się za kościołem można podziwiać piękną panoramę Tatr.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Pierwsza kaplica w miejscu obecnego sanktuarium powstała w prawie 70 lat temu. W obecnym kształcie kościół zaczęto budować w roku 1990.  

Ciekawostka: w fundamenty świątyni wmurowano też zdjęcie Jana Pawła II oraz papieski różaniec.

W przykościelnym parku można zobaczyć ołtarz, przy którym papież odprawiał mszę pod Wielką Krokwią.

 Co zobaczyć w okolicy wsi Kościelisko?

Lodowe Źródło

Na pierwszy rzut oka wydaje się, jakby to była mała sadzawka zajmująca nieco więcej przestrzeni jak sążęń kwadratowy, ale spokojność tej, jak łza przezroczystej wody, jest tylko pozorną. Trudno znaleźć źródła bardziej poruszonego, z niezmierną wartkością płyną, z niego dwa strumienie wprost przeciwne strony” (L. Zejszner, geolog i kartograf).

Cóż więcej dodać? Pozorny spokój, krystaliczna czystość, i przeciwległe kierunki czynią lodowe źródło wdzięcznym miejscem. Tak wdzięcznym, że można godzinami wpatrywać się w tę płynącą, krystalicznie czystą wodę, podziwiając siłę natury.

Skała Pisana

koscielisko skala pisana

Poza pięknem natury, w Dolinie Kościeliskiej, można doświadczyć czegoś intrygującego… Skala Pisana jest miejscem, w którym rzekomo ukryty jest skarb. Jaki? Nie wiadomo. Legenda przyciągała do tej skały wielu poszukiwaczy skarbów, Inna legenda mówi z kolei o wejściu do jaskini, w której śpią rycerze spod Giewontu, którzy mają powstać i bronić ojczyzny podczas zagrożenia. Raz w roku kowal miał wchodzić  do jaskini i podkuwać rycerskie konie, a wtedy jeden z rycerzy miał obudzić się i zapytać  „czy już czas”. 

Tak jak wcześniej poszukiwacze skarbów, tak teraz turyści zaznaczają swoją obecność w tym miejscu, dodając na skałach kolejne napisy i rysunki.

Wyżnia Kira Miętusia

Każdego roku na wiosnę w Tatry zjeżdżają tysiące trustów, aby podziwiać kwitnące krokusy. Kwiaty, kwitną różnie, w zależności od długości zimy – czasem na przełomie marca i kwietnia, czasem dopiero pod koniec czwartego miesiąca. Wtedy wyżnia Kira Mięstusia, która jest rozległą polaną pokrywa się tymi fioletowymi kwiatami tworząc niezapomniany widok.

  Cudakowa Polana

Tuż za Wyżnią Kirą Miętusią znajduje się Cudakowa Polana. Przez jej środek biegnie droga, na wschodzie szumi las, a obok niego wartko płynie potok. Kilkadziesiąt lat temu na polanie wypasano owce. Od kiedy zaniechano wypasu, natura daje o sobie znać. Powierzchnię porasta trawa, a otaczający teren las co roku ‘zabiera’ dla siebie kawałek. Obiekt należy do Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Kościelisko znajduje się bardzo blisko Zakopanego. Istnieje wiele wygodnych połączeń,  nie tylko z Popularnym turystycznie miastem, a le także z początkami szlaków turystycznych.  Jedną z zalet Kościeliska jest to, że oferuje wiele hosteli, hoteli i pensjonatów, których cena jest znacznie niższa niż w Zakopanem. Jednym z takich obiektów jest Osada Kościelisko.  Dlaczego właśnie tam?  Klimatyczne drewniane chaty, które skrywają w sobie nowoczesne, w pełni wyposażone apartamenty.  Do tego kominek, który poza właściwościami rozgrzewającymi dodaje jeszcze więcej góralskiego klimatu i niezapomniany widok na tatry z tarasu, na którym mona przesiadywać godzinami.