wietnam

Pierwszy raz bywa bolesny, zwłaszcza, kiedy skacze się na głęboką wodę. Tak było i tym razem, chociaż zarzekaliśmy się że obejrzenie kilkudziesięciu filmików na Youtube i przeczytanie podobnej ilości książek i artykułów, uchroni nas przed szokiem kulturowym. Nie macie pojęcia, jak się myliliśmy!

1. Ciekawostki o Wietnamie – Motocykle wszędzie!

ciekawostki o Wietnamie

W Wietnamie motocykle są wszędzie! Według danych Ministerstwa Transportu z 2013 r., Wśród ponad 90 milionów ludzi 37 milionów zarejestrowano na motocyklu, a tylko 2 miliony samochodem.

Posiadanie samochodu jest niezwykle drogie, ponieważ podatek wynosi około 100-200% wartości wozu, więc jest to luksus zarezerwowany dla bardzo bogatych. Podatek od motocykli jest znacznie tańszy, dzięki czemu jest bardziej dostępnym środkiem transportu dla zwykłych ludzi.

Więc przy pierwszym przybyciu do Hanoi lub Sajgonu, pierwszym ciekawym faktem, który najbardziej spodoba ci się, jest to, że dosłownie wszystko jest wykonywane / przenoszone na motocyklu

2. Ciekawostki o Wietnamie – Kawa

ciekawostki o Wietnamie

Wietnam jest drugim (16%) po Brazylii (40%) największym eksporterem kawy na świecie. Kawa została po raz pierwszy sprowadzona do Wietnamu przez Francuzów i zasadzona na obszarach górskich w 1800 roku, a roczna zdolność produkcyjna osiągnęła w tym czasie zaledwie około 80 ton. Produkcja kawy nadal rośnie po wojnie w Wietnamie. W ostatnich latach produkcja kawy wynosi około miliona ton rocznie.

Wietnamczycy wymyślili również własną kulturę picia kawy. Zmieloną kawę wkłada się do metalowego filtra kroplowego umieszczonego na wierzchu filiżanki. Następnie dodaje się gorącą wodę, a krople gorącej kawy powoli kapią do kubka. Większość Wietnamczyków lubi pić czarną kawę z lodem, i skondensowanym mlekiem. W niektórych rejonach pija się też kawę z dodatkiem jajka.

 

3.     Ciekawostki o Wietnamie –  Nguyen – najpopularniejsze nazwisko

ciekawostki o Wietnamie

Każdy nazywa się Nguyen, nawet wujek Ho! Nguyen to najpopularniejsze nazwisko w Wietnamie, używane przez około 90% populacji, a także nazwisko rodowe słynnego Ho Chi Minh.

4. Ciekawostki o Wietnamie – Kult wodza

Ho chi minh pomnik

Są takie osoby, które pojawiają się dosłownie wszędzie. W telewizji, radiu, na portalach plotkarskich, reklamują przeróżne produkty (swojej marki lub cudzej)… Gdzie się nie obrócisz, widzisz tę samą twarz. Boisz się nawet otworzyć lodówkę, bo masz wrażenie, ze ta osoba może z niej wyskoczyć…

W Wietnamie taką osobą jest wujek Ho (Ho Chi Minch, właściwie Nguyễn Sinh Cung).

Ho jest wszędzie, na każdym banknocie, jego portrety zdobią wszystkie budynki użyteczności publicznej, a w każdym większym parku stoi jego pomni.

Co ciekawe – portrety Ho znajdują się także w świątyniach!

Ciało wodza po jego śmierci zabalsaomowano i umieszczono w mauzoleum w Hanoi, gdzie jego bezpieczeństwa strzeże kilka grup żołnierzy.

5. Ciekawostki o Wietnamie – Komunizm wiecznie żywy

komunizm wiecznie zywy

Nie będę ściemniać, że pamiętam lata PRL-u, bo nie było mnie wtedy na świecie (ba, nie byłam wtedy w planach), ale z opowieści (bo zawsze byłam ciekawska), wiem jak było. I tak, jak kiedyś było w Polsce, jest w Wietnamie. Poza okropną inflacją (o tym poniżej), jest nacisk na kolektywizm (i pełno plakatów promujących współpracę pomiędzy członkami klasy robotniczej), w szkole są apele ku czci jedynego słusznego wodza. Nie ma bezrobocia (bo stanowiska pracy są sztucznie generowane, np. w autobusie jest kierowca, sprzedawca biletow, i co jakiś czas pojawia się kanar), nie ma bezdomności… Mimo, że ludzie żyją skromnie, to każdy ma ‘po równo’ i są szczęśliwi

6. W Wietnamie łatwo być milionerem

dongi wietnamskie

I to wcale nie jest historia jak z baśni. Nie ma zwrotów akcji, wspinania się po drabinie i osiągnięcia sukcesu. Wystarczy mieć przy sobie mniej niż 50$ i pójść do kantoru. To znaczy, do punktu wymiany gotówki, który jest najczęściej sklepem jubilerskim. Tam miły skośny pan zabierze Ci jeden banknot z Ulyssesem S. Grantem i da cały plik banknotów z wizerunkiem Ho Chi Minha. Proste, prawda?

7. (Prawie) francuskie śniadanie

banh mi

Czyli kawa plus bagietka. Lub w wersji wietnamskiej – kawa na lodzie plus banh mi.

Kolonizacja Indochin przez Francuzów miała ogromny wpływ na obecny kształt kuchni wietnamskiej. Wiele warzyw wprowadzanych do kraju jest powszechnych w zachodniej kuchni. Ziemniaki, marchew, karczochy i szparagi to tylko niektóre z nich. Wpływy Francuzów nie ograniczają się do prostych składników, ale rozciągają się także na metody gotowania (np. z użyciem masła i wina). Ukłonem w stronę Francuzów jest też wzrost użycia mięsa wołowego jako składnika dań również wzrost wołowiny w kuchni, co widać np. w bò 7 món, – wielodaniowym posiłkiem stworzonym przez Francuzów, mającym uczcić wzrost dostępności mięsa, który nastąpił po ich przybyciu w epoce kolonialnej Francji.

Więcej o kuchni wietnamskiej

8. Żółto-czerwoni

Wietnam flaga

Flaga wietnamska została zaprojektowana w 1940 roku, oficjalnie w użyciu jest od 1955 roku. Złota pięcioramienna gwiazda symbolizuje pięć grup robotników w budowaniu socjalizmu (intelektualiści, chłopi, żołnierze, robotnicy i młodzież), podczas gdy czerwona symbolizuje rozlew krwi i rewolucyjną walkę.

9.  Święty żółw

Położone w centrum historycznej dzielnicy Hanoi jezioro Hoan Kiem jest uroczym, spokojnym miejscem o fascynującej historii. Legenda głosi, że cesarz Le Loi w 1428 roku otrzymał od Króla Smoków magiczny miecz do walki z chińskimi ciemiężcami. Miecz, jak można się domyślać, pochodził z jeziora Hoan Kiem.

Po udanej walce cesarz płynął łódką przez spokojne wody, kiedy wynurzył się ogromny złoty żółw. Przybysz  wyjaśnił, że został wysłany przez swojego mistrza, Króla Smoków, aby odebrał miecz. Żółw wraz z mieczem znikną pod powierzchnią, a Cesarz nazwał jezioro Hoan Kiem, co znaczy „Jezioro Zwróconego Miecza”.

Po tym wydarzeniu w okolicy jeziora zaczęło się pojawiać coraz więcej żółwi. Jednej z nich miał być wcieleniem mitycznego żółwia, którego Le Loi spotkał w 1428 r. Gad, nazywany Cu Rua, był jednym z  czterech gigantycznych żółwi o miękkiej skorupie na całym świecie . Niestety żółw umarł w 2016, a cały kraj pogrążył się w żałobie. Ciało świętego zwierzęcia zostało zabalsamowane i wystawiona w Wietnamskim Narodowym Muzeum Historii Naturalnej.

 10. Nowy Rok w lutym (!)

tet wietnam

Dla Wietnamczyków największym świtem jest Nowy Rok – Tết – który przypada tego samego dnia, co Chiński Nowy Rok (zgodnie z kalendarzem księżycowym). Podczas tego święta rodziny wspólnie świętują, a domy zdobią brzoskwiniowe lub morelowe kwiaty, które oznaczają płodność i obfitość. Pierwszy tydzień nowego roku jest szczególnie głośny, ponieważ petardy, bębny i gongi są używane do odpierania złych duchów.