Alternatywna trasa zwiedzania miasta – czemu nie. Sztokholm zwiedzaliśmy śladami Millennium Stiega Larssonna. Z Liverpoolem najbardziej kojarzą się Beatlesi, więc przedstawiamy Wam przewodnik po Liverpoolu śladami Wielkiej Czwórki.

Liverpool śladami Beatlesów

Pomnik Wielkiej Czwórki na Pier Head

pomnik beatlesów liverpool
Liverpool śladami Beatlesów

Cztery wielkie postacie z brązu odsłonięto pod koniec 2017 roku. Rzeźba została podarowana miastu przez Cavern Club i przedstawia zespół spacerujący po Mersey.

The Beatles Story

Liverpool śladami Beatlesów
Liverpool śladami Beatlesów

Największa na świecie stała wystawa dotycząca Beatlesów. Zawiera repliki Casbah, Mathew Street i The Cavern, oraz wiele eksponatów dotyczących zespołu (od strojów, poprzez instrumenty na rękopisach piosenek kończąc).

Liverpool śladami Beatlesów
Liverpool śladami Beatlesów

Double Fantasy – Yoko & John

Liverpool śladami Beatlesów
Liverpool śladami Beatlesów

Wystawa czasowa w Muzeum of Liverpool opowiada o miłości Johna Lennona i Yoko Ono. Wystawa która potrwa do 22 kwietnia 2019 roku, obejmuje słynną narzuta „Give Peace a Chance”, która była tłem wywiadu z roku 1969. Yoko i John wykorzystali swoją sławę do promowania pokoju – słynny wywiad był pokojowym protestem przeciwko wojnie.

Liverpool śladami Beatlesów

Magical History Museum, 23 Mathew Street

Nowo otwarta pięciopiętrowa atrakcja zawiera przedmioty z osobistej kolekcji brata Pete’a Besta znanego jako „piąty Beatle”. Obiekty obejmują gitarę
Futurama George’a Harrisona , medale sierżanta Peppera Johna Lennona, wiolonczelę z „I Am The Walrus” oraz zestaw perkusyjny Best’s Premier Pete’a.

Blue Angel, 106-108 Seel Street

Liverpool śladami Beatlesów

W czasie, gdy klub był własnością pierwszego pierwszego menedżera zespołu, Allana Williamsa, zespół często koncertował w tym miejscu. To w tym klubie 12 sierpnia 1960 roku odbyło się przesłuchanie do zespołu Pete’a Besta, a zespół – po przesłuchaniu przez popowego menedżera Larry’ego Parnesa – zdobył swoją pierwszą tracę koncertową poza Liverpolem,. [Ciekawostka]W czasie, gdy zarządzał Błękitnym Aniołem, Williams że wyrzucił z klubu Judy Garland i odmówił wstąpienia do Boba Dylana.

Casbah Coffee Club, Hayman’s Green, West Derby

Liverpool śladami Beatlesów

Większość osób kojarzy kojarzą Beatlesów z klubem Cavern, Sir Paul McCartney powiedział, wyjaśnił że historia Betalesów zaczęła się właśnie w Casbah. Klub został otwart przez mamę Pete’a Besta, jako miejsce spotkań jej synów i przyjaciół. Chłopcy z zespołu pomagali odremontować wnętrze, a ówczesna dziewczyna Lennona, Cynthia – która stała się jego pierwszą żoną i matką syna Juliana – namalowała sylwetkę Johna, którą można zobaczyć do dziś.

Cavern Club, Mathew Street

Liverpool śladami Beatlesów

Cavern Club jest miejscem, w którym zespół The Beatles zorganizował swój pierwszy koncert. Jednak nie tylko The Beatlesi zostawili w Cavern swoje ślady – w klubie występowali , inne zespoły, począwszy od The Rolling Stones, Eltona Johna, Queen, The Kinks, aż do obecnie popularnychartystów, takich jak Arctic Monkeys i Adele.

Liverpool śladami Beatlesów

Nagrobek Eleanor Rigby,St Peter’s Church, Woolton

Liverpool śladami Beatlesów

Nie do końca wiadomo, kim była Eleanor Rigby i co zainspirowało Beatlesów do stworzenia utworu w 1966 roku. Nagrobek kobiety o nazwisku będącym jednocześnie tytułem utworu słynnej Czwórki znajduje się na cmentarzu, na którym John i Paul spotkali się po raz pierwszy.
W tym samym miejscu znajduje się grób wuja Johna George’a Toogooda Smitha, z którym mieszkał przez większość swojego dzieciństwa, wraz z ciotką Mimi. George podobno nauczył Lennona, jak czytać i kupił mu pierwszą harmonijkę ustną.

Pomnik Eleanor Rigby, Stanley Street

Liverpool śladami Beatlesów

Spiżowa statua samotnej postaci znajduje się na kamiennej ławce obok tablicy poświęconej „Wszystkim samotnym ludziom”. Pomnik ostał stworzony przez muzyka i artystę Tommy’ego Steele’a w 1981 roku.

Forthlin Road, Allerton

Budynek pod numerem 20 to miejsce, w którym Paul McCartney mieszkał ze swoją rodziną przez wiele lat, zanim zyskał sławę. W początkowym etapie istnienia The Beatles spędzali godziny w domu McCartneya grając i komponując utwory.dlatego też National Niektórzy twierdzą, że ten dom to „miejsce narodzin Beatlesów”.

‘Four lads who shook the world’, Mathew Street

Pierwszy na świecie pomnik upamiętniający Beatlesów można znaleźć na szczycie Eric Live Bar. Płaskorzeźba została stworzona przez Artura Dooleya w 1974 roku i pokazuje Matkę Boską tulącą swoje „dzieci” – Beatlesów. Po śmierci Johna Lennona dodano drugą figurkę przedstawiającą kolejne dziecko (ze skrzydłami i gitarą ) unoszące się z boku .

Hard Days, Hard Nights Hotel, North John Street

Otwarty w 2008 roku

Niedaleko Matthew Street znajduje się otwarty w 2008 roku hotel, w którym motywem przewodnim jest Wielka Czwórka..

Obiekt, otwarty w 2008 roku ozdobiony jest pamiątkami związanymi z zespołem i oferuje 110 pokoi oraz dwa luksusowe apartamenty o nazwach Lennon i McCartney.

Na zewnątrz, znajdują się posągi muzyków a w karcie barowej drinki noszą nazwy związane z zespołem.

Otwarty w 2008 roku

Liverpool śladami Beatlesów

Jacaranda, Slater Street

Liverpool śladami Beatlesów

„The Jac” został założony w 1957 roku przez pierwszego menadżera zespołuAllana Williamsa, znanego jako „człowiek, który oddał Beatlesów”.

Początkowo była to kawiarnia, ale we wrześniu 1958 przerobiono ją na bar – oczywiście z koncertem Johna Lennona, Stuarta Sutcliffe’a i Paula McCartneya.

Lennon i Sutcliffe pomogli nawet w przeróbce, malując mural do pokoju dla pań.

Od lata 1960 r. Beatlesi cyklicznie występowi w klubie, dopóki nie rozstali się z Williamsiem rok później.

Peace Monument, Albert Docks

Liverpool śladami Beatlesów

Rzeźba Peace and Harmony ma na celu promowanie głównego przekazu Lennona poprzez różne symbole, w tym gołębiami i białym piórkiem.

Pomnik znajduje się w ACC Liverpool i został stworzony przez amerykańską artystkę Lauren Voiers, na zamówienie Global Peace Initiative.

Rzeźba została odsłonięta 9 października 2010 r., w dzień 70. urodzin Lennona.

Liverpool śladami Beatlesów

Mathew Street

Liverpool śladami Beatlesów

Na tej małej, tętniącej życiem ulicy w centrum miasta znajduje się wiele atrakcji Beatlesów.

The Cavern Club, pomnik Johna Lennona, sklep Beatlesów, pomnik Arthura Dooleya, puby, w których spędzała czas Wielka Czworka….

Liverpool śladami Beatlesów

The Grapes, Mathew Street

Liverpool śladami Beatlesów

Kilka barów od Cavern Club mieści sie Grapes – miejsce, gdzie zespół udawał się przed i po koncertach. W tamtym czasie Cavern nie sprzedawała alkoholu, więc Czwórka spędzała czas przed i po występach w The Grapes. Pub zawiera mnóstwo pamiątek, w tym zdjęcie czterech chłopaków siedzących na ławce, która pozostaje do tej samej pozycji do dnia dzisiejszego.

Liverpool śladami Beatlesów

Pomnik Lennona, Mathew Street

Liverpool śladami Beatlesów

Pomnik przedstawia piosenkarza od niechcenia opartego o ścianę przed klubem Cavern. Litherland Town Hall, Hatton Hill Road

Litherland Town Hall, Hatton Hill Road

Występ wielkiej Czwórki w Ratuszu, 27 grudnia 1960 roku okazał się przełomowym dla zespołu. Beatlesi właśnie wrócili ze swojego pierwszego Tourne w wo Hamburgu.

Dla wielu koncert stał się znany jako miejsce narodzin Beatlemanii. Od tego czasu hala jest zamknięta i jest teraz ośrodkiem zdrowia NHS.

Liverpool Town Hall, High Street

Liverpool śladami Beatlesów

10 lipca 1964 roku The Beatles powrócili do Liverpoolu na premierę swojego pierwszego filmu fabularnego, „A Hard Day’s Night”.

W tym czasie Beatlemania była u szczytu, w związku z tym, zespół został powitany przez 200 000 fanów, którzy dotarli ze starego lotniska Speke, podczas gdy poza ratuszem Liverpoolu zebrało się 20 000 fanów.

Mendips, 251 Menlove Avenue

Dom, w którym John Lennon mieszkał ze swoją matką od 5 do 22 roku życia.

Obecnie budynek jest otwarty dla turystów. Wycieczki można bookowac pod tym linkiem.

Penny lane

Liverpool śladami Beatlesów

Ulica, która stałą się inspiracją do powstania słynnej piosenki, może być nieco rozczarowująca, jeżeli szukasz idealnego odbicia słów piosenki.

W rzeczywistości najbliższa remiza straży pożarnej jest oddalona o pół mili. Ale pewne jest to, że podczas wizyty będziesz pod błękitnym niebem.

Philharmonic Dining Rooms, Hope Street

Kolejny ulubiony pub Lennona.
Jest to prawdopodobnie jeden z najpiękniejszych pubów w mieście.

St Peter’s Church, Woolton

Tutaj wszystko się zaczęło. Dnia 6 lipca 1957 r. na festynie kościelnym na terenie St Peter’s John Lennon i inni członkowie Quarrymen Skiffle Group zostali przedstawieni Paulowi McCartneyowi przez wspólnego przyjaciela. Macca pokazał swoje umiejętności, grając kilka klasycznych rock and rolli, a dwa tygodnie później otrzymał zaproszenie do dołączenia do grupy. W tym czasie Jan mieszkał lokalnie ze swoim wujkiem Georgem i ciocią Mimi, która była członkiem kongregacji. John był zaangażowany w młodzieżową grupę kościoła i czasami śpiewał w chórze na weselach.

Strawberry Fields, Beaconsfield Road

strawberry fields

Niepozorny budynek schowany w cieniu zamożnych domów to miejsce, które zainspirowało jedną z największych piosenek Beatlesów.

Kiedy John Lennon ze swoją ciocią Mimi i wujkiem George’em, Strawberry Field był domem dla dzieci z Armii Zbawienia. Przyszły Beatles lubił chodzić na imprezy ogrodowe organizowane każdego lata.

Pierwotny sierociniec zburzono i zastąpiono domem dla mniejszych dzieci, który zamknięto go w styczniu 2005 r. Obecnie jest to kościół i centrum modlitwy.

W 2011 roku słynne czerwone bramy zastąpiono replikami.

‘The shelter in the middle of a roundabout’, Smithdown Place Liverpool śladami Beatlesów

Słynny tekst Beatlesów odnosi się do przystanku tramwajowego na skrzyżowaniu Smithdown Road, Allerton Road i Penny Lane.
Na fali Beatlemanii w tym miejscu pojawił się bar Sgt Pepper’s Bistro. Jadłodajnię jednak zamknięto ponad dziesięć lat temu.

 Ye Cracke, Rice Street

Kolejny pub, w którym John Lennon spędzał wolny czas w przerwach od nauki w pobliskim Liverpool College of Art.Często przynosił ze sobą pierwszą żonę Cynthią.

Dziś wypełniają go pamiątki Beatlesów i stare zdjęcia Liverpoolu.

Żółta łódź podwodna, Liverpool John Lennon Airport

W 1984 roku duża grupa praktykantów ze stoczni Cammell Laird zbudowała ten duży model, inspirowany piosenką z płyty Revolver. Obiekt miał się znaleźć na wystawie w International Garden Festival. Łódź umiejscowiono w ogrodzie w kształcie jabłka, który zawierał liczne odniesienia do grupy.

Zbudowany ze stali okręt podwodny waży 18 ton i ma 51 stóp długości i 15 stóp wysokości. Posiada replikę kabiny kontrolnej wyposażonej w oryginalne wyposażenie. Po zakończeniu festiwalu łódź przeniesiono do parku Chavasse, po czym odnowiono i wystawiono w 1995 roku na lotnisku Johna Lennona.

Liverpool śladami Beatlesów