Dawno dawno temu, gdzieś w latach 70 ubiegłego stulecia , kiedy towarem eksportowym Skandynawii nie była jeszcze ciężka i mroczna muzyka, czwórka młodych Szwedów postanowiła zawojować świat skocznymi utworami z charakterystycznymi chórkami.

 

Jak to się zaczęło? abba muzeum

 

W ABBA The Museum historia o Björnie, Bennym, Fridzie, Agnethcie i ich życiu  przedstawiona jest od samego początku. W pierwszej sekcji poznajemy członków zespołu i dowiadujemy się, jak wyglądało życie w czasie ich dzieciństwa, jak przebiegał okres dorastania,  jak się poznali, kiedy muzyka stała się ich sposobem na życie.  Idąc dalej, poznajemy dokładne repliki miejsc, w których  członkowie zespołu żyli i pracowali takie jak domek na wyspie Viggsö czy studio nagraniowe.

Widzimy stroje, w których zaśpiewali Waterloo na konkursie Eurowizji w Brighton w 1974 r. (zaledwie rok po utworzeniu grupy) i w których zdobyli pierwszą nagrodę. W tle na ekranie można obejrzeć fragmenty tego konkursu i poczuć dreszczyk emocji podczas ogłaszania wyników. Dzięki przewodnikowi audio można wysłuchać opowieści i wspomnień członków z ich niesamowitej kariery

Garderoba i pokój, w którym szyto stroje  uświadamiają, ile pracy kryło się za przygotowaniem każdego występu oraz  ile osób stało za sukcesem zespołu.

Poza strojami z koncertu Eurowizja 1974, można obejrzeć też inne, znane z występów grupy stroje, m. in. fantastyczne sukienki z kotami. Owe Sandström projektant strojów, w których zespół pojawiał się na scenie powiedział w jednym z wywiadów, że właśnie te sukienki były kopiowane w milionach egzemplarzy na całym świecie i że gdyby muzeum zaczęło się palić to ratował by właśnie je.

 

Interaktywność

Karaoke, taniec a może udział w teledysku? Dla najodważniejszych kombinacja wszystkiego, czyli wyjście na scenę razem z zespołem i zaśpiewanie największych hitów! Interaktywność to zdecydowanie najlepsza cecha tego miejsca! A dzięki specjalnym kodom kreskowym umieszczonym na biletach, możecie w domu obejrzeć jeszcze raz swoje wyczyny ;] Oczywiście, nie mogło zabraknąć też quizu, w którym można sprawdzić swoją wiedzę na temat zespołu.

 

Wystawy czasowe abba muzeum

Początkowy obszar ABBA Muzeum jest specjalnie zarezerwowany dla wystaw czasowych. Tematyka tych tymczasowych eksponatów jest szeroka, jednak musi być w jakiś sposób związana z muzyką. Ciekawym przykładem jest tymczasowa wystawa Gitary Gwiazd (otwarta 25 stycznia 2018 r.), gdzie prezentowane są instrumenty, na których zagrały największe sławy (m.in. Slash, Ritchie Blackmore czy Gary Moore). Jeżeli czujecie się na siłach, możecie rozegrać pojedynek w Guitar Hero 😉

 

 

Abba The Museum  – informacje praktyczne abba muzeum

Adres:

  • Djurgårdsvägen 68, 115 21 Stockholm

Godziny otwarcia:

  • Pn , Wt, Pt, So, Nie 10.00 – 18.00,
  • Śr – Czw 10.00 – 20.00

Cena biletu:

  • normalny 250 SEK
  • dzieci 95  SEK
  • rodzinny 595  SEK

Oficjalnaa strona internetowa

www.abbathemuseum.com

Post został zrealizowany we współpracy z ABba The Museum w Sztokholmie

 

 

Więcej ciekawostek na temat Sztokholmu znajdziecie pod tym linkiem