Magnesy i pocztówki przywozimy zawsze. Dosłownie ZAWSZE. Mamy kolekcję magnesów na lodówce i pocztówek w pracy nad biurkiem. Poza tymi dwoma rzeczami staramy się do domu zabrać coś lokalnego – słodycze, alkohol, rękodzieło. Każdy kraj ma coś innego do zaoferowania, dlatego ułatwimy Wam poszukiwania i podpowiemy, co przywieźć z Kaliningradu.

Co przywieźć z Kaliningradu – Słodycze

Pamiętam, jakby to było wczoraj. Dwie i pół dekady temu, miejski bazar i moja ulubiona czekolada, biała z fistaszkami. Prosto zza wschodniej granicy. Do tego śmietankowe toffi i słonecznikowa chałwa (sezamowej nie tknę palcem!).

Najlepsze słodycze w Kaliningradzie znajdziecie na głównym bazarze. Tam możecie zaopatrzyć się w chałwę (nie tylko słonecznikową, ale także tradycyjną – sezamową oraz kakaową i oblaną czekoladą). Czasem są na wagę, czasem w dużych blokach, a czasem w wersji mini pakowane jak cukierki.

Kolejnym 'must have’ są sezam/słonecznik/orzechy w karmelu. Taka ichniejsza wersja naszych sezamków. Najfajniejsze są opakowania, w których mamy rożne kombinacje smakowe.

Na bazarze można tez zaopatrzyć się w śmietankowe toffi (w dużych blokach z orzechami, lub pakowane jak cukierki, oraz syrki (czyli twarożek na herbatniku oblany czekoladą), które są popularne również na Litwie i na Ukrainie.

Co przywieźć z Kaliningradu – Matrioszka

Czyli klasyk klasyków. Matrioszka – pucata babeczka z chustką na głowie nieodzownie kojarzy się z Rosją (chociaż można ją kupić równie z w krakowskich sklepach z pamiątkami, co wprowadza w błąd zagranicznych turystów). Matrioszki małe, duże, w postaci magnesów (3d i płaskich), we wszystkich kolorach tęczy to totalny must have dla wszystkich, którzy odwiedzają Rosję.

Co przywieźć z Kaliningradu – Alkohol i papierosy

Wino, koniak, a może wódka? Niezależnie od waszego gustu jedno jest pewne – nie powinniście wracać z Rosji bez chociaż jednej butelki! Dlaczego? Ponieważ alkohole są tanie, a różnorodność smaków i woltażu przytłacza! My przywieźliśmy wino (to już nasza tradycja 🙂 a także whiskey. Warto również wspomnieć o piwie, które jest sprzedawane zazwyczaj w litrowych, plastikowych butelkach. W związku z ogromnym zainteresowaniem zakupu alkoholu za wschodnią granicą należy pamiętać, aby nie przekroczyć o limitu wwozu alkoholu na teren UE! Więcej o tym, ile i jakiego alkoholu można przywieźć z Ukrainy do Polski przeczytacie na stronie MSZ.

Co przywieźć z Kaliningradu – Suszone ryby i owoce morza

Coś co się uwielbia albo nienawidzi. Pierwszy raz coś takiego przywiózł mi ojciec. Mała paczuszka ze 'specyficznym’ zapachem (po prostu 'wali rybą’). W środku kilkanaście skrawków (ryby, kalmara, lub innego morskiego stworzonka). Słone i idealne do piwa. Mój kot bardzo je polubił 🙂

Co przywieźć z Kaliningradu – bursztyn

Kaliningrad jest miejscem, gdzie przechowuje się dużą część światowych zasobów bursztynu, i działa jego przemysł wydobywczy. Bursztyn jest zatem najdoskonalszym prezentem z Kaliningradu, jednakże należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii dotyczących wyszukiwania, kupowania i eksportowania bursztynu. Z powodu sankcji wszelki eksport bursztynu jest obecnie surowo zabroniony. Nie oznacza to, że nie można wywieźć poza kraj żadnej formy bursztynu. Sprzedawcy pracujący się na terenie Muzeum Bursztynu mogą zapewnić, że nie tylko wyjdziesz z autentycznym kawałkiem bursztynu, ale także poprawną dokumentacją, która pozwoli ci spokojnie przejść przez wspomnianego urzędnika celnego.

Co przywieźć z Kaliningradu

Przed główną halą targową jest mały pasaż, na którym można kupić ręcznie wykonane artefakty. Serwetki dziergane przez starsze kobiety, ręcznie malowane chusty, biżuterię, drewniane zabawki i sztućce to tylko ułamek tego, co można znaleźć. A jeżeli będziecie mieli szczęście, traficie na ludowy performance w wykonaniu tańczących dzieci 🙂

Gdzie kupić pamiątki?

Darujcie sobie sklepy z pamiątkami w muzeach i na lotnisku. Najlepszym miejscem na zakupy w Królewcu jest bazar! Tak, taki, jaki większość z Was pamięta ze swojego dzieciństwa. Ponoć każde rosyjskie miasto ma swój centralny rynek na który miejscowi chodzą kupić świeże produkty, mięso i niedrogą odzież (made in China). Rynek, znajdujący się między Górnym Stawem a Placem Zwycięstwa, jest wehikułem czasu, który zabiera odwiedzających z powrotem do sowieckiej przeszłości. Ze stosami owoców i dużymi kawałkami mięsa zwisającymi z haczyków na suficie rynek wydaje się dziwnie nie na miejscu we wciąż wyraźnie pruskim mieście. Niemniej jednak jest świetnym miejscem aby poczuć miasto, spróbować lokalnych przysmaków i kupić niedrogie pamiątki!

Jak już jesteście w mieście, zobaczycie co ciekawego można zobaczyć w Kaliningradzie.