Co zobaczyć w Kaliningradzie? To pierwsze pytanie jakie zadałam sobie planując wyjazd. Niby to nie był mój pierwszy raz w tym mieście, ale dopiero teraz jechałam na własną rękę i w celach czysto rekreacyjnych. Przywołując nieco zatarte wspomnienia i wspomagając się internetem udało mi się ułożyć całkiem sensowny plan zwiedzania.

Co zobaczyć w Kaliningradzie – Plac Zwycięstwa

plac zwycięstwa Kaliningrad

Położony w centrum miasta, Plac Zwycięstwa to idealne miejsce na spacer połączony z próbowaniem lokalnej kuchni i zakupami. Znajduje się tu mnóstwo restauracji oraz centrum handlowe Clover.

Najbardziej rzucającym się w oczy punktem placu jest Kolumna Zwycięstwa (z 2005 roku). Pomnik upamiętnia  cztery ważne zwycięstwa rosyjskiego wojska – wojnę siedmioletnią z lat 1756-1763; zwycięstwo nad Napoleonem w 1813 roku, pierwszą wojnę światową  i zdobycie Królewca w wielkiej wojnie patriotycznej w latach 1941–1945. Kolumna symbolizuje pokój na świecie.  – cztery boki podstawy są zapisane wspomnieniami z poprzednich konfliktów nie zostawiając miejsca na upamiętnienie nowych (w założeniu – żadnych więcej wojen nie będzie).

Na szczycie kolumny znajduje się  Order Zwycięstwa –  najwyższe odznaczenie w ZSRR  przyznawane za służbę wojskową w czasie II wojny światowej.

Na placu znajduje się też Katedra Chrystusa Zbawiciela .


Co zobaczyć w Kaliningradzie – Muzeum oceanu

W głównym budynku World Ocean Museum, położonym w połowie drogi między okrętem podwodnym B-413 a statkiem Vityaz, znajduje się 14 zbiorników morskich i słodkowodnych zawierających ponad 130 gatunków, w tym piranie, promienie, rekiny i skorupiaki. Nie jest pod żadnym względem ogromny, ale z pewnością jest dobrze utrzymany i prawdopodobnie będzie główną atrakcją dla dzieci. Jest też przyzwoity taras widokowy, z którego można korzystać na piętrze, z którego roztacza się widok na rzekę, flotę muzeów i wyspę Kanta i katedrę.

B-413 Submarine Museum

Tematyka militarna jest mi bliska. Rodzina mundurowa, Akademia Wojskowa, historia wojny w Wietnamie… I mimo, ze zainteresowania moje obracają się wokół wojsk lądowych, fajnie czasem poszerzyć horyzonty. Tak trafiliśmy do wnętrza B-413.

Wystrzelony w Bałtyk 7 października 1968 r. Z pochylni w Leningradzie (teraz przywróconej do pierwotnej nazwy Sankt Petersburg), radziecki okręt podwodny B-413 klasy Foxtrot patrolował w ramach 4. eskadry okrętów podwodnych Floty Północnej Czerwonego Sztandaru w latach 1969-1990 Nieco ponad 90 metrów długości, uzbrojony w 22 torpedy i zdolny do przebywania w zanurzeniu do 5 dni, to i 57 podwodne siostry zbudowane przez okres 14 lat od 1957 do 1971 roku odegrały ogromną rolę w zwany „zimną wojną” między ZSRR a USA.

I wszystko by było fajnie, gdyby nie wrażenie, ze ludzie chcą przez łódź po prostu przejść. Nie stanąć, poczytać, dotknąć obejrzeć – po prostu przejść. Jeżeli się zatrzymaliśmy, zęby zrobić zdjęcie, lub coś przeczytać ludzie spychali nas na ścianę, zeby tylko przemieścić się dalej. Trochę to smutne, nieprawdaż?

Co zobaczyć w Kaliningradzie -Dom Sowietów

Dla mnie – główny punkt wycieczki. Ostatnio mocno wkręcił mi się urbex, więc szukanie opuszczonych miejsc w każdym odwiedzanym przez nas mieście jest na porządku dziennym. Dom Sowietów stoi w miejscu,w którym kiedyś mieścił się zamek. Niestety pruska budowla, ze względu na złą kondycję, został wysadzona, a resztki rozebrane. Na miejscu postanowiono zbudować budynek, który będzie siedziba administracji otoczoną terenami zielonymi. Niestety, ze względu na niestabilność gruntu budowy nigdy nie ukończono. Budynek jest ogrodzony i strzeżony przez psy oraz ochronę, ale … dla chcącego nic trudnego 😛

Co zobaczyć w Kaliningradzie – Bazar centralny

Co zobaczyć w Kaliningradzie

Jedna z niewielu rzeczy, jaką miałam okazję zwiedzić będąc w mieście pierwszy raz. Pamiętam ogromną halę, dużo towaru wszelakiej maści i przede wszystkim pyszne słodycze. Niektóre produkty przypominały mi smak dzieciństwa (urodziłam się godzinę drogi od Kaliningradu :), inne to była całkowita nowość.

Co zobaczyć w Kaliningradzie

Bazar to miejsce gdzie kupicie wszystko – od świeżych warzyw i owoców, poprzez słodycze, wyroby tytoniowe, artykuły gospodarstwa domowego na ubraniach kończąc.

Co zobaczyć w Kaliningradzie

Fajnie jest zagubić się w tych uliczkach 🙂

Co zobaczyć w Kaliningradzie – Park miniatur

Fajna sprawa nie tylko dla turystów, ale dla samych mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego. Nie każdy Są oni oddzieleni geograficznie od reszty Rosji, a dzięki parkowi  mają okazję zobaczyć arcydzieła architektury swojego kraju. Park Miniatur to wyjątkowa instalacja, która pozwala w ciągu kilku godzin zobaczyć kilkadziesiąt zabytków kultury rosyjskiej i poznać trochę historii. W kilka korków można się przenieść z Krymu do Władywostoku, z Irkucka do Permu, z Ufy do Niżnego Nowogrodu – i jest tu całkiem sporo takich tras. W czerwcu można zobaczyć 9 następujących ekspozycji: Muzeum Historii Lokalnej Perm, Kościół Krwi w Jekaterynburgu, Pietrozawodsk Kiżi, Brama Triumfalna Nikołaja we Władywostoku, Stela Chwały Wojskowej w Pietropawłowsku Kamczackim, Zamek Jaskółczego Gniazda w Krym, Dom Kosterina w Ufie, Katedra Spaso-Staroyarmarochny w Niżnym Nowogrodzie i Moskiewska Brama Triumfalna w Irkucku.

Jak dla mnie świetna sprawa – Rosja jeszcze przede mną (mam nadzieję, że już niedługo)

Co zobaczyć w Kaliningradzie – Miejskie fortyfikacje

Co zobaczyć w Kaliningradzie

Fortyfikacje Kalinigradu są jednymi z najważniejszych zabytków w mieście Zbudowane w XIX wieku,  były w stanie obronić miasto  przed bombardowaniem przez aliantów, a następnie ogromnym atakiem Sowietów w 1945 r.

Oryginalna zabudowa obronna składała się z 12 fortów otaczających miasto. Mimo ciągłej modernizacji, miasto nie wytrzymało naporu Armii Czerwonej (chociaż podczas czterodniowej walki Sowieci ponieśli spore straty).

Armia Czerwona zdobyła forty  5, 5a, 6, 7a, 7b, 8, 9, 10, 11, 12. Mimo, że większość z tych budowli dalej istnieje, tylko forty  5 i 11  są dostępne dla zwiedzających.

Co zobaczyć w Kaliningradzie

W skład tych fortyfikacji wchodzą także bramy –  Królewska, Ausfaldzka, Friedrichsburska, Rossgarten, Sackheimska, Frydlandzka (z Muzeum Historii Miasta, Kolejowa i Brandenburska oraz mu orbonny o grubości 3,5 metra

Co zobaczyć w Kaliningradzie – Park rekreacyjny

Co zobaczyć w Kaliningradzie

Centralny Park Kultury i Rekreacji został założony na terenie dawnego parku Luisenwahl i kilku niemieckich cmentarzy. Było to ulubione miejsce pruskiej królowej Luizy i obecnie jest to najstarszy park w mieście. Cesarz Wilhelm II przeniósł Luisenwahla na własność Królewca w 1914 roku. Po II wojnie światowej niemiecki dom myśliwski cesarza został przetransportowany z lasu Romincka (Krasny Les) do tego parku. Ten budynek z bali znajdziesz po lewej stronie centralnej alei parku. W parku znajduje się Teatr Lalek działający w byłym kościele protestanckim Królowej Luizy. W parku odbywają się przejażdżki rozrywkowe dla dzieci, a także miejsce koncertów i dużego festiwalu jazzowego w Kaliningradzie.

W parku znajduje się Perevornutyy Dom, czyli dom do góry nogami (wejście kosztuje ok 12 zł)

Co zobaczyć w Kaliningradzie

Co zobaczyć w Kaliningradzie – Wioska rybacka

Po prostu urocze miejsce. Tak pokrótce można określić wioskę rybacką. Jest tu kilka domków, piękne murale, mostek o wdzięcznej nazwie Honeymoon bridge, na mostku kłódki…

Wioska rybacka odtwarza fragment przedwojennej dzielnicy rybackiej. Poza latarnią morską znajdziemy tutaj szereg kawiarni, restauracji i hoteli mieszczących się w starej niemieckiej architekturze. Za 50 rubli można wejść na wspomnianą wyżej latarnię i zapewnić sobie wspaniały widok na rzekę i wyspę Kanta.

Do tego fajny deptak, którym można spokojnie pospacerować. Idealna okolica na chill po całym dniu zwiedzania.

Wszystko piękne i urocze, ale mnie najbardziej interesował piękny widok na Dom Sowietów (do którego finalnie weszłam – choć mądre i bezpiecznie to nie było).

Co zobaczyć w Kaliningradzie – Muzeum Bursztynu

Co zobaczyć w Kaliningradzie

Druga (po bazarze) rzecz, którą pamiętam z pierwszej wizyty w tym mieście, to bursztyny. Sprzedawane na stoiskach w mieście, przyklejone do każdej figurki, magnesu, zamknięte w buteleczkach lub sprzedawane luzem.  W Kaliningradzie znajduje się ok 90%  światowych zasobów bursztynu, nic więc dziwnego, że uczynili z niego jeden z symboli miasta i otworzyli tematyczne muzeum.

Wystawa znajduje się w przebudowanych wnętrzach Wieży Dohna.  Odwiedzając to miejsce dowiecie się nie tylko, jak powstaje bursztyn, ale także poznacie rolę tego  utworu w tradycjach różnych grup  etnicznych.

Kaliningrad polecam wszystkim, którzy chcą zobaczyć coś, co jeszcze nie jest zepsute przez napływ turystów (chociaż po wprowadzeniu e-wizy może się to zmienić). Jeżeli macie więcej czasu – wyskoczcie do Zielonogradska – jest tam fajna plaża i dużo kotów 🙂

Więcej na temat miasta i atrakcji znajdziecie na stronie https://visit-kaliningrad.ru