cho lon wietnam

Zawsze wydawało mi się, że chińskie dzielnice to domena krajów zachodnich. Miejsce, gdzie można tanio i szybko zjeść, kupić tandetę z wybitym „made in china’ na spodzie albo zaopatrzyć się w specyfiki używane w medycynie naturalnej. Będąc w Azji nie spodziewałam się, ze w Sajgonie natknę się na Cho Lon – chińską dzielnicę.

Dla odwiedzających Sajgon najbardziej popularne miejsca znajdują się w niewielkiej okolicy wokół Dystryktu 1 i 3. Jeśli masz czas, polecam wizytę w Cho Lon, który jest starym obszarem Chinatown, z których większość leży w Dzielnicy 5.

Cho Lon – początki

CHO LON

Początki dzielnicy sięgają 1778 roku. Chợ Lớn był oddzielnym miastem, dopóki nie połączył się z Sajgonem w latach trzydziestych ubiegłego stulecia. W czasie drugiej wojny indochińskiej dzielnica była pełna amerykańskich dezerterów i osób obracających towarami na czarnym rynku. Wyglądało dokładnie jak Chinatown, które znamy z filmów. To tutaj Chińczycy ukryli się przed Tay Son. Oprócz zakupów i jedzenia tradycyjnej chińskiej kuchni, dzielnica oferuje wiele więcej!

Chợ Lớn – wojna w WIetnamie

Podczas wojny w Wietnamie Chợ Lớn było miejscem czarnorynkowego handlu dla żołnierzy i dezerterów z armii Stanów Zjednoczonych. To własnie w Chợ Lớn fotograf Eddie Adams zrobił jedno z najpopularniejszych zdjęć dotyczących wojny w Wietnamie.

Szef wietnamskiej policji krajowej, generał Nguyen Ngoc Loan wykonuje egzekucję na członku paramilitarnej organizacji Viet Cong.
Sajgon, luty 1968
Eddie Adams,. źródło

Czterech australijskich dziennikarzy zostało również zabitych w Chớ Lớn podczas ofensywy Tet w 1968 roku.

Binh tay Market

CHO LON NMARKET

Dziś Chợ Lớn jest popularna wśród turystów ze względu na bazar Binh Tay. Chaos – to odpowiednie słowo aby opisać to miejsce. Lokalne jedzenie przeplata się z ubraniami, pamiątkami i resztą chińskiego chłamu. Szybko stamtąd uciekliśmy, mimo, ze to był nasz jedyny powód wycieczki do tego miejsca.

CHO LON MARKET

Cho Lon – Świątynie

PAGODA

W tym rejonie znajduje się wiele świątyń, między innymi świątynia Thien Hau na ulicy Nguyen Trai i świątynia Quan Am na ulicy Lao Tu. Oba obiekty charakteryzują się ciekawą architekturą w stylu chińsko-buddyjskim oraz wnętrzami, dziedzińcami, ołtarzami i obrazami. Chinatown jest także domem dla meczetu Cholon na Nguyen Trai Street . Mieści się tam też Cha Tam, mała katolicka katedra na Duong Hoc Lac Street.

PAGODA
CHO LON

Cho Lon – chiński design

FONTANNA

W tej dzielnicy znajduje się mnóstwo chińskich akcentów. Najważniejszym z nich jest wielka fontanna ze Smokiem znajdująca się na głównym skwerze. Pojawiają się również ozdobniki w postaci lampionów i chińskich inskrypcji na budynkach.

CHO LON

Piąta dzielnica mogłaby być kolejną atrakcją przyciągającą turystów do Sajgonu. Niestety, ponieważ panuje tam chaos i bałagan większość osób omija to miejsce szerokim łukiem. Mamy nadzieję, ze w przyszłości władze lepiej zagospodarują ten teren, i zachęcą turystów do odwiedzenia tej mniej popularnej strony Ho Chi Minh.

WIĘCEJ INFORMACJI O WIETNAMIE ZNAJDZIECIE POD TYM LINKIEM.