Bukareszt atrakcje turystyczne osiada, jednak   mimo bogatej, sięgającej XV wieku historii,  dopiero uczy się turystyki.  Tak naprawdę, otwarcie na ludzi z zewnątrz nastąpiło po obaleniu reżimu Nicolae Ceaușescu w 1989 roku. Od dwóch dekad miasto (a właściwie cały kraj) rozwija trzeci sektor pod kątem turystów. Mimo, to, miasto oferuje wiele ciekawych miejsc, które spokojnie da się zobaczyć w jeden dzień.

Bukareszt atrakcje w jeden dzień lub na weekend 

1. PARLAMENT BUKARESZT W JEDEN DZIEŃ

bukareszt parlament

Ze wszystkich miejsc które trzeba zobaczyć  w Bukareszcie, Pałac Parlamentu (nie bez powodu) powinien być na pierwszej liście. Jest to drugi  (po Pentagonie) co do wielkości budynek na świecie! Ma ponad 1000 pokoi, ponad 450 żyrandoli i zbudowany jest przy użyciu najlepszych materiałów. Zajmując 330 000 metrów kwadratowych powierzchni stolicy Rumunii, jest większy niż Wielka Piramida w Gizie i jest widoczny z księżyca!

Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Wycieczki odbywają się w godzinach od 10 do 16, a ostatnia wizyta zaczyna się o 15:30. Ceny zaczynają się od 25 lei za wycieczkę, która trwa około 45-60 minut. Robeinie zdjęćw  obiekcie jest dodatkowo płatne.

bukareszt parlament

2. CERKIEW STAVROPOLEUS BUKARESZT W JEDEN DZIEŃ

cerkiew Stavropoleos

Na tyłach Narodowego Muzeum Historycznego znajduje się się jedna z najpiękniejszych świątyń Bukaresztu – cerkiew Stavropoleos wybudowana w 1724 roku.

Ogólnie rzecz biorąc – będąc w Bukareszcie mieliśmy wrażenie, ze jest tam więcej cerkwi niż ludzi! Piękne prawosławne kościoły i kapliczki można było spotkać na każdym kroku – dowód poniżej!

 

3. PLAC REWOLUCJI BUKARESZT W JEDEN DZIEŃ

Bukareszt plac rewolucji

Świadek wydarzeń z 1989 roku. . To tu ludzie powiedzieli 'dość’ i rozpoczęli rewolucję, która obaliła sprawującego urząd prezydenta od 1974 roku Ceaucescu. To właśnie na tym placu Securitate strzelało do ludzi a mieszkańcy chowali się przed strzałami.. To tu naród  powstał z kolan. Te wydarzenia upamiętnia pomnik z listą ofiar walk sprzed 27 lat.

bukareszt plac rewolucji

W okolicy znajdują się też Pałac Królewski i biblioteka – niemi świadkowie wydarzeń z 1989 roku.

bukareszt plac rewolucji

 

 

4. ŁUK TRIUMFALNY BUKARESZT W JEDEN DZIEŃ

łuk triumfalny bukareszt

Bukareszt jest zwany „Paryżem wschodu”, a Paryż bez Łuku Triumfalnego, to nie Paryż. Na przypieczętowanie przyjaźni pomiędzy wschodem a zachodem  w Bukareszcie powstał łuk, inspirowany paryską budowlą. Pierwszy, drewniany łuk stanął w tym samym miejscu zaraz po uzyskaniu niepodległości przez Rumunię (1878 r.) – walczące o wolność kraju oddziały mogły więc pod nim przejść. Kolejny obiekt wybudowano w 1922 r., po I wojnie światowej. Zburzono go w 1935 r., aby wybudować kolejny pomnik, który znajduje się obecnie w tym samym miejscu. Budowa zakończyła się we wrześniu 1936 roku Arcul de Triumf poświęcony jest wszystkim żołnierzom walczącym w barwach Rumunii.

 

 

5. PARK  HERESTRAU BUKARESZT W JEDEN DZIEŃ

PARK HERESTRAU

Będąc w okolicy Łuku Triumfalnego warto zahaczyć o Park Herestrau. Zielone płuca Bukaresztu, które nawet w zimie mają swój urok. 

PARK HERESTRAU

 

 

6. Pasaż Macca Villacrosse BUKARESZT W JEDEN DZIEŃ

Macca Villacrosse

Bukareszt skrywa w sobie wiele ciekawych miejsc, ukrytych pomiędzy szarymi, brzydkimi budynkami. takim własnie miejscem jest Pasaż Macca Villacrose – wąska, zadaszona uliczka pełna małych kawiarenek. Trochę przypomina uboższą wersję mediolańskiego  Galleria Vittorio Emanuele II .

Macca Villacrosse

 

 

7. Pasaż  Victoria Umbrellas BUKARESZT W JEDEN DZIEŃ

 Victoria Umbrellas

Najbardziej instagramowe miejsce w Bukareszcie – kolejna wąska uliczka, nad którą znajduje się instalacja z kolorowych parasolek.

 Victoria Umbrellas

 

 

8. PAŁAC VLADA PALOWNIKA BUKARESZT  atrakcje

bukareszt dracula

Z Drakulą kojarzony jest przede wszystkim zamek w Bran, ale jak widać, w BUukareszcie też zachoały sie ślady popbytu najokrutniejszego władcy Rumunii. Curtea Veche (Stary Książęcy Dwór) został zbudowany jako pałac lub rezydencja w czasach Draculi w 1459 roku i miał za zadanie obronę miasta przed najazdami ze strony  Imperium Osmańskiego.

bukareszt dracula

 

9. Hanul Hanuc bukareszt atrakcje

 Hanul Hanuc

Najstarszy hotel w Bukareszcie, a do tego bary, kawiarnie, sklepy i targ. Zbudowany w 1808 roku olbrzymi, trzypoziomowy Hanul lui Manuc (Manuc’s Inn) jest jednym z ostatnich europejskich karawanserajów. Duży, wewnętrzny dziedziniec jest  wspaniałym miejscem do jedzenia i picia,  Restauracja serwuje dobre, proste rumuńskie jedzenie i lokalne alkohole.

10. Stare miasto Bukareszt atrakcjebukareszt starówka

Czyli to, co trzeba zobaczyć w każdym odwiedzonym mieście! Dla większości miejscowych znane  jako Centru Vechi (Stare Centrum), Stare Miasto w Bukareszcie określa obszar graniczący z rzeką Dambovita na południu, Calea Victoriei na zachodzie, Bulevardul Brătianu na wschodzie i Regina Elisabeta na północy. Obszar ten to mniej więcej wszystko, co zachowało się w trakcie prowadzenia działań zbrojnych podczas II wojny światowej. To, czego wojna nie zniszczyła, zniszczył komunizm – głównie za sprawą projektu budowy Centrum Obywatelskiego, które zakładało zrównanie z ziemią prawie 20% obszaru miasta i wybudowaniu na tym terenie  Bulevardul Unirii i Casa Poporului.

Bukareszt atrakcje

bukareszt starówka

bukareszt starówka

Dla tych, którzy spędzają w Rumunii więcej niż jeden dzień, polecamy zwiedzenie zamku w Bran gdzie podobno przebywał najsłynniejszy wampir świata – Drakula

bran castle

 

Więcej informacji o mieście (takich jak np. komunikacja miejska) znajdziecie na oficjalnej stronie Informacji Turystycznej w Bukareszcie.

Jeżeli nie lubicie sami planować podróży, pozwólcie zaplanować ją partnerowi tego bloga. Podczas wycieczki objazdowej po Rumunii z biurem Rainbow zobaczycie najciekawsze atrakcje jakie ma do zaoferowania Bukareszt.