Stało się – z racji przymusowego wolnego postanowiliśmy odwiedzić miejsce które jest bardzo popularną turystyczną destynacją. Co prawda, nigdy nas do Włoch nie ciągnęło, ale …

Czas wolny i promocyjne ceny biletów zrobiły swoje, i już dwa dni po rezerwacji siedzieliśmy w samolocie. Czy Mediolan an weekend był dobrym pomysłem?

 

Dojazd Mediolan na weekend

Mediolan na weekend

Dla większości tanich linii lotniczych docelowym lotniskiem jest Bergamo-Orio al Serio, oddalone od Mediolanu o 50 kilometrów.

 • Do  Bergamo można dojechać prosto z lotniska – bus kosztuje 2,30 € i pokonuje trasę w ok 5 minut. Dla tych, którzy lubią spacery (lub chcą zaoszczędzić) trasę można spokojnie pokonać piechotą, przechodząc przez Orio al Serio.
 • Z Bergamo do Mediolanu można dostać się busem lub pociągiem (strona treinita00lia).
 • Istnieje też możliwość bezpośredniego dojazdu z lotniska do Mediolanu (np. shuttle busem Terravision – 5 €))

 

Nocleg Mediolan na weekend

Mediolan nie jest najtańszym miastem – można to powiedzieć w sumie o każdym aspekcie, szczególnie o noclegach . Ponadto,  większość hosteli posiada ukryte opłaty – za pościel i klimatyzację. Za każdą noc należy również zapłacić podatek turystyczny – 3 €/osoba.

 

Transport Mediolan na weekend

Mediolan jest dobrze skomunikowanym miastem. Metro dojeżdża prawie wszędzie 🙂 W ramach korzystania z komunikacji miejskiej można skorzystać z następujących biletów:

 •  pojedynczy (ważny 90 minut) – 1,5 €
 •  dziesięcioprzejazdowy -13,80 €
 •  24 h – 4,50 €
 •  48 h – 8,25 €

 

CO ZWIEDZIĆ W MEDIOLANIE?

Dworzec – Stazione Centrale

Jakikolwiek sposób dostania się z lotniska do Mediolanu wybierzecie, Waszymi pierwszym przystankiem będzie Dworzec Centralny – Stazione Centrale. Mimo, że dworzec nie ma określonego stylu architektonicznego, można w nim dopatrywać się nawiązań do starożytnych budowli rzymskich – w końcu podkreślanie korzeni i dokonań przodków było ważnym aspektem rządów faszystowskich, w okresie których obiekt powstał.

 

Mediolan na weekend – Katedra Dumo

KATEDRA DUOMO

Monumentalna gotycka katedra już dawno stałą się symbolem miasta. Duomo, a właściwie Duomo St. Maria Nascente di Milano, czyli Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie to nie tylko  jedna z najbardziej znanych budowli w Europie, ale też jedne największych kościołów na świecie (długość – 157 m, szerokość – 93 m.

Na miejscu obecnej katedry wcześniej znajdowała się katedra Santa Maria Maggiore i bazylika rzymska wyświęcona później na kościół św. Tekli. Obie budowle pochodziły z wieku IV, były wielokrotnie burzone i ze zmianami odbudowywane. Budowę obecnej świątyni rozpoczął w 1386 roku książę Gian Galeazzo Visconti. Katedra została wyświęcona w 1572  roku przez kardynała i arcybiskupa Mediolanu Karola Boromeusza, a 26 maja 1805 roku Napoleon został tutaj koronowany na króla Włoch.

KATEDRA DUOMO

Zwiedzanie katedry jest darmowe, jednak trzeba się uzbroić w cierpliwość (zarówno jeżeli chodzi o długość kolejki, jak  i kontrole przy wejściu do budowli). Poza wnętrzem katedry istnieją poniższe (płatne możliwości zwiedzania):

 • DUOMO PASS A – wjazd na dach windą + muzeum katedralne + obszar archeologiczny + San Gottardo in Corte Church – Chiesa di San Gottardo in Corte – 16,00€ / 8,00€ (dzieci 6-12 lat);
 • DUOMO PASS B – wejście na dach schodami + muzeum katedralne + obszar archeologiczny + San Gottardo in Corte Church – Chiesa di San Gottardo in Corte – 12,00€ / 6,00€ (dzieci 6-12 lat);
 • Krypta św. Karola – CRYPT OF ST. CHARLES (bilet łączony, obejmuje: muzeum katedralne + San Gottardo in Corte Church – Chiesa di San Gottardo in Corte) – 3,00€ / 2,00€ (dzieci 6-12 lat);
 • Obszar architektoniczny (bilet łączony, obejmuje: muzeum katedralne + obszar archeologiczny + San Gottardo in Corte Church – Chiesa di San Gottardo in Corte) – 7,00€ / 3,00€ (poniżej 26. lat);
 • Wejście na dach katedry (schody) – 9,00€ / 4,50€ (dzieci 6-12 lat);
 • Wejście na dach katedry (winda) – 13,00€ / 7,00€ (dzieci 6-12 lat);

🌟

 Mediolan na weekend – Cimitero Monumentale

IMG_5928

Muszę przyznać, że lubimy niecodzienne zabytki. Opuszczone parki rozrywki, szpitale, jaskinie i bunkry. Mediolańska nekropolia była dla nas kolejną ciekawostką.  Musimy przyznać, że Cimitero Monumentale  to więcej niż cmentarz. Ilość zachwycających rzeźb, bogatych pomników, monumentalnych mauzoleów czyni to miejsce wyjątkowym. Warto zwiedzić krypty, przejść się alejkami pełnymi wyszukanych pomników, rzeźb i grobowców rodzinnych, a następnie wejść na taras widokowy.

MEDIOLAN NA WEEKEND CMENTARZ

Główna aleja prowadzi przez cały cmentarz aż do krematorium. Grobowce udekorowane pomnikami, zaprojektowane i wykonane przez słynnych rzeźbiarzy i architektów, nie tylko włoskich  to nieodzowny element tej części nekropolii. Okazały dziedziniec z dwoma skrzydłami rozchodzącymi się na prawo i lewo od kaplicy, to  miejsce spoczynku osób szczególnie zasłużonych dla Mediolanu. Po lewej i po prawej stronie od budynku znajdują się obszary zarezerwowane dla nie-katolików. Po lewej pochowani są ateiści, po prawej Żydzi.

Cimitero Monumentale 

MEDIOLAN NA WEEKEND

 

Mediolan na weekend – Galleria Vittorio Emanuele 

MEDIOLAN NA WEEKEND

Galeria, która  trochę przypomina nam bogatszą wersję bukaresztańskiego Pasajul Macca-Villacrosse,  to jedno z najstarszych i najsłynniejszych centrów handlowych nie tylko w Europie, ale również na świecie. Pasaż, wybudowany w latach 1865-1977 zawdzięcza swoją nazwę  pierwszemu królowi Zjednoczonych Włoch, Wiktorowi Emanuelowi II.

VITTORIO EMMANUELLE

Pasaż to nie tylko miejsce, gdzie zaopatrzymy się w ubrania i dodatki od największych projektantów. Można tam także  kupić pamiątki i zjeść tradycyjne włoskie potrawy.

MEDIOLAN NA WEEKEND

Ten pasaż przypomina mi znacznie bogatsza i rozbudowaną wersję Pasażu Macca Villacrosse z Bukaresztu.

Mediolan na weekend – Castello Sforzesco

MEDIOLAN NA WEKEND

Zamek znajdujący się w centrum miasta został zbudowany w XV wieku przez Franciszka Sforzę, księcia Mediolanu. Wcześniej na tym miejscu znajdowały się XIV-wieczne  fortyfikacje wojenne. Później odnowiony i powiększony, w XVI i XVII wieku zamek był jednym z największych cytadel w Europie. Gruntownie przebudowany przez Luca Beltrami w latach 1891-1905, obecnie mieści kilka miejskich muzeów i kolekcji sztuki:

 •  Museo d`Arte Antica – Muzeum Sztuki Antycznej
 • Museo degli Strumenti Musicali – Muzeum Instrumentów Muzycznych
 • Pinakoteka Castello Sforzesco- Galeria Obrazów\Museo delle Arte Decorative – Muzeum Sztuki Uzytkowej
 • Museo Egizio – Muzeum Egipskie
 • Museo della Preistoria e Protostoria – Muzeum Prehistoryczne

MEDIOLAN NA WEKEND

IMG_5887

 

Oceanarium

MEDIOLAN NA WEKEND oceanarium

A właściwie Acquario Civico to miejsce, które ratuje Mediolan w naszych oczach. Dlaczego? Ponieważ to ciekawa lekcja, która nie tylko daje nam możliwość zobaczenia na żywo różnych rodzajów zwierząt i roślin ale wizyta w Aquarium  pozwala także na chwilowy odpoczynek podczas całodniowego zwiedzania w upalnym słońcu 🙂 Trzecie najstarsze akwarium w Europie (pierwsze w Londynie w 1853, kolejne w Wiedniu i Paryżu w 1860) zbudowano w 1905 roku z okazji Światowych Targów w Mediolanie i jest to jedyna budowla, powstała z tej okazji, która istnieje obecnie. Oceanarium znajdujące się  na obrzeżach parku Sempione, posiada 100 różnych okazów  podwodnego życia (ze szczególnym uwzględnieniem ryb i wodnej roślinności we włoskich jeziorach i rzekach), zlokalizowanych w kilku zbiornikach. 

IMG_5995

IMG_6085

Fasada akwarium zawiera posąg Neptuna, rzymskiego boga wody i morza, stworzonego przez rzeźbiarza Oreste Labò.

IMG_5964

Biblioteka akwarystyczna, która jest dostępna dla zwiedzających, ma jedną z najbardziej prestiżowych kolekcji morskich biologii we Włoszech.

MEDIOLAN NA WEKEND

 

Kościoły

Poza Dumo, w Mediolanie znajdziemy pełno mniejszych,. aczkolwiek równie pięknych budowli sakralnych , np. Santa Matia delle Grazie.

 • IMG_5923

 

Bramy i łuki triumfalne

 • IMG_5788

Chociaż najbardziej popularną budową tego typu jest ta znajdująca się  w Paryżu, to  pierwsze łuki  powstawały w starożytnym Rzymie. Budowla w kształcie monumentalnej, wolno stojącej bramy stawiana była dla upamiętnienia ważnej osoby lub uczczenia ważnego wydarzenia, na przykład zwycięstwa militarnego. Przejście pod łukiem triumfalnym autora lub autorów zwycięstwa było punktem kulminacyjnym pochodu triumfalnego.

Bosco Verticale

MEDIOLAN NA WEEKEND BOSCO VERTICALE

Bosco Verticale to para mieszkalnych wieżowców na których na specjalnych tarasach i balkonach rośnie ponad 900 drzew. Dzięki roślinności  kompleks ten nazywany jest ,,pionowym lasem”. Większy z wieżowców ma 111 metrów wysokości, mniejszy natomiast 76. 

 

Mediolan na weekend

Przyznam szczerze, Mediolan mnie nie zachwycił.  Gdybym mogła, skróciłabym pobyt w tym mieście na rzecz jeszcze jednego dnia w Wenecji 🙂

 

A Wy?  Byliście w Mediolanie? Jakie są Wasze wrażenia?