Wenecja jest jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdowych. Nic dziwnego: katedra świętego Marka, przystań gondoli i proszące się o fotografię kanały co roku przyciągają tłumy. A jak wiadomo, ścisk i hałas po jakimś czasie męczą.  Jeżeli chcecie odpocząć łapcie Vaporetto i zmierzajcie do Burano. Gwarantowany odpoczynek i widoki nie gorsze niż te, które oferuje główna wyspa!

Historia Burano

Burano Wenecja

Mieszkańcy Altino, miasteczka we Włoszech w gminie Abruzja,  z powodu inwazji barbarzyńców zmuszeni byli opuścić swoje rodzinne strony. Schronienie  znaleźli na wyspach weneckiej laguny. Aby ułatwić podział administracyjny, nowo osiedlone wyspy zyskały nazwy wrót porzuconego przez ludzi miasta. Nazwy te to: Murano, Mazzorbo, Burano, Torcello, Ammiana e Costanziaca.

Burano Wenecja

Pierwsze domy  budowano na palach, z murami z tkanych trzcin, a następnie otynkowano błotem. Były to bardzo lekkie budynki, które stanowiły wyjątkowe pomieszczenie, ponieważ ziemia była zbyt delikatna.  Później te surowe domy zostały zmienione budynkami z cegły, a starsze zostały wykorzystane jako magazyny. 

Burano Wenecja

Od czasów Republiki Weneckiej Burano miał tylko 8000 biednych mieszkańców (obecnie 3000), głównie rybaków i rolników. Dzięki koronkarstwu wyspa rozwijała się gospodarczo, eksportując swoje fantastyczne koronki na cały świat.

Skrzynka pocztowa

Kolorowe domy

Burano Wenecja

Turyści odwiedzający Burano są zaintrygowani  kolorowymi domami, które odbijają się w zielonych wodach kanałów. Krajobrazu dopełnia  krzywa dzwonnica i starsze panie w spokoju wyszywające oryginalne koronki Burano .  Z drugiej strony mamy rybaków, którzy wyławiają świeże ryby ze swoich tradycyjnych łodzi. Bo właśnie koronkarstwo i rybactwo to główne zajęcia mieszkańców tej wyspy.

Burano Wenecja

Wyspa obecnie

Burano Wenecja

Na Burano żyje niecałe 3 tysiące  osób. Wyspa ma łącznie 670 metrów długości i 450 metrów szerokości, więc jej powierzchnia wynosi ok. 0,21 km kwadratowego. Statystyczna gęstość zaludnienia wynosi więc 13 tys. osób na kilometr kwadratowy! Obecnie wyspa  jest podzielona na pięć połączonych dzielnic: „San Martino Destro”, „San Martino Sinistro”, „San Mauro”, „Giucecca” i „Terranova”. Ostatnią wielką zmianą było zamknięcie głównego młyna w celu zbudowania placu, który bierze swoją nazwę od słynnego muzyka Baldassare Galuppi.

Atrakcje Burano

źródło
Pamiątki

Odwiedzając wyspę koniecznie zobaczcie  szkołę oraz muzeum koronkarstw, ponieważ (podobnie jak szkło z Murano) tu właśnie koronki są towarem eksportowym i uchodzą za produkt luksusowy! Obowiązkowo trzeba też sfotografować wspomniane wcześniej kolorowe domy, które są pomalowane na wszystkie kolory tęczy! Różnorodność kolorystyczna elewacji służyła rybakom powracającym z połowów. W czasie mgły lub w nocy było im łatwiej trafić na wyspę i znaleźć właściwy dom. Współcześnie właścicielami wielu domów na wyspie są słynni artyści. Trzy budynki należą do francuskiego projektanta Philippe Starcka. Co ciekawe, chcąc zmienić kolor elewacji, właściciel domu musi zgłosić ten fakt lokalnym władzom, które zatwierdzają kolor, ponieważ barwy nie mogą się zbyt często powtarzać.

Kwiaty

W porównaniu do innych wysp archipelagu położonych na lagunie Zatoki Weneckiej,  Burano (poza przykuwającymi uwagę kolorami) prezentuje się nadzwyczaj skromnie. Ale… Jeżeli macie chwilę czasu, albo po prostu chcecie odpocząć od gwaru Wenecji i na chwilę się wyciszyć podziwiając piękną architekturę wsiadajcie do Vaporetto!

Burano Wenecja

Kościół św. Marcina

Najwyższą budowlą, którą widać z każdego punktu wyspy jest Kościół św. Marcina. Zbudowany w XVI wieku, kilkakrotnie odrestaurowany, ponownie poświęcony w 1645 roku. Wnętrze, zbudowane na planie krzyża łacińskiego ze sklepionym sufitem, ma trzy nawy z transeptem i dwiema bocznymi kaplicami i główną kaplicą. W pierwszym ołtarzu po lewej stronie wisi obraz B. Prudentiego San Rocco, San Sebastiano i Sant’Antonio Abate. W bocznej kaplicy po lewej stronie prezbiterium znajduje się XVI-wieczny obraz, Cud Sant’Albano, którego tło stanowi główny plac Burano, przypisywany Antonio Zanchi. W zakrystii pierwotnie mieściła się seria obrazów, w tym ukrzyżowanie Giambattisty Tiepolo, wczesne dzieło; San Marco i Święci autorstwa Girolamo da Santacroce; cykl Małżeństwa Dziewicy, Adoracja Trzech Króli i Fugę w Egipcie autorstwa Giovanniego Mansuetiego z końca XVI wieku. Wszystkie te prace przeniesiono do Oratorium Santa Barbara, które znajduje się w pobliżu kościoła.

Główny plac w mieście – Piazza Galuppi nosi imię slłynnego kompozytora -Baldassare Galuppiego, urodzonego oczywiście w Burano.

Burano – informacje praktyczne

Wenecja